Kaip anksčiau rašė naujienų portalas tv3.lt, pirmadienio, gegužės 12-osios, rytą, apie 7.11 val., pareigūnai iš medikų sulaukė pranešimo, jog mirė 1958 metų gimimo vyras. Medikai dar bandė gaivinti vyriškį, tačiau jo gyvybės išgelbėti nepavyko.
Pranešama, kad 67-erių vyro gyvybė užgeso ištikus širdies smūgiui. Ši būklė kasmet nusineša šimtus gyvybių, todėl svarbu mokėti atpažinti širdies smūgio simptomus ir žinoti, kaip esantiems šalia elgtis staiga sustojus širdžiai.
Širdies smūgio simptomai
Apie tai, kokius simptomus gali jausti žmogus ištikus širdies smūgiui (miokardo infarktui), anksčiau tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakojo kardiologas Arnas Karužas.
A. Karužas teigė, kad kai kalbame apie beprasidedantį miokardo infarktą (ūminį koronarinį sindromą), pagrindinis jo simptomas – intensyvus krūtinės skausmas, tačiau išskyrė ir dar vieną požymį, kurį daugelis nurašo ne širdies, o kitiems sutrikimams.
„Miokardo infarkto metu pradeda kimštis širdį „maitinanti“ kraujagyslė, nes plyšta jos plokštelė, užsidaro kraujotaka, širdis kenčia dėl deguonies ir kraujo stygiaus.
Pagrindinis simptomas, kuris atsiranda – tikrai pakankamai intensyvus, spaudžiantis, nesustojantis krūtinės skausmas, dažniausiai viduriniame trečdalyje, labiau kairėje pusėje, kuris jau gali plisti ir į kairę ranką, į žandikaulį, pečius, netgi į nugarą.
Kartais gali būti ir epigastrio vadinamieji skausmai, tai yra truputį žemesnėje dalyje krūtinkaulio, kurie rodo jau tam tikros kitos lokalizacijos miokardo infarktą ir dažnai būna supainiojami su ūmiomis pilvo patologijomis, dėl to visada užrašyti elektrokardiogramą yra labai svarbu“, – aiškino kardiologas.
Gydytojas kardiologas pabrėžė, kad pajutus šiuos simptomus ir jiems užsitęsus, jokiu būdu negalima delsti – reaguoti reikia žaibiškai:
„Jeigu skausmas užtrunka, tęsiasi daugiau nei 20 minučių bei žmogus, nepraeina nuo nitratų, nes dažnai žmonės tokie, kurie jau serga lėtine išemine širdies liga, naudoja nitrogliceriną ir nitratų poveikio nėra, tikrai reikia nieko nelaukti ir kviestis greitąją medicinos pagalbą ir vykti į artimiausią centrą, ten, kur jau yra atliekamos perkutaninės intervencijos.
Tai yra ten, kur mes galime įeiti į kraujagyslę su kateteriu ir išplėsti tą užsidariusią vietą, atverti ją ir taip išgelbėti kuo daugiau širdies raumens, kad jis nežūtų, ir mes neturėtume širdies nepakankamumo ar dar rimtesnių komplikacijų.“
Visą pokalbį naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ su kardiologu A. Karužu galite žiūrėti čia:
Ką daryti staiga sustojus širdžiai?
Žmogų ištikus miokardo infarktui, svarbu žinoti, kokių veiksmų imtis. Apie tai anksčiau kitame tv3.lt laidos „Sveikatos DNR“ epizode kalbėjo Santaros klinikų kardiologė, profesorė Žaneta Petrulionienė.
Gydytoja tąkart pastebėjo liūdną tendenciją – tokių staigių mirčių atvejų vis daugėja, tačiau laiku ir tinkamai suteikta pagalba yra svarbiausias veiksnys, galintis išgelbėti gyvybę.
„Visuomenė turi žinoti ir turi mokėti suteikti pirmąją pagalbą iš karto, čia ir dabar, jeigu žmogui įvyko staigi širdinė mirtis, jis prarado sąmonę, sukniubo.
Tai būtina daryti kuo greičiau, nelaukiant, nes buvo, deja, ir liūdnų atvejų, kai žmonės tiesiog nesusigaudė, nesugebėjo, nemokėjo, nepasiryžo, gal bijojo laiku pradėti teikti pagalbą“, – teigė Ž. Petrulionienė.
Įvykus staigiai širdinei mirčiai itin svarbu nedelsti, svarbi ne tik kiekviena minutė, bet ir sekundė:
„Labai svarbu užtikrinti gaivinimo ankstyvą pradžią, iš karto, nes priešingu atveju kartais būna, kad širdelė pradeda veikti, tačiau užtrukus ir užgaišus nukenčia galvos smegenys.“
Pats būtiniausias veiksmas tokiu atveju – išorinis širdies masažas. Ž. Petrulionienė priminė, kad bet kokiu atveju tai turi būti pirmas veiksmas, kurio imamasi.
„Svarbu jį pradėti iš karto, kad aprūpinti deguonimi, maisto medžiagomis, krauju visus organus ir ypatingai galvos smegenis, todėl, kad efektyvus išorinis širdies mažas tai užtikrina.
Gana ilgai galima tęsti išorinį širdies masažą – arba kol bus atneštas, surastas automatinis širdies defibriliatorius, arba kol atvažiuos greitoji medicinos pagalba.
Tokiu atveju mes išgelbėsime širdies veiklą, mes išgelbėsime galvos smegenis, išgelbėsime žmogaus gyvybę“, – aiškino kardiologė.
Kol vienas asmuo atlieka išorinį širdies masažą, kitas šalia esantis asmuo taip pat turi imtis veiksmų – kviesti greitąją medicinos pagalbą, ieškoti arčiausiai esančio defibriliatoriaus.
Visą pokalbį su kardiologe, profesore Ž. Petrulioniene naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ galite žiūrėti čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!