„Netflix“ filmas pasakoja apie Vudstoko eroje gimusią kovą už neįgaliųjų teises

Skaityk lengvai

8-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kilus įvairiausiems politiniams ir visuomeniniams judėjimams, į kovą už savo teises pakilo ir negalią turintis jaunimas. Naujame dokumentiniame filme „Neįgaliųjų stovykla“ („Crip Camp“) rodoma, kaip prasidėjo šis neįgaliųjų judėjimas. 2019 m. pabaigoje vykusiame Sandanso nepriklausomo JAV kino festivalyje pristatytas filmas laimėjo žiūrovų prizą. Šiuo metu „Crip Camp“ jau gali pasižiūrėti internetinės televizijos „Netflix“ prenumeratoriai.

6

Filmo autoriai „Emmy“ premijos laureatė, režisierė, rašytoja Nicolė Newnham ir aktyvus neįgaliųjų teisių gynėjas, teatro ir kino garso režisierius Jimas LeBrechtas dokumentinėje juostoje pasakoja apie Katskilyje, esančiame pakeliui iš Niujorko į Vudstoką, veikusią „Jened“ vasaros stovyklą, kurioje atostogaudavo įvairių negalių turintys paaugliai, tarp jų – ir pats J. LeBrechtas. Jis filmo pradžioje sako, jog ši stovykla išsiskyrė tuo, kad jai vadovavo hipiai. Dokumentiniame filme demonstruojami 1971 m. „Jened“ stovykloje užfiksuoti archyviniai kadrai. 1977 m. dėl finansinių sunkumų ji buvo uždaryta.

REKLAMA

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. JAV dokumentinio filmo („Crip Camp“) kadrai

8-ojo dešimtmečio pradžioje Amerikoje neįgalių jaunuolių laukė nieko gero nežadanti ateitis – izoliacija, diskriminacija ir institucionalizacija. Tuo metu neįgalieji kasdien susidurdavo su daugybe kliūčių, vis dar buvo galima juos išprašyti iš viešųjų vietų, nesuteikti jiems darbo pagal turimą kvalifikaciją. „Jened“ stovykloje pasaulis buvo visai kitoks – čia karaliavo vasara, laisvė, malonumai. Stovyklautojai patyrė, koks gali būti gyvenimas pasaulyje, kuriame jie priimami kaip ir visi kiti žmonės. Tokiame pasaulyje kiekvienas yra gerbiamas ir išklausomas, kiekvienas yra svarbus ir vertingas.

Niekas iš vasarojusių „Jened“ stovykloje negalėjo įsivaizduoti, kad čia kartu praleistas laikas bus neįgaliųjų revoliucijos pradžia. Grupė stovyklautojų tapo aktyvistais, formavusiais būsimąjį judėjimą už neįgaliųjų teises, savarankišką gyvenimą ir aplinkos prieinamumą.

Filmo dėmesio centre yra būtent ši grupė jaunuolių, kurie vėliau įsijungė į radikalų judėjimą už neįgaliųjų teises. Šie aktyvistai reikalavo, kad viešosios vietos būtų prieinamos visiems ir kad būtų uždrausta neįgaliųjų diskriminacija. Filmas atskleidžia, kad šie žmonės stovyklaudami patyrė, koks galėtų būti pasaulis, ir tai juos paskatino tapti aktyvistais ir bendruomenės organizatoriais. Vėliau Berklyje jie įkūrė savarankiško gyvenimo centrą, kuriame negalią turintys žmonės dirbo teikdami paslaugas kitiems.

Kas labiau padėtų gerinti negalią turinčių žmonių gyvenimo kokybę?
Prašome pasirinkti atsakymą!
Didesnės išmokos
Didesnis paslaugų ir pagalbos prieinamumas
Nežinau, man tai neaktualu
BALSUOTI
REZULTATAI
Kas labiau padėtų gerinti negalią turinčių žmonių gyvenimo kokybę?
Didesnės išmokos
33.7%
Didesnis paslaugų ir pagalbos prieinamumas
65%
Nežinau, man tai neaktualu
1.3%

REKLAMA

Filme pasakojamos ir asmeninės paties J. LeBrechto, turinčio spina bifida, ir kelių kitų „Jened“ stovyklautojų istorijos. Tarp jų – Judy Heumann, kartu su kitais aktyvistais organizavusi protestus, privertusius JAV politikus 1990 m. priimti negalią turinčių amerikiečių teises įtvirtinantį įstatymą. 2010–2017 metais J. Heumann JAV Valstybės departamente dirbo specialiąja patarėja negalios teisių klausimais. Tai buvo prezidento Obamos administracijos įkurta nauja pareigybė. Specialioji patarėja buvo atsakinga už neįgaliųjų teisių propagavimą JAV ir visame pasaulyje.

J. LeBrechtas viliasi, kad filmas prisidės laužant stereotipus apie negalią, parodys, kad neįgaliųjų bendruomenė savo teises gina jau ne vieną dešimtmetį. Naujienų portalui „Hollywood Reporter“ jis sakė, kad kova už savo teises nebuvo lengva, jos tikslas buvo ne išsiskirsti iš kitų, bet „turėti teisę pasirinkti tokį gyvenimą, kokio pats nori.“

„Mes norime, kad amerikiečiai filme papasakotą istoriją laikytų dalimi to, kas mes esame“, – sakė negalios neturinti režisierė N. Newnham. Jos teigimu, didžiausia šio filmo vertybė yra autentiškumas, nes filme pasakojama istorija vaizduojama per negalią turinčiojo objektyvą. „Jei aš viena ar kas nors kitas, neturintis negalios, būtų bandęs kurti šį dokumentinį filmą, tai būtų buvęs tik paprasčiausias istorijos perpasakojimas, o šiuo atveju kiekvieną filmavimo žingsnį lėmė paties neįgaliojo išgyventa patirtis“, – pristatydama filmą kalbėjo režisierė.

„Crip Camp“ yra stiprus ir įkvepiantis pasakojimas apie žmones, kurie nepaisydami sunkumų ir pasipriešinimo stengiasi kartu keisti pasaulį. Filmas kupinas laisvos Vudstoko eros dvasios, muzikos ir humoro. Filmo garso takelis taip pat perteikia Vudstoko dvasią – skamba grupės „The Grateful Dead“, Bobo Dylano, Neilo Youngo ir kt. atlikėjų dainos.

Kaip rodo filmas, kovos už neįgaliųjų teises judėjimo esmė – draugystė ir solidarumas, kiekvieną sėkmingą šio judėjimo žingsnį lemiantys tvirti ryšiai su bendruomene siekiant sėkmės. Tai svarbu prisiminti ir šiandien.

Straipsnio autorė: Sigita Inčiūrienė.


Rašyti komentarą...
J
Jovita
2020-02-21 08:38:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lietuvoje dar kaip akmens amžiuje.Norisi kartu su neįgaliu išeiti pasivaikščioti ar į kokį renginį,tai būna tokių ,kad niekaip negali atsižiureti.Dar ir aptarinėja.Buna skaudu,bet toks gyvenimas. TV
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų