Viešasis tualetas – tik neįgaliems gelbėtojams?

Skaityk lengvai

Šventojoje įrengtu tualetu, pritaikytu negalią turintiems asmenims, laisvai gali naudotis tik pajūrio gelbėtojai. Jei pavyksta gauti raktą nuo tualeto durų prieš tai įrodžius, kad tau tikrai priklauso juo pasinaudoti, dar nereiškia, kad rasi tai, ko tikėjaisi.

9

Šventosios dalis ties vandens bokštu nuo seno ypač pamėgta įvairių organizacijų, kurios čia rengia vasaros stovyklas negalią turintiems asmenims. Į jas visą vasarą pasikeisdami važiuoja vaikai, jaunimas, senjorai. Čia vilioja mažesnės kainos nei kitur pajūryje, patogus susisiekimas ir tiesiog nusistovėjusios tradicijos.

Kasmet Lietuvos asociacijos „Gyvasties“ organizuojamos stovyklos pajūryje taip pat laukiamos įvairaus amžiaus žmonių.

Šiais metais vienai dalyvių šeimai teko susidurti su nemaloniu netikėtumu. Kaip pasakoja Adomo mama Jurga Mačiukienė, vakarais su malonumu dalyvaudavo šokių ir judesio užsiėmimuose pajūryje, palydint saulę. „Smagu mokytis šokių judesių ir jaustis bendruomenės dalimi, čia kas kaip moka, tas taip šoka. Tačiau tokias malonias akimirkas gali sugadinti, atrodo, tokia smulkmena kaip vaikui suskaudęs pilvas“, – pasakoja moteris.

REKLAMA

Beveik dešimtmetis Adomas turi cerebrinį paralyžių. Jis gali vaikščioti, tačiau būna visko, nes kojos ne visada dėliojasi taip, kaip norisi. Dėl koordinacijos sutrikimų, silpnos regos ir nevaldomos dešiniosios rankos dažniausiai mama būna jo asistente beveik visur – susukus pilvą, vienas greitai negebėtų paeiti nei lygiu keliu, nei tuo labiau pajūrio smėliu. „Deja, tokiais momentais jam reikalinga pagalba, kad sutrikus koordinacijai jis tiesiog nenukristų sėsdamasis ant klozeto arba stodamasis nuo jo, tad aš tokiais momentais turiu būti šalia arba prilaikyti jį“, – pasakoja mama.

(9 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Viešasis tualetas – tik neįgaliems gelbėtojams?

Neįgaliesiems „pritaikytas“ tualetas

Nuskubėjus prie neįgaliesiems pritaikyto tualeto, moterį nustebino, kad jis užrakintas, o ant durų dar flomasteriu užrašyta „Gelbėtojams“. Jurga pasakoja naiviai pagalvojusi, kad raktas bus pas gelbėtojus, nors nebuvo tikra, ar spės su kenčiančiu vaiku suvaikščioti jo pasiimti.

Gelbėtojų būstinėje ją patikslino, kad tualetas (pažymėtas neįgaliojo ženklu) yra skirtas tik gelbėtojams. Gelbėtojas su nepasitenkinimu paklausė, kur tas, kuriam reikalingas invalidų tualetas.

„Jaunas gelbėtojas turėtų žinoti, kad negalią turintį žmogų pavadinti invalidu yra tas pats, kas juodaodį pavadinti negru arba rudaplaukį ryžu. Mano sūnus pakankamai protingas ir puikiai suvokia sąvokas, aš prie jo net žodžio „neįgalus“ nevartoju keisdama jį sąvoka „žmogus su specialiaisiais poreikiais“, kad jis savęs netapatintų su negalia“, – nemaloniais įspūdžiais dalijasi pašnekovė.

Adomo mama dėkinga tuo metu pro šalį ėjusiam vyresnio amžiaus vyriškiui, kuris jaunajam kolegai nurodė duoti moteriai raktą.

Kiek sporto šakų sudaro Pasaulio kurčiųjų žaidynių programą?
Prašome pasirinkti atsakymą!
15
21
31
BALSUOTI
REZULTATAI
Kiek sporto šakų sudaro Pasaulio kurčiųjų žaidynių programą?
15
24.5%
21
61.2%
31
14.3%

REKLAMA

Pritaikymas tinkamas tik gelbėtojams

Pasiekus su raktu tikslą, šeima vėl liko nemaloniai nustebinta. Jurga pasakoja, kad kiek yra tekę lankytis tokios paskirties tualetuose, būna įrengti porankiai, jog žmogus galėtų pasilaikyti. Jie gali pasikelti, jei jų nereikia, ir nusileisti, kai reikalinga atrama iš šono. Ir šiame tualete porankiai buvo, tik nenusileido. „Ką gi, man teko sūnų laikyti už pažastų, kol jis buvo tualete, kuris turėtų būti pritaikytas taip, kad žmogus galėtų viską atlikti kuo savarankiškiau. Įdomu, kuriam būtų malonu sėdėti ant klozeto laikomam už pažastų? Kodėl reikėjo investuoti į tokį prietaisą, jei jis neatlieka savo funkcijos? Kam imituoti tualetą, jei jis užrakintas ir net naudojamas ne pagal paskirtį?“ – samprotauja moteris.

Suprantama, kad pajūrio gelbėtojai irgi turi turėti normalias sąlygas, atitinkančias higienos reikalavimus, bet labai keista, kad 2 aukštų pastate nesugebėta jiems įrengti tualeto. Galbūt jiems užtektų ir bendro naudojimo tualetų?

Šventosios seniūno pavaduotojas Alvidas Bacius, komentuodamas šią situaciją, teigė, kad nėra gavęs poilsiautojų nusiskundimų dėl neįgaliesiems pritaikyto tualeto.


Rašyti komentarą...
V
Virginija
2019-09-05 12:41:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Toje vietoje iki tualeto kaip iki Marso,sveikam ir tai problema.Išvis Šventojoje šis klausimas neišspęstas
Atsakyti
0

j
justinas
2019-09-05 15:56:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
parašiau asmeniškai Žinutę Gelbėtojų Vadui neleisiu Šventosios Gelbėtojams tyčiotis iš Neįgaliųjų beje man įdėjus šį straipsnį į Šventosios Gelbėtojų puslapį Facebook jis buvo užblokuotas o tai reiškias tik vieną Šventosios Gelbėtojai tyčiojiasi iš Neįgaliųjų!!
Atsakyti
0

P
Poilsiauju
2019-09-05 23:17:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Situaciją geriausiai gali suprasti tik sudūrę su judėjimo sunkumais patys ar, jų artimieji. Ką reiškia mamai sulakstyti ir gauti raktą, kai vaikas jau kenčia. Pasityčiojimas iš žmonių. Pikčiausia, kai atsakingi asmenys neigia problemą, vietoje to, kad pasigilintų ir išspręstų.
Daugiau viešumo.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų