Šį augalą prižiūrėti itin paprasta, o nauda – neišmatuojama: dar spėsite pasisodinti

Bulvinės saulėgrąžos, plačiau žinomos kaip topinambai, – astrinių šeimai priklausantys augalai. Jos išsiskiria ne tik karoteno ir mikroelementų gausa, bet ir auginimo ypatybėmis – bulvines saulėgrąžas galima sodinti ir rudenį, o jų derliumi mėgautis ištisus metus.

Tai daugiametis žolinis augalas aukštu stiebu, užaugančiu beveik iki 4 metrų, ir saulėgrąžas primenančiais žiedais. Topinambai žemėje subrandina įvairaus dydžio ir formos stiebagumbius. Viename kere įprastai būna nuo kelių iki kelių dešimčių gumbų.

Jų spalva, priklausomai nuo pasirinktos veislės, gali skirtis. Bulvinių saulėgrąžų skonis šiek tiek primena jaunus, šviežius riešutus. Tiesa, kai kurie topinambų augintojai maistui vartoja ne tik gumbus. Sveikatai ir bendrai organizmo būklei stiprinti galima gerti ir jaunų lapų sultis. Iš pirmo žvilgsnio topinambai savo chemine sudėtimi primena bulves,tačiau yra tam tikrų skirtumų.

Topinambų gumbuose yra karoteno, geležies, kalcio, kalio, magnio, cinko ir kitų sveikatai naudingų mikroelementų, vitaminų B1 ir B2, C. Bulvinėse saulėgrąžose esantis tiaminas labai naudingas nervų ir raumenų sistemų veiklai. Pastebimas teigiamas šių žolinių augalų poveikis medžiagų apykaitos procesams, regėjimui ir cukraus, cholesterolio bei gliukozės kiekio kraujyje optimizavimui. Topinambus patartina vartoti inkstų, šlapimo pūslės akmenų prevencijai.

Kartu šių stiebagumbių vartojimas paspartina toksinių medžiagų pasišalinimą iš organizmo ir stabdo padidėjusį kraujo krešumą. Vienas ir ryškesnių skirtumų, egzistuojančių tarp bulvinių saulėgrąžų ir bulvių, – krakmolo kiekis. Topinambuose mažai krakmolo, kurio gausu bulvėse. Juose taip pat yra insulino, tirpstančio vandenyje, ir angliavandenių, kurių kiekis stiebagumbiuose siekia iki 20 procentų.

Kaip bulvės

Bulvinės saulėgrąžos – sveikatai naudingas, tačiau auginimui ir priežiūrai neįnoringas augalas. Topinambų augimo ciklai labai panašūs į bulvių. Pagrindinis skirtumas tas, kad topinambų stiebagumbius galima sodinti ne tik pavasarį, bet ir rudenį, jie sėkmingai pakelia 30–40 laipsnių šalčius.

REKLAMA

Auginimą palengvina ir tai, kad bulvinės saulėgrąžos yra daugiamečiai augalai, toje pačioje vietoje galintys augti dešimtis metų. Šių daugiamečių žolinių augalų derlius nuimamas keletą kartų per metus: rudenį, kol žemė dar neįšalusi, ir pavasarį, kai žemė jau nebebūna įšalusi. Jei žiema nešalta, o žemės nekausto šaltis, topinambus kasti galima ir žiemą.

O tam, kad galėtumėte bulvinių saulėgrąžų derliumi mėgautis ištisus metus, pakaks labai paprastos gudrybės. Daržo plotus, kuriuose auginate šiuos augalus, apdenkite plėvele, kuri saugos dirvožemį nuo šalčio ir įšalo. Tuomet šviežiomis bulvinėmis saulėgrąžomis galėsite mėgautis net ir šaltesniu oru.


Rašyti komentarą...
k
kur jų gauti?
2020-10-22 16:30:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
kur jų gauti?
Atsakyti
0

S
Sodininkė
2020-11-11 17:04:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Topinambų galima nusipirkti pas sodininkus. Tai labai vertingas augalas mūsų svrikatai
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų