• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2008 m. gruodžio 19 d., penktadienį, Šiaulių „Aušros“ muziejus Ch. Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) rengia tradicinį Muziejaus bičiulių klubo vakarą.

REKLAMA
REKLAMA

Jo metu bus pasveikinti nauji klubo nariai, tarp kurių – ir maestro Saulius Sondeckis. Bičiulių klubo vakaro programoje – šventinis koncertas ir ,,Aušros“ muziejaus eksponato – unikalaus restauruoto XVIII a. nežinomo dailininko dvipusio paveikslo ,,Švč. Dievo motina su kūdikiu“ ir ,,Dievas Tėvas laimina Šventąją šeimą“ pristatymas.

REKLAMA

Šventinio vakaro pradžia – 18 val.

2006 metų pabaigoje įsteigtas ,,Aušros“ muziejaus bičiulių klubas, jungiantis daugiau kaip šimtą muziejaus globėjų, rėmėjų ir talkininkų, šių metų pabaigoje vėl pasipildys naujais nariais. Šį penktadienį jau trečius metus rengiamame Bičiulių klubo kalėdiniame vakare klubo narių pažymėjimai bus įteikti dar trims klubo nariams.

REKLAMA
REKLAMA

Muziejaus bičiuliais-talkininkais muziejaus tarybos sprendimu paskelbti Šiaulių miesto garbės pilietis profesorius Saulius Sondeckis, dovanojęs muziejui tėvo, Šiaulių miesto burmistro Jackaus Sondeckio, archyvą bei kitas muziejines vertybes, UAB ,,Komunikacijos vartai“ direktorė Laima Peleckienė – už bendradarbiavimą ir pagalbą, informuojant apie ,,Aušros“ muziejaus veiklą, bičiuliu-rėmėju – UAB ,,Putokšnis“ generalinis direktorius Alvydas Stulpinas – už finansinę paramą muziejui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Remiantis muziejaus Bičiulių klubo nuostatais, Muziejaus bičiulio statusas gali būti suteiktas juridiniam ar fiziniam asmeniui, remiančiam Muziejų ir jo veiklą įvairiomis formomis, pagal galimybes toje veikloje dalyvaujančiam, propaguojančiam muziejininkystės idėjas. Muziejaus bičiuliai skirstomi į mecenatus bei rėmėjus – parėmusius muziejų pinigine ar kita materialia forma; globėjus – globojančius, besirūpinančius, padedančius muziejui; talkininkus – prisidedančius prie muziejaus rinkinių pildymo, renginių organizavimo, muziejinės veiklos propagavimo.

REKLAMA

Muziejaus bičiulių klubo kandidatus siūlo muziejininkai, o tvirtina Muziejaus taryba. Kiekvienų metų pabaigoje skelbiami nauji Muziejaus bičiulių klubo nariai. Jiems išduodamas terminuoto galiojimo pažymėjimas ir Šiaulių ,,Aušros“ muziejaus bičiulių klubo nario liudijimas. Muziejaus bičiuliui suteikiama teisė nemokamai su šeimos nariais lankyti visas muziejaus ekspozicijas, dalyvauti visuose muziejaus renginiuose, su nuolaida įsigyti muziejaus leidinių, naudotis muziejaus biblioteka.

REKLAMA

2006 m., įsteigus ,,Aušros“ muziejaus bičiulių klubą, pirmaisiais jo nariais tapo beveik 100 muziejui nusipelniusių asmenų, įmonių, organizacijų: miesto garbės pilietė Gražbylė Venclauskaitė, buvę miesto merai Kazimieras Šavinis ir Vytautas Juškus, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė, Lietuvos šaulių sąjungos vadas Juozas Širvinskas, bendrovės ,,Šiaulių prekybos namai“, ,,Šiaulių tauro televizoriai“, ,,Kužių agroįmonė“ ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusiais metais klubo narių gretas papildė muziejaus globėjo statusą pelnę Šiaulių miesto meras Genadijus Mikšys, Lietuvos kolekcininkų asociacijos pirmininkas Edmundas Armoška, Lietuvos dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja, Prano Gudyno muziejinių vertybių restauravimo centro vadovė Jūratė Senvaitienė. Muziejaus talkininkais buvo paskelbti skulptorius Gintautas Lukošaitis, buvusi Šiaulių miesto merė Vida Skačkauskaitė, inžinierius Jonas Rimkevičius.

REKLAMA

Unikalus dvipusis paveikslas grįžo į ,,Aušros” muziejų

2008 m. gruodžio 19 d., penktadienį, Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) pirmą kartą bus pristatytas vienintelis Lietuvoje dvipusis paveikslas ,,Švč. Dievo motina su kūdikiu, Dievas Tėvas laimina Šventąją šeimą“.

REKLAMA

Po metus trukusių restauravimo darbų Vilniuje ši unikali XVIII a. nežinomo dailininko drobė vėl sugrįžo į Šiaulius. Paslaptingą kūrinį pirmieji galės pamatyti ,,Aušros” muziejaus bičiulių klubo nariai.

Pasak Šiaulių ,,Aušros” muziejaus Restauravimo centro vedėjos Vitos Andrulienės, šis nenustatyto dailininko kūrinys – vienintelis Lietuvoje žinomas dvipusis paveikslas, nutapytas ant abiejų storos drobės pusių. Vienoje pusėje pavaizduota šventoji šeima, o kitoje – švč. Mergelė Marija su kūdikiu, šv. Dominykas ir šv. Kotryna. Manoma, kad šis paveikslas galėjo priklausyti bažnyčiai ar dominikonų vienuolynui ir galėjo būti naudojamas kaip bažnytinė vėliava ar dekoracija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas nėra žinoma, kaip šis unikalus paveikslas pateko į ,,Aušros“ muziejų. Į ruloną susukta drobė buvo saugoma su kitais dailės kūriniais. Gal būt paveikslas į muziejų atkeliavo jam kuriantis arba sovietinės nacionalizacijos metais, kai nebuvo daromi smulkūs muziejinių vertybių aprašai. Puikiai išsilaikę galionai liudija paveikslo prabangą, tačiau viena jo pusė buvusi labai pažeista, vietomis nutrupėjęs gruntas. Manoma, kad paveikslas galėjo būti laikomas arti židinio arba išgelbėtas nuo ugnies – apie tai liudija vietomis pajuodavę dažai.

REKLAMA

Nežinomo dailininko, kaip manoma, XVIII a. antrojoje pusėje tapytas paveikslas ypatingas ir dėl kitos priežasties – šventieji jame vaizduojami netradiciškai. Itin netikėtas ir kitur nematytas Jėzaus Kristaus pateikimas – jis vaizduojamas paaugliu su praskleista širdimi.

Muziejaus restauravimo tarybos iškviestiems ekspertams patvirtinus paveikslo unikalumą, jį buvo nuspręsta restauruoti Vilniuje. Po metus trukusių darbų, atliktų cheminių ir biologinių tyrimų unikali drobė grįžo į Šiaulius, tačiau paveikslas ir toliau bus išsamiai tyrinėjamas, bandoma nustatyti jo autorių.

Kol kas pirmosios ekspozicijos laukiančiam kūriniui gaminamas specialus rėmas, kurį pasukus būtų galima geriau apžiūrėti abi paveikslo puses. Pasak V. Andrulienės, kalėdinis laikotarpis yra pats tinkamiausias šio švento paveikslo pristatymui.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų