• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Po Paryžiumi glūdi dar vienas Paryžius – požemių miestas, kuris turi savo gatves, perėjas, akligatvius ir skverus", - rašė Viktoras Hugo savo romane „Vargdieniai“.

REKLAMA
REKLAMA

1805 metais, gerokai prieš moderniųjų požeminių kanalų eros pradžią, nuotykių ieškotojas Pjeras Bruneseau žemėlapyje nusprendė įamžinti senstančią Paryžiaus kanalizacijos sistemą. Į pinklius kanalizacijos vamzdžius koją kelti atsisakė net policija, tačiau tai užsispyrėlio nesulaikė.

REKLAMA

Ten, kaip bylojama, drąsusis Pjeras išvydęs viduramžiškus kalėjimus, brangakmenius ir gerokai apdūlėjusius orangutango griaučius. Tyrinėti požemius jis baigė tik 1812-aisiais.

Įkvėptas Pjero žygių, prancūzų romanistas Viktoras Hugo Paryžiaus požemius aprašė kaip „dvokiančius, laukinius ir nuožmius.. niekas negali prilygti šių senų kriptų, Babilono virškinamojo trakto, tvaikui“. Pjeras Bruneseau tuo tarpu buvo apdovanotas kaip „drąsiausias žmogus imperijoje“ ir „kloakų Kristupas Kolumbas“.

REKLAMA
REKLAMA

1850 m. pirmtako įkvėpti baronas Hausmanas ir inžinierius Belgrandas sukūrė moderniąją Paryžiaus kanalizacijos vamzdžių sistemą. Ji mūsų dienomis iš viso driekiasi 2100 kilometrų. Tai savo ruožtu prilygsta atstumui nuo Lietuvos iki Šveicarijos.

Šiuolaikiniai Paryžiaus kanalizacijos požemiai atspindi antžeminį miestą. Visi vamzdžiai yra pakankamai erdvūs, kad juose galėtų tilpti žmogus. Eidamas jais jis gali puikiai orientuotis Prancūzijos sostinėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vamzdžiuose galima aptikti emalines lentutes, mėlynu šriftu skelbiančias viršuje esančios gatvės pavadinimą. Maža to, kiekvieno toje gatvėje esančio namo nuotėkis taip pat žymimas realiu namo numeriu.

Paryžiaus kanalai, kaip teigiama, didžiausio turistų dėmesio susilaukė 1867-aisiais vykusioje pasaulinėje parodoje. Jie kanalus galėjo apžiūrėti sėdėdami jaukiose valtelėse. Šiuo metu Paryžiaus požeminių vamzdžių karalystė yra užverta pašaliečių akims. Prie jos priėjimą turi tik 800 čia dirbančių žmonių.

REKLAMA

Kaip bebūtų, smalsūs lankytojai žvilgtelėti į juos gali „Les Egouts de Paris" muziejuje (Paryžiaus kanalizacijos muziejuje). Jame ne tik galima susipažinti su įspūdinga kanalizacijos istorija, bet ir nusipirkti nuotaikingų suvenyrų, pavyzdžiui.. žiurkių iškamšų.

Paryžiaus kanalizacijos vamzdžiai, beje, yra puiki terpė šiems dažnai miesto gatvėmis šmirinėjantiems graužikams veistis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų