tv3.lt sokiu laika tango manai

tv3.lt sokiu laida tango manai

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suriebėjusių kepenų paplitimo mastai jau seniai kelia nerimą sveikatos priežiūros institucijoms. Remiantis NHS ataskaitomis, net kas trečias žmogus Jungtinėje Karalystėje serga ankstyvosios nealkoholinės suriebėjusios kepenų ligos (NAFLD) stadijomis.

Suriebėjusių kepenų paplitimo mastai jau seniai kelia nerimą sveikatos priežiūros institucijoms. Remiantis NHS ataskaitomis, net kas trečias žmogus Jungtinėje Karalystėje serga ankstyvosios nealkoholinės suriebėjusios kepenų ligos (NAFLD) stadijomis.

REKLAMA

Iš pradžių simptomai yra nežymūs, tačiau, kai išsivysto cirozė, ilgainiui pablogėja virškinimo trakto problemos. Nealkoholinis steatohepatitas (NASH) yra dažna NAFLD forma, kai kepenys ne tik suriebėja, bet jas pažeidžia uždegiminiai procesai, rašo express.co.uk.

Sudha Shankar, „BioPharmaceuticals“ ir „AstraZeneca“ tyrimų ir plėtros vykdomasis medicinos direktorius sako, kad dėl laipsniško ligos atsiradimo gali būti sunku ją aptikti.

Ekspertas paaiškino: „NASH simptomai pasireiškia tik pažengusiose stadijose, kai iki 75 procentų kepenų nebeatlieka savo funkcijų. Nepaisant to, kad NASH nenumaldomai progresuoja, ji aiškiai pastebima tik tada, kai neišvengiamai kyla gyvybei pavojingų komplikacijų grėsmė“.

REKLAMA

Suriebėjusių kepenų ženklai

Suriebėjusių kepenų simptomai progresuoja lėtai, o dėl jų nespecifinių požymių juos gali būti dar sunkiau pastebėti. Dr Luke Pratsides, Numano bendrosios praktikos vadovas, paaiškino:

REKLAMA

„Pažengusiais suriebėjusių kepenų ligų etapais dažnai pasitaiko virškinimo komplikacijų ‒ pilvo skausmas, pilvo pūtimas, virškinimo sutrikimai ir tuštinimosi problemos“.

Tokios problemos kaip pilvo pūtimas, kurį patiria maždaug 50 procentų ciroze sergančių pacientų, dažniausiai rodo ascitą.

„Ascitas yra skysčių susikaupimas pilvo ertmėje. Daugeliu atvejų tai rodo pagrindinę sveikatos problemą, pvz., kepenų ligą, širdies nepakankamumą ar vėžį“, – aiškino Dr Pratsides.

REKLAMA

Negydant šis skystis gali sudaryti sąlygas tolesnėms komplikacijoms, pvz., pilvo infekcijoms, todėl vertėtų atkreipti dėmesį į kitus pagrindinius požymius.

„Fibrozė gali išsivystyti į kepenų cirozę ir galiausiai į kepenų nepakankamumą. Kepenų liga gali sukelti virškinimo simptomus, tokius kaip diskomfortas pilve, pykinimas ir vėmimas“, ‒ teigė Dr Pratsides.

Dažniausi simptomai

Žurnale „The World Journal of Gastroenterology“ teigiama, kad iki 80 procentų pacientų, sergančių ciroze, praneša apie vieną ar daugiau svarbių virškinimo trakto simptomų.

REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausi simptomai yra pilvo pūtimas ‒ 49,5 proc., pilvo skausmas ‒ 24 proc., raugėjimas – 18,7 proc., viduriavimas – 13,3 proc., vidurių užkietėjimas – 8 proc.“, – teigiama žurnale paskelbtame tyrime.

„Jei šiame etape liga negydoma, cirozės komplikacijos gali pasireikšti kraujavimu iš skrandžio ir hepatine encefalopatija – haliucinacijas ir sumišimą sukeliančia būkle“, – įspėjo Dr Pratsides.

Todėl visiems, kurie jaučia du ar daugiau aukščiau išvardytų simptomų, patariama kreiptis į šeimos gydytoją, nes pagalba vis dar gali būti suteikta. Svarbu žinoti, kad ligą galima įveikti, jei imamasi veiksmų, kol suriebėjusių kepenų liga neprogresuoja į fibrozę, o vėliau ir cirozę.

REKLAMA

Norėdami valdyti savo būklę ir neleisti jai progresuoti, asmenys, sergantys suriebėjusių kepenų ligomis, turi gauti tinkamą medicininę priežiūrą ir keisti gyvenimo būdą, pavyzdžiui, pagerinti mitybą ir reguliariai mankštintis.

„Reguliarus sveikatos patikrinimas yra labai svarbus norint stebėti ligos progresavimą. Kepenų funkcijos stebimos atliekant kraujo tyrimus ir kasmetinį kepenų ultragarsinį tyrimą“, – pažymėjo Dr Pratsides.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų