Psichologų verdiktas: kodėl moterys nori aukštesnių vyrų ir kas nutinka „prancūziškoms poroms“

Paprašius apibūdinti svajonių vaikiną, dažna mergina sąrašą pradeda sakydama „aukštas....“. Tikrai, gatvėje sutiksite nedaug porų, kur vyras yra žemesnis už moterį. 2013 metais Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas parodė, kad 92,5 proc. porų vyrai buvo aukštesni už moteris, 3,4 proc. porų yra vienodo ūgio, o 4,1 proc. moterys yra aukštesnės už savo vyrus. Kaip gi jaučiasi pastorosios poros? Ar nekyla problemų dėl ūgio?

Vilnietis Vytautas, žemesnis už savo merginą maždaug septyniais centimetrais, sako, iš pradžių jautęs dėl to diskomfortą.

„Kai buvau jaunesnis, galvodavau, kad merginos būtinai turi būti už mane žemesnės – turėjau tokį tarsi kompleksą. Maniau, kad mergina turėtų būti bent jau tokio pat ūgio, kad nesijausčiau neūžauga. Bet dabar tas ūgis nemaišo, jis juk nieko nepasako“, – kalba 1.72 cm. ūgio jaunas vyras.

Susipažinęs su savo panele, Vytautas jau nebejautė diskomforto dėl žemesnio ūgio dabar pora tiesiog smagiai juokiasi iš internete plintančių juokelių apie vadinamąsias prancūziškas poras.

REKLAMA

„Be to, ji nemėgsta vaikščioti ant aukštakulnių, tai aš net nejaučiu, kad ji aukštesnė – nėra taip, kad reikėtų pasistiebti. Aišku, draugai ir aplinkiniai sako „o, prancūziška pora“, yra tam tikras dėmesys iš šono visada. Visgi nėra dar labai įprasta, kad mergina būtų aukštesnė už vaikiną“, – sako Vytautas.

Vyriškas vidumi

Psichologė, Vilniaus kolegijos lektorė Agnė Grušauskaitė pažymi, kad ūgis yra vienas iš svarbių standartų, kuriuos žmonės kelia vyro išvaizdai. Patiems vyrams, sako pašnekovė, taip pat svarbus jų ūgis.

„Teko girdėti, kad pažinčių skelbimuose moterys dažniau melagingai pateikia informaciją apie savo amžių, o vyrai apie ūgį (jį padidina).

Nuostatos apie ūgį yra susiję su žmonių (tiek vyrų, tiek moterų) įsivaizdavimais apie vyriškumą, jėgą, erotinėmis fantazijomis. Vyro patrauklumas, jo vyriškumas dažnai siejamas su galia, galia apginti, aprūpinti. Tačiau vyriškumo samprata, vyro ir moters rolių supratimas plečiasi, kinta. Moterų prioritetai taip pat keičiasi. Gal ne tiek svarbu, kad aprūpintų, apgintų, kiek svarbu, kad suprastų, palaikytų, prajuokintų, mokėtų elgtis su vaikais, padėtų buityje ar kita?“ – dalinasi įžvalgomis psichologė.

A. Grušauskaitės teigimu, reikėtų nepamišti, kad tai, kiek mes konkretų vyrą vertiname kaip vyrišką, labai priklauso nuo daugelio asmens savybių, o ne nuo vieno požymio (pvz. ūgio). Todėl moterys, pasak jos, dažnai stebisi, kad realiai jos pasirinktas mylimas vyras yra visai ne toks, kokį įsivaizdavo savo romantinse svajonėse. „Galiu daryti prielaidą, kad vyrai, kurie fizine prasme neatitinka visuomenėje populiarių vyriškumo standartų, labiau stengiasi būti vyriškais psichologine prasme, priklausomai nuo to, kaip tą supranta – pavyzdžiui, siekia daugiau uždirbti, dažniau būna agresyvūs, stengiasi važinėti galingesne mašina ir pan. Yra žmonių, kurie labai priklauso nuo visuomenėje vyraujančių stereotipų, bijo būti išjuokti, atstumti – dėl to jie renkasi partnerį labai atsižvelgdami į daugumos standartus. Kompleksai dėl išvaizdos, savo ar partnerio, apskritai yra labai susiję su žemu pasitikėjimu savimi“, – nurodo pašnekovė. Pasirinkus problemos nebelieka

REKLAMA

Psichologas-psichoterapeutas Olegas Lapinas tv3.lt sakė, kad mūsų viduje gyvena tradiciniai vyro ir moters įvaizdžiai, kuriame vyras yra aukštesnis už moterį.

 

„Idealaus vyro įvaizdis – tai gynėjo, saugančio, toliau matančio vyro paveikslas. Tas pats egzistuoja ir gyvūnų pasaulyje. Nors kai kurie gyvūnai paneigia tą taisyklę, pavyzdžiui, kai kurios vabalų patelės yra didesnės už patinus, bet didesnėje žinduolių dalyje patinai yra stambesni. Tai susiję ir su didesne agresija, nes didesnis individas labiau matomas, jis nesislepia nuo kitų, o tarsi kviečia juos iššūkiui. Tuo tarpu mažesnis individas tarsi sako, kad jis nori pasislėpti. Vyras, kuris slepiasi už moters, tradiciškai laikomas nevyrišku, o vyras, kuris priima iššūkius, tradiciškai laikomas vyriškesniu“, – pasakoja psichologas.

O. Lapinas pažymi, kad gamta taip yra mus ir sukūrusi: tie hormonai, kurie formuoja vaikino kūną, labiau orientuoti į raumenų masę, didesnį, platesnį skeletą, o moterų – į didesnį riebalų atsidėjimą.

Psichologas sako, kad poros, kuriose mergina yra aukštesnė už vyrą, nepatiria to jausmo, kad kažkas yra ne taip, nes jie jau padarė pasirinkimą – vadinai, tas žmogus jau tinka.

„Jei jūs turite vyrą ir tas žmogus už tave žemesnis, matyt, jo išvaizda jau praėjo tą stereotipų barjerą, jūs tą žmogų praleidote dėl įvairių kitų savybių, kuriomis žemesni vyrai gali gerokai lenkti aukštesnius. Jų ir protas gali būti didesnis, ir jėga, ir meilė, ir sąmojai gali būti didesni.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų