• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Nepabijokime žodžio „eksportas“: tai, kad užsienio aukštosios mokyklos pasirenka lietuviškąsias ir moka joms už tam tikrų kursų parengimą ir dėstymą, parodo mūsų akademinio potencialo kokybę ir paklausą“, – tvirtina Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas prof. dr. Tomas Davulis, kalbėdamas apie liepos pirmąją Vilniuje prasidėjusią ir šešias savaites truksiančią vasaros mokyklą JAV Šarlotės teisės mokyklos bei VU Teisės fakulteto studentams.

REKLAMA
REKLAMA

„Socialiniai mokslai Lietuvoje per dažnai nuvertinami, laikomi „regioniniais“, negalinčiais tiek pasiūlyti pasauliui, kiek tikslieji. Tuo tarpu mes norime paneigti ir, manau, sėkmingai paneigiame šį mitą. Net 50 JAV teisininkų atvyko į mūsų surengtą vasaros teisės studijų programą, kurios tema – JAV ir ES verslo teisė. Visi jie mokėjo už šiuos kursus, kaip ir už visą buvimą Lietuvoje. Vadinasi, galime pasiūlyti konkurencingą produktą – juk mokymus apie ES teisinę sistemą buvo galima patikėti ir prancūzams ar vokiečiams“, – džiaugiasi T. Davulis.

REKLAMA

Dekanas pabrėžė, kad kursai pripažinti Amerikos advokatų asociacijos, o jų studentai, tarp kurių ir 19 lietuvių, už išklausytus dalykus, gaus kreditus, reikalingus advokato licencijai gauti . „Tai paneigia ir kitą mitą, kad mūsų mokslininkai – nepripažįstami pasaulyje. Tikrai turime gerų specialistų, kurių žinias, potencialą ir sukurtas studijų programas galime sėkmingai eksportuoti“, – sako T. Davulis.

REKLAMA
REKLAMA

Globaliam pasauliui – globalios studijos

„Teisė nebėra tik nacionalinė. Darosi vis sunkiau dirbti šioje srityje išmanant tik savo šalies kontekstą: spartėjant ekonominiam bendradarbiavimui „globalėja“ verslo teisė, vedybos, sutartys ar įvaikinimo procesai prisideda prie pokyčių šeimos teisėje. Todėl praktikuojantiems teisininkams, verslininkams ar valstybės tarnautojams tampa itin svarbu išmanyti ne tik savo teisines sistemas“, – sako Šarlotės teisės mokyklos tarptautinių programų direktorius Tony Ketron.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, tai itin svarbu kalbant apie JAV ir ES. „Deramės dėl laisvosios prekybos sutarties, JAV ir ES valstybės yra susaistytos daugybe prekybos, politinių ar karinių sutarčių. Jei norime, kad būtų vykdomi visi jų punktai, jos būtų tinkamai įgyvendinamos, kad gilėtų politiniai ir ekonominiai šalių ryšiai, būtina gerai suprasti, kokiame teisiniame kontekste šios sutartys veikia. Tikimės, kad šioje vasaros mokykloje studentai ir įgys tokių žinių, išmoks dirbti tarptautinėje komandoje“, – pasakoja T. Ketron.

REKLAMA

Jam pritaria ir į Vilnių mokytis atvykęs Daniel‘is O‘Shea. „Kol kas per anksti teigti, kiek mano karjerai bus svarbios žinios apie ES. Tačiau esu tikras dėl vieno: pasaulis darosi vis mažesniu, todėl verčiau būti kompetentingu tarptautinės teisės bei prekybos ekspertu, nei apsiriboti tik nacionalinėmis temomis“ – sako Šarlotės teisės mokyklos studentas, į Lietuvą atvykęs dėl dėstytojų rekomendacijų bei įdomios programos.

REKLAMA

D. O‘Shea pabrėžė ir kitokios kultūrinės patirties svarbą, siekiant įgyti kuo platesnį studijuojamo dalyko supratimą. Jam pritaria ir asocijuotas Šarlotės teisės mokyklos profesorius Grant Christensen. „Nemaža dalis į Lietuvą atvykusių studentų, anksčiau nebuvo išvykę iš JAV, jau nekalbant apie tai, kad nesilankė Europoje. Kaip dėstytojas, tikiuosi, kad per šias šešias savaites, bendraudami su užsieniečiais dėstytojais ir studentais, jie pažvelgs į juos dominančius teisės dalykus šiek tiek kitu kampu“, – svarsto G. Christensen.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Amerikiečius moko lietuviai

Bendradarbiavimo sutartis tarp VU Teisės fakulteto ir Šarlotės teisės mokyklos pasirašyta 2013 m. vasarą. Tikimasi, kad vasaros teisės studijų programa, kurioje dėsto abiejų akademinių institucijų dėstytojai, taps kasmetine Amerikos studentų patirtimi. Šių metų pagrindinės temos – komercinė, įmonių, muitinės ir prekybos teisė.

REKLAMA

Pasak T. Ketron, užmegzti glaudesnius ryšius su Vilniaus universitetu paskatino tai, kad Šiaurės Karolinos valstijos teisininkų asociacija bendradarbiauja su Lietuvos teisininkais „Čia yra lankęsi ir mūsų teisininkai, pasitikime vietiniais specialistais, tad tai buvo pagrindas glaudesniam bendradarbiavimui. Ši partnerystė – stipriausia, kurią iki šiol turime, iš tikimės iš tiesų daug“, – sako T. Ketron.

REKLAMA

„Manau, kad turime tiek dėstytojus, tiek infrastruktūrą, tiek patirtį, – svarsto prof. dr. Tomas Davulis. „Štai, šiemet net 11 kartą vasaros mokyklą rengiame kartu su Paryžiaus Nantero ir Frankfurto Getės universitetais. Tikiu, kad ir šis projektas pavyks ir taps vienu iš įrodymų – lietuviški socialiniai mokslai – atviri, konkurencingi ir įdomūs pasauliui“ – sako Teisės fakulteto dekanas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų