• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Braškėmis turėtų apsirūpinti kone kiekviena sodyba, nes uogos labai naudingos bei saldžios – absoliuti vasaros nostalgija. Šiuos augalus auginti ne taip ir sunku – reikia padėti gerą pamatą prieš braškes sodinant, o visa kita daug priežiūros nereikalaus. O kada sodinamos braškės? Jeigu didžiąją dalį darbo braškyne pasidarėte rudenį (dirvos patręšimas, daigų paruošimas), tai be rudeninio sodinimo termino yra galimybė naujus daigelius sodinti ir pavasarį.

Braškėmis turėtų apsirūpinti kone kiekviena sodyba, nes uogos labai naudingos bei saldžios – absoliuti vasaros nostalgija. Šiuos augalus auginti ne taip ir sunku – reikia padėti gerą pamatą prieš braškes sodinant, o visa kita daug priežiūros nereikalaus. O kada sodinamos braškės? Jeigu didžiąją dalį darbo braškyne pasidarėte rudenį (dirvos patręšimas, daigų paruošimas), tai be rudeninio sodinimo termino yra galimybė naujus daigelius sodinti ir pavasarį.

REKLAMA

Čia aptarsime, kokių subtilybių reikia žinoti prieš ruošiantis sodinant braškes tiek pavasarį, tiek rudenį. 

Lietuvoje niekam nenaujiena, kada sodinamos braškės rudenį, nes tai įprastas laikotarpis šiems augalams. Tai reikėtų padaryti ne visai rudenį, o tiksliau vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje. Tai atitinka nuo rugpjūčio vidurio iki maždaug rugsėjo vidurio, bet ne vėliau kaip iki rugsėjo 10 dienos. Vėlesniu laiku pasodintos braškės nespėja sustiprėti, todėl blogai žiemoja. Tokiu atveju geriau palaukite pavasario.  

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto stebėkite orus ir savo patirtį, nes šiltėjančios žiemos ir nusitęsianti rudens šiluma šį rudeninį braškių sodinimo sezoną gali nutęsti ir ilgiau, pavyzdžiui, iki rugsėjo pabaigos, rašoma derlingas.lt. 

REKLAMA

Kada sodinamos braškės pavasarį? 

Niekas per galvą neduos, jeigu braškes pasisodinsite ir pavasarį. Netgi kuo anksčiau jas pasodinsite, tuo didesnio derliaus dar galėsite sulaukti tais pačiais metais. Todėl šiuos augalus sodinkite kuo anksčiau, kai tik pradžiūsta dirva. Kada sodinti braškes pavasarį dar gali pasufleruoti ir atšiaurumo zona.

6 atšiaurumo zonoje (į kurią patenka didžioji Lietuvos dalis) braškes reikia sodinti tada, kai šalčių grėsmė jau būna išnykusi, bet dar neįsivažiavo per aukšta temperatūra. Optimalus mėnuo braškėms sodinti šioje zonoje yra kovo mėnuo. Kai kurie šaltiniai rekomenduoja nesusivėlinti ir pasodinti ne anksčiau, nei balandžio pradžia. 

REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, pavasariniam sodinimui didelių taisyklių ir ribų nėra. Tik reikia žinoti, kad kuo vėliau pavasarį sodinsite braškes, tuo daugiau laistymo joms reikės, nes daigai sunkiau prigyja. Todėl braškes pasodinti suskubkite iki gegužės pradžios. 

Braškių sodinimo būdai 

Prieš sodinant braškes pasirinkite, kokią braškyno schemą norite turėti: krūmeliai, augantys viena eile, dvieiliu ar trieiliu juostiniu būdais arba kiliminiu būdu. Nuo to priklauso ir priežiūros patogumas, pritaikymas pramoniniam auginimui. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienaeilis. Išlygintoje „plikoje” daržo vietoje formuokite po vieną eilę, tarp kurių palikite 60–70 cm atstumus. Eilėse daigus sodinkite kas 20 cm. Šis būdas labai pravartus pramoniniam braškių auginimui, jas lengviau prižiūrėti. 

Juostinis. Tai reiškia, kad tokiu būdu formuosite juostas, sudarytas iš 2–3 eilių, o tarp juostų paliksite 70 cm atstumus. Dvieilių juostų „viduje” tarp eilučių palikite 40 cm atstumus, kuriose augalus sodinkite kas 20 cm. Trieilėse juostose tarp eilių reikės palikti 30 cm ir 25 cm tarp kerelių. Šis būdas labiau tinka užmirkstančiose dirvose. 

REKLAMA

Kiliminis. Darykite 20–90 cm pločio lysves, kuriose tarp augalų palikite 50 cm atstumus. Šio metodo esmė tokia, kad iš ūsų išaugę vaikučiai įsišaknys ir sudarys ištisą kilimą. Tokiam metodui pasirinkite ligoms atsparesnes veisles. 

Taip pat braškes galima sodinti darže ant juodos agroplėvelės, pakeltose lysvėse, vazonuose, šiltnamiuose ar tuneliuose/po plėvele. Priklausomai nuo pasirinkto metodo, taip pat ir nuo pasirinktos auginti braškių veislės skirsis atstumai tarp eilių ir augalų. Derlingiems ir vešliems krūmeliams paliksite 35 cm ir didesnius atstumus, o mažesniems – apie 20 cm. Jeigu braškes sodinsite ant juodos agroplėvelės, tai čia eilių tarpus galite pamažinti iki 50 cm, bet šiltnamyje tarpueilius reikėtų padidinti iki 80–100 cm. 

REKLAMA

Braškių sodinimas – ką reikėtų žinoti? 

Sėkmingo braškyno garantas yra kokybiški daigai su sveika šerdele ir geromis 5–8 cm ilgio šaknimis. Prieš sodinimą pravartu braškių sodinukus pamerkti į karvių išmatų ir molio mišinį.

Sodinkite į kiek didesnę duobutę, kad šaknelės neužsiriestų. Jeigu šaknys yra ilgesnės nei 5 cm, jas prieš sodinant galite šiek tiek patrumpinti. Pasodinus gausiai paliekite, netgi skirdami po 1 l kiekvienam kereliui. Taip pat venkite žemių dėti ant kerelio šerdinės dalies. Jeigu nenaudosite juodos plėvelės, braškes mulčiuokite kompostu, durpėmis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Braškių auginimo vieta ir dirva 

Turėtumėte žinoti, kad braškių kereliams augti ir vaisiams sunokti reikalinga 6–10 valandų trukmės dienos šviesa, tad prieš sodinimą išrinkite saulėtą vietą. 

Geriausiai braškėms tinka pakankamai laidūs vandeniui (neužmirkstantys) priesmėliai ir lengvi bei vidutinio sunkumo priemoliai. Jas galima auginti ir gausiai organinėmis medžiagomis tręštuose sunkiuose priemoliuose ir humusingame smėlyje. Tokios dirvos pH braškėms turėtų būti apie 5,5–6,5. 

REKLAMA

Prieš sodinimą privalu išnaikinti visas piktžoles ir įtręšti, todėl dirvą gali tekti paruošti net keliais mėnesiais anksčiau. Netgi patariama pavasario sodinimui dirvą tręšti organinėmis medžiagomis ir tvarkyti nuo piktžolių dar rudenį ar net vasaros viduryje. Rudeniniam braškių sodinimui dirvą (juodąjį pūdymą) laikykite nuo pavasario. Tręšimą ir kitus gilesnio žemės purenimo darbus reikėtų pabaigti likus 2–3 savaitėms iki braškių sodinimo. 

Šaltinis: derlingas.lt

ilgiausia pasaka apie braškės ir esmė NIEKO...kvailiau nesugalvojo.
Skaiciau ir laukiau ką cia parasys kad būtų dvigubas ir gausus derlius ir šnipstas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų