Nenumokite ranka į menką šlapimo nelaikymą: gali atskleisti daugiau nei manote

Nuo šlapimo nelaikymo kenčia dvigubai daugiau moterų nei vyrų. Kokios priežastys lemia šią problemą, kokie simptomai įspėja, kad pagalbos reikia kreiptis nedelsiant ir kokie gydymo būdai padėtų išvengti kasdienio diskomforto?

Laikiną šlapimo nelaikymą paskatinti gali alkoholio, kofeino, gazuotų gėrimų vartojimas, maisto produktai, kuriuose gausu prieskonių, cukraus ar rūgšties, citrusiniai vaisiai, vaistai – diuretikai, antidepresantai. Šlapimo nelaikymas kai kuriais atvejais yra šlapimo takų infekcijos komplikacija, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad ši problema pasireikšti moterims gali ir dėl kitų veiksnių, o uždelstos gydymo pasekmės daro stiprią įtaką ne tik fiziologinei, bet ir psichikos sveikatai.

„Šlapimo nelaikymą gali sukelti stresas, fiziologiniai pakitimai ir organų patologijos. Nėštumas, gimdymas, dubens raumenų, raiščių silpnumas, menopauzė, amžiniai pakitimai dėl urogenitalinių atrofijų taip pat gali tapti šios nemalonios komplikacijos priežastimi. Šlapimo nelaikymas skirstomas į dirgliosios šlapimo pūslės, sukeltą įtampos ar fizinio krūvio bei mišrų šlapimo nelaikymą. Labai svarbu išsiaiškinti šlapimo nelaikymo priežastis, tuomet galima skirti tinkamą gydymą“, – sako gydytoja akušerė ginekologė Henrieta Kažemėkaitytė.

Gydytojos teigimu, įtampos sukeltas šlapimo nelaikymas pasireiškia, kai šlapimo pūslė patiria staigų papildomą spaudimą, pavyzdžiui, greičiau judant, lipant laiptais, juokiantis, kosėjant, šokinėjant. Gydytoja pastebi, kad su šia problema dažnai susiduria 35–45 metų sportuojančios moterys. Tokiu atveju rekomenduojama stiprinti dubens raumenis.

Simptomai ir gydymas

Pagrindiniai šlapimo nelaikymo simptomai yra šlapimo nutekėjimas, dažnas noras šlapintis, nevalingai bėgantis šlapimas. ,,Tai nemaloni tema, kuria moterys gėdijasi kalbėti tiek su gydytoju, tiek su partneriu, tačiau tai neišvengiamai paveikia ir socialinį, ir intymų gyvenimą“, – sako H.Kažemėkaitytė.

REKLAMA

Laiku neišsiaiškinus šlapimo nelaikymo priežasčių ir nesigydant gali atsirasti makšties, lytinių organų, šlapimo pūslės uždegimai, infekcijos, o tuomet gydymas gali užsitęsti ar būti mažiau efektyvus, tad svarbu nedelsti.

„Jei šlapimo nelaikymas yra susijęs su menopauzės sukeltu urogenitaliniu senėjimu, šią problemą galima gydyti pasitelkiant neinvazinį, neskausmingą, bet labai efektyvų būdą – lazerinę terapiją. Tam, kad būtų pasiektas rezultatas, rekomenduojama atlikti tris procedūras kas šešias savaites. Efektas jaučiamas po antros procedūros ir išlieka apie trejus metus. Papildomai galima taikyti PRP metodą, kuomet trombocitais prisotinta plazma atstatomos makšties sienelės“, – komentavo H. Kažemėkaitytė.

Šlapimo nelaikymo problemai gydyti galima pasitelkti ir botulino injekcijas, kurios atliekamos citoskopijos metu šlapimo pūslės dugne suleidžiant botuliną. Taip pat efektyvios dubens raumenų fizioterapinės procedūros. Organų patologijų atvejais gali būti rekomenduojamas gimdos kaklelio pakėlimas, TOT operacija (pošlaplinio raiščio implantacija).

Žinoma, tam, kad moteris jaustųsi komfortiškai ir kuo greičiau išnyktų nemalonūs simptomai, taikomas ir medikamentinis gydymas. ,,Svarbu atkreipti dėmesį, kad gydymo būdų yra daug, moterims nereikia kentėti, kompleksuoti, vengti bendravimo. Reikia analizuoti priežastis ir spręsti problemą“, – sakė H. Kažemėkaitytė.

Prevencija

Jei norite išvengti šlapimo nelaikymo, rekomenduojama kontroliuoti svorį, valgyti skaidulų turinčio maisto, kad sumažėtų vidurių užkietėjimo, kuris skatina ir šlapimo nelaikymą, rizika. Patariama vengti kofeino, gazuotų gėrimų, žalingų įpročių – alkoholio ir rūkymo.

Daugiau dėmesio skirkite fiziniam aktyvumui. H. Kažemėkaitytės teigimu, visoms moterims naudinga kasdien praktikuoti dubens organų raumenų stiprinimo (Kėgelio) pratimus. Šie pratimai stiprina dubens dugno raumenis, kurie palaiko gimdą, šlapimo pūslę, plonąją ir tiesiąją žarną, todėl juos rekomenduojama praktikuoti visoms bet kurio amžiaus moterims.


Rašyti komentarą...
M
Marija
2021-04-07 19:04:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aš turėjau šlapimo nelaikimo problema daug metų,bet tyrimai nerodė.Gėriau ir UrinalAkut nepadejo.Parodė kad ūminis cistitas tada kai jau man buvo tragiškai.Teko gyditis antibiotikais.Tik tokiu būdu susitvarkė.Tai menopauzės pasekmė,kaip daugelį moterų.Apie 80% turi tą problema.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų