Skubiai įspėja dėl gripo ir COVID-19 „kokteilio“: pasekmės gali būti itin skaudžios

Nors gripo sezonas dar neprasidėjo, kai kuriuos tėvelius jau kankina nerimas dėl į mokyklas sugrįžtančių vaikų. Susirgus vaikui kyla klausimas: ar tai gripas, ar koronavirusas, o galbūt, paprastas peršalimas? Į šį klausimą atsako Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pediatrijos centro Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėja dr. Inga Ivaškevičiene ir Specializuoto vaikų ligų skyriaus gydytoja pulmonologe doc. dr. Sigita Petraitiene.

Pasak S. Petraitienės, COVID-19 simptomai nelabai skiriasi nuo kitų peršalimo ligų simptomų. Gydytoja sako, kad tai ir yra blogiausia.

„Žinoma, jau padaryta daug tyrimų. Matosi, kad COVID-19 sergantis suaugęs žmogus serga sunkiau: karščiuoja, kankina bloga savijauta, kosulys, dusulys. Ir yra padaryti tyrimai su vaikais, žinoma, dar nėra aprašyti vaikai sergantys ir gripu, ir koronavirusu, nes prasidėjus pandemijai jie buvo labai saugomi“, – sako specialistė.

Simptomai labai panašūs

Gydytoja sako, kad išanalizavus vieno didelės ligoninės priimamojo vaikus, atvykusius su gripo simptomais ir COVID-19 simptomais, galima pamatyti, kad tie simptomai tikrai labai panašūs:

„Gripu dažniau serga mažesni vaikai, o gripu B serga jau vyresni. Tai pastarasis labai panašus į koronavirusą. Pasakyti ar vaikas serga gripu B ar koronavirusu beveik neįmanoma be tyrimo.“

Gydytoja I. Ivaškevičienė priduria, kad įprastai, suaugusieji virusinėmis įprastomis infekcijomis serga gana lengvai, tačiau gali užkrėsti vaiką ir šis jau sirgs sunkiai. O su COVID-19 yra priešingai ir niekas dar nežino kodėl. Vaikai koronavirusu praserga lengvai, o kritinė būklė labiau būdinga suaugusiems.

„Gripu sunkiai serga sveiki vaikai, o COVID-19 sunkiau serga tie, kurie turi kažkokių lėtinių ligų. Tai kyla klausimas, kas vaikams pavojingiau. Bet būtina tirti, nes gripui turime specifinį vaistą, o nuo koronaviruso galima tik pasiskiepyti. Tad ištyrus gripą, jį galima labai greitai pagydyti“, – paantrina S. Petraitienė.

Kada sunerimti dėl kosulio

Gydytoja S. Petraitienė sako, kad kosulys – geras dalykas, todėl dažniausiai dėl jo nerimauti nereikėtų.

„Tai mūsų organizmo apsauginė reakcija į kokį nors svetimkūnį patekusį į kvėpavimo takus. Problema yra tada, kai žmogus nekosėja. O jeigu vaikas kosėja vadinasi yra gerai, nes jis apsivalo.

Kartais mūsų klausia, ką daryti, jeigu vaikas kosėja. Tai pasakyti tokį simptomą reiškia nepasakyti nieko, nes priežasčių gali būti labai daug. Pati banaliausia kosulio priežastis blogai išvalytas sekretas iš nosies. Jį išvalius vaikas kosėti nustos. Jeigu kosėja iš labai giliai, tuomet galima įtarti bronchitą, bet tai savaime praeinanti liga. Vaikas pasveiks pats be didelio įsikišimo“, – sako pašnekovė.

Sunerimti reikėtų tada, kai vaikas pradeda kosėti iš giliai, su dusuliu. Būtų geriausia jį apžiūrėti, nes be specialisto neišeis nustatyti ligos ir paskirti tinkamo gydymo:

REKLAMA

„Jeigu yra drėgnas kosulys, kai atkosimas geltonas, žalias sekretas, tai dažniausiai kalbame apie bakterinę infekciją, kuriai gydyti reikėtų antibakterinio gydymo.“

COVID-19 ir gripas kartu

S. Petraitienė sako, kad galima sirgti abejomis ligomis vienu metu: „To labai norisi išvengti arba bent jau greitai atpažinti ir paskirti tinkamą gydymą.“

Pasak gydytojos I. Ivaškevičienės, šios infekcinės ligos gali labai pasunkinti viena kitos eigą.

„Kaip ir minėjome, gripui bent jau turime specifinį gydymą, koronavirusui gydyti vaisto kaip ir neturime. Jau yra ir mokslinių duomenų, kad šių dviejų ligų kombinacija gali baigtis labai blogai.

Daug kas klausia ar skiepytis šį sezoną, ar nesiskiepyti. Tai siūlau įsivaizduoti paprastą situaciją: jūsų vaikas susirgo gripu, sukarščiavo, temperatūra didelė. Tokiu atveju neaišku, kuris tai susirgimas. Bet pasiskiepijus, šiaip ar taip, sunkių komplikacijų galima išvengti. Tad galima tik įsivaizduoti, koks psichologinis krūvis tėvams nukrenta ir kiek streso išvengiama“, – apie skiepų naudą kalba specialistė.


Rašyti komentarą...
l
linas
2021-09-13 17:09:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
kledesiai
Atsakyti
-6

J
JUOZAS
2021-09-13 17:15:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
AFERISRAI....AR KA DAIGSIT JUOKUS...
Atsakyti
-1

V
Vitas
2021-09-13 17:24:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Daugiau nėra ką rašyti , tik žmones gąsdinti .
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų