REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Balandžio 9 dieną pranešta apie 99-erių princo Filipo mirtį, o šeštadienį įvykusias laidotuves stebėjo žmonės iš viso pasaulio. Akyliausi pastebėjo ir menkiausias detales – karalienės aprangą, jos santūrumą, purpurinį „Bentley“ ir dar daugiau. Etiketo žinovas Giedrius Drukteinis portalui tv3.lt plačiau papasakojo apie šios netekties reikšmę ir išsakė nuomonę apie tai, jog Meghan Markle laidotuvėse nedalyvavo, o tik stebėjo jas nuotoliniu būdu.

Balandžio 9 dieną pranešta apie 99-erių princo Filipo mirtį, o šeštadienį įvykusias laidotuves stebėjo žmonės iš viso pasaulio. Akyliausi pastebėjo ir menkiausias detales – karalienės aprangą, jos santūrumą, purpurinį „Bentley“ ir dar daugiau. Etiketo žinovas Giedrius Drukteinis portalui tv3.lt plačiau papasakojo apie šios netekties reikšmę ir išsakė nuomonę apie tai, jog Meghan Markle laidotuvėse nedalyvavo, o tik stebėjo jas nuotoliniu būdu.

REKLAMA

G. Drukteinis teigia, jog didelės reikšmės pasauliui princo Filipo netektis neturi – jis neturėjo didelės politinės galios. Tačiau, kad ir kokia matoma būtų karališkoji šeima, netektis sudrebino jų pasaulį. 

„Pasauliui iš esmės tai nieko nereiškė. Aš sakyčiau, kad čia yra labiau asmeninis šeimos reikalas, nes mirė geras vyras, tėvas, dėdė, senelis. Šiaip, pasauline prasme, princas Filipas neypatingai kažką reiškė, jis neturėjo kažkokių politinių sprendimų galios, jis nebuvo politikas klasikine prasme ir jo sprendimai negalėjo nieko pakeisti pasaulio raidoje“, – aiškino etiketo žinovas.

REKLAMA
REKLAMA

Žiniasklaidoje – per daug dėmesio

Viso pasaulio portalų antraštės mirgėjo princo Filipo laidotuvių momentais, tačiau etiketo žinovo manymu, toks didelis dėmesys žiniasklaidoje tik sumenkina visą prabėgusio gyvenimo faktą.

REKLAMA

„Kada princas Filipas, dar prieš mirtį, nurodydamas instrukcijas apie savo laidotuves, jis iš esmės sakė štai ką – kada laidotuvės tampa visuomeniniu pasauliniu reiškiniu, kurį kiekvienas plebėjas, iš bet kokio Lietuvos kaimo, gali stebėti ir komentuoti, tada prapuola visa asmeninė reikšmė. Tas žmogus, velionis, staiga pasidaro ne artimo žmogaus palaikais, kurie laidojami, bet jie pasidaro kažkokiu visuomenės dėmesio objektu, kurį reikia apkalbėti, komentuoti, replikuoti.“

Kuo daugiau apie laidotuves rašoma, tuo daugiau komentarų ar replikų apie jas atsiranda. Viena yra viską komentuoti iš šalies, tačiau visai kas kita dedasi karališkojoje šeimoje ir to pamiršti nereikėtų. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kaip ir laidotuvės kiekvienoje šeimoje, jos sutelkia tai šeimai priklausančius žmones, kad ir kokios juodos katės tarp jų būtų perbėgusios kelią. Mes esame įpratę princą Filipą arba karalienę laikyti kažkokiais žiniasklaidos ar pop-kultūros personažais, bet visų pirma tai yra mama, tėtė, brolis, sesuo kažkam. Miršta ir tie žmonės, ir nemanykime, kad artimiesiems nėra taip neskaudu, kaip, pavyzdžiui, mums“, – aiškino G. Drukteinis.

Jo manymu, geriausias variantas būtų visai nerašyti apie laidotuves ir palikti jas artimame žmonių rate: Man atrodo, geriausia būtų, jeigu tos laidotuvės iš viso nebūtų nušviestos. Laidotuvės yra privatus įvykis, o, iš tikrųjų, tas viešumas tik sumenkina jo reikšmę, mano manymu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laidotuvėse karalienė sėdėjo atskirai

Daugeliui nuostabą sukėlė, kad Elžbieta II per vyro laidotuves sėdėjo visiškai viena, atsiskyrusi nuo kitų asmenų. Tiesa, taip nutiko dėl pasaulyje pasklidusio viruso, tačiau G. Drukteinio manymu, į tai žiūrėti buvo skaudu – brandaus amžiaus moteris visas laidotuves prasėdėjo be kito žmogaus šalia.

„Gali iškilti klausimas, kodėl šalia karalienės nebuvo jokio žmogaus, kuris, pavyzdžiui, padėtų jai perlipti per slenkstį, užkopti laiptais. Vis tiek, jai 94-eri, ir atrodo, kad tokių džentelmenų šaly, ar tai būtų karalienė, ar kokia kita moteris, tai yra pagyvenusi moteris, sulaukusi garbaus amžiaus, kurią reikia paremti visais įmanomais būdais – būnant šalia jos fiziškai, geru žodžiu, gera emocija. Su kauke, ji iš tolo atrodė kaip kokia raupsuotoji, atribota nuo visų. Tai kėlė nuoskaudą, nes, iš tikrųjų, taip neturėtų būti, ypač šalia moters. Aišku, reikalavimas buvo paprastas – koronavirusas, socialinė distancija ir taip toliau“, – kalbėjo G. Drukteinis.

REKLAMA

Laidotuvių metu, karalienė Elžbieta II susilaikė nuo emocijų – nenubraukė ašaros, visą laiką išbuvo santūri. Pasak G. Drukteinio, tai ne tik nustatyta karališkajame protokole, bet ir įaugę anglų kraujyje.

„Kalbant apie visą monarchiją, ji negali rodyti didelių jausmų, tokių kaip ašara, isterija. Toj pačioj Anglijoj yra sakoma, kad nėra nieko šlykštesnio už vyro isterikoje vaizdą – to, kuris rėkia, putojasi, mojuoja kumščiais. Anglai vertina susilaikymą, santūrumą, vidinę kontrolę. Tas yra, kaip sakoma, pagirtina ir yra labai būdingas angliškas bruožas“, – kalbėjo etiketo žinovas ir pridūrė, kad karalienė neteko vyro, su kuriuo praleido 73-ejus metus, todėl net ir nuriedėjusi ašara yra labai žmogiška reakcija į netektį.

REKLAMA

Purpurinė spalva apipavidalina laidotuves

Visos laidotuvės vyko pagal protokole nustatytus reikalavimus, tačiau ne vienam galėjo užkliūti tai, kad Elžbieta II važiavo purpuriniame „Bentley“. Būtų įprasta matyti į atsisveikinimo vietą vykstant juodu automobiliu, tačiau purpurinė spalva yra skirta laidotuvėms apipavidalinti.

„Karalienės „Bentley“ automobilio nudažymas purpurine spalva, jis yra visiškai pagal protokolą, nes būtent purpurinė yra laidotuvių spalva. Iš pirmo žvilgsnio, kyla klausimas, kodėl karalienė važiavo ne juodu automobiliu, bet ji važiavo pagal visas taisykles. Tai yra spalva, kuri yra skirta laidotuvių apipavidalinimui. Anglai protokolą išmano ir mėgsta jo laikytis“, – aiškino G. Drukteinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stebėdamas laidotuvių transliaciją, G. Drukteinis pastebėjo ir dar vieną detalę – žingsnį, kuriuo buvo nešamas karstas. Pasirodo, tai – nuo senų laikų išlikusi tradicija.

„Atkreipiau dėmesį, kokiu žingsniu princo karstą nešė gvardiečiai. Tas žingsnis toks keistas, tarsi pritraukiant koją. Jis yra kilęs dar iš tų laikų, kada kariškiai dėvėdavo šarvus. Su jais nebuvo taip paprasta vaikščioti, kaip mums dabar su kelnėmis ar sijonu. Dėl to tas žingsnis yra išlikęs iš tos epochos, kai karstą nešdavo šarvuoti vyrai. Tai yra graži, aišku liūdna tradicija, nes ji susijusi su karsto nešimu, bet ji yra išlaikyta“, – kalbėjo etiketo žinovas ir pridūrė, kad viskas laidotuvėse vyko minutė į minutę.

REKLAMA

Netiki Meghan Markle nedalyvavimo priežastimi

Meghan Markle nedalyvavimą princo Filipo laidotuvėse G. Drukteinis įvardina kaip gerą pasirinkimą, nors pateikta priežastimi, jog gydytojai nerekomenduoja keliauti dėl nėštumo, netiki.

„Šiaip jau, netikiu aš ta jos priežastimi. Vertinu, kad jai, aišku, dabar turbūt sunku rodyti akis prieš princo Hario šeimos, giminės žmones. Ji verčiau pasirinko defensyvią poziciją, negu atvažiuotų žinodama, kad vėl sukels kažkokių emocijų, patyčių, pasipiktinimų. Aš ją kaip moterį puikiai suprantu – kartais geriau pasitraukti negu vėl, tarkim, atvažiavus kelti bereikalingas emocijas.“

Atvykusi į laidotuves, M. Markle būtų vėl patraukusi visų dėmesį, o dabar dėmesio centre – našle tapusi karalienė Elžbieta II ir prabėgęs princo Filipo gyvenimas. Jo manymu, atvykusi ji būtų apvertusi viską aukštyn kojomis:

REKLAMA

„Kaip žinoma, jos laikysena arba elgesys labai dažnai neatitinka karališkojo protokolo reikalavimų. Pavyzdžiui, ji labai mėgsta sėdėti sukryžiavusi kojas karalienės akivaizdoje, kas pagal protokolą yra netoleruojama.

Vis tiek, turbūt, per tas laidotuves būtų kažką padariusi, pavyzdžiui, nusišypsojusi, kas jokiu būdų nederėtų prie visos ceremonijos. Tai vėl būtų sukėlę geltonosios spaudos susidomėjimą, pasipiktinimą arba replikavimą“, – aiškino G. Drukteinis bei pridėjo, kad M. Markle atvykimas būtų kišimasis į princo Filipo ir princo Hario santykius, kurie buvo artimi ir šilti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų