Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota

Druska yra labiausiai paplitusi natrio forma. Ji naudojama pramonėje, siekiant prailginti galiojimo laiką, ir gaminant maistą namuose, norint pagerinti maisto skonį. 

Daugelis žmonių yra girdėję patarimą sumažinti druskos vartojimą. Taip yra todėl, kad didelis natrio kiekis yra susijęs su aukštu kraujospūdžiu, kuris yra pagrindinis širdies ir kraujagyslių ligų, širdies priepuolių ir insulto rizikos veiksnys, rašo theconversation.com. 

Tyrimo autoriai paskelbė, ar patarimai sumažinti natrio vartojimą buvo pagrįsti patikimais įrodymais. Straipsnyje daroma prielaida, kad dabartiniai patarimai apriboti natrio vartojimą iki 2,3 gramų per dieną yra nepasiekiami daugumai žmonių. Ir teigiama, kad nėra geros kokybės įrodymų, rodančių, kad mažesnis druskos vartojimas sumažina širdies priepuolių ir insulto riziką. 

Autoriai teigia, kad dabartinis pasaulinis natrio suvartojimas, kuris svyruoja nuo 3–5 gramų per dieną, yra susijęs su mažiausia širdies priepuolio, insulto ar ankstyvos mirties rizika. Ir kad širdies priepuolių ir insulto rizika padidėja tik tada, kai natrio suvartojimas yra didesnis ar mažesnis nei šis. 

Tačiau daug ginčijamasi dėl šių teiginių, ir esami patarimai apriboti druskos vartojimą išlieka. Leiskite atidžiau pažvelgti į kai kuriuos su šiais teiginiais susijusius klausimus, taip pat į svarbius tyrimus, kuriuos praleido tyrimo bei straipsnio autoriai. 

Daugelis iš mūsų galėtų sau tai leisti 

Vienas šaukštelis druskos sveria apie 5 gramus ir turi 2 gramus natrio. Australai suvartoja apie 3,6 gramo natrio per dieną, tai atitinka 9,2 gramo (apie 2 arbatinius šaukštelius) valgomosios druskos. 

REKLAMA
REKLAMA

Tai yra daugiau nei rekomenduojamas kiekis – 2 gramai natrio (5 gramai druskos) per dieną ir atitinkamas 460–920 miligramų (1,3–2,6 gramo druskos) per dieną suvartojimo intervalas. 

Natrio suvartojimas yra panašus visame pasaulyje. Duomenys iš 66 šalių, sudarančių tris ketvirtadalius suaugusių pasaulio gyventojų, pranešė, kad vidutinis natrio suvartojimas yra 3,95 gramo per dieną ir svyruoja nuo 2,2 iki 5,5 gramo per dieną. 

Taip, įmanoma sumažinti suvartojamos druskos kiekį 

Pakeisti kiekvieno žmogaus indivudualius įpročius yra sudėtinga. Bet įmanoma. 2017-aisiais publikuotoje sistemingoje druskos mažinimo intervencijų apžvalgoje nustatyta, kad individualios mitybos konsultacijos gali sumažinti žmogaus druskos suvartojimą maždaug 2 gramais per dieną (atitinka 780 mg natrio) per laikotarpį iki penkerių metų. 

Kai kuriuose regionuose strategijos, įtraukiančios visus gyventojus ir apimančios pramonės pagaminamo maisto pertvarkymą su mažesniu druskos kiekiu, geresnį produktų ženklinimą ir švietimą per žiniasklaidą buvo dar veiksmingesnės, o Suomijoje ir Japonijoje vidutinis druskos suvartojimas sumažėjo maždaug 4 gramais per dieną. 

Naujausio dokumento autoriai pabrėžia, kad trūksta tyrimų, rodančių, jog jie suvartojo mažiau nei 2,3 g natrio per dieną.  Tačiau jie pamiršta kylančius iššūkius atliekant tokį tyrimą, taip pat sumažinto natrio kiekio, palyginti su tuo, ką įprastai vartojame, svarbą. 

Sumažinus suvartojamos druskos kiekį, sumažėja ir širdies ligų rizika 

Neseniai paskelbtas atsitiktinių imčių tyrimas, atliktas 600 Kinijos kaimų, rodo, kad druskos suvartojimo sumažinimas gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų, širdies priepuolio ir insulto riziką. 

REKLAMA
REKLAMA

Tyrime dalyvavo daugiau nei 20 000 žmonių, kenčiančių nuo aukšto kraujospūdžio, kurie yra patyrę insultą arba yra vyresni nei 60 metų. Vienai grupei buvo atsitiktinai paskirta naudoti druskos pakaitalą, kad sumažėtų suvartojamo natrio kiekis. Antroji grupė toliau vartojo įprastą druską. Abi grupės buvo stebimos penkerius metus. 

Dėl intervencijos sumažėjo su šlapimu išsiskiriančio natrio kiekis (kas įrodė mitybos laikymąsi) ir sumažėjo kraujospūdis. Bet kurio didelio širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimo, įskaitant širdies priepuolį, dažnis buvo 13 proc. mažesnis tarp druskos pakaitalus vartojusios grupės pacientų, palyginus su tais, kurie vartojo įprastą druską. Insultų dažnis buvo 14 proc. mažesnis. 

Šis tyrimas parodo naudą mažinant su maistu gaunamą natrio kiekį, neatsižvelgiant į konkretų dienos tikslą. 

Ar rizikinga suvartoti per mažai druskos? 

Žmonėms reikia natrio, kad palaikytų esminius kūno procesus, tokius kaip skysčių tūris ir ląstelių stabilumas. Natrio kiekis yra subalansuotas, nes jautri hormonų, cheminių procesų ir nervų sistema užtikrina, kad perteklinis natris išsiskirtų su šlapimu. 

Yra prieštaringų įrodymų apie širdies sveikatą, kai vartojamas labai mažas natrio kiekis. Kai kurie tyrinėtojai pasiūlė, kad egzistuoja J formos santykis, kai tiek mažas, tiek labai didelis suvartojimas padidina blogų rezultatų riziką („J“ formos pabaiga), o mažiausia rizika yra druskos vartojimo intervalo vidurio taške („J“ formos kreivė). 

Kai kurių druskos ir kraujospūdžio tyrimų J formos kreivę galima paaiškinti tokiomis problemomis kaip matavimo paklaida, atsitiktinis kitimas, kiti skirtumai (amžiaus, lyties, rūkymo ar socialinės ir ekonominės būklės), esami mitybos įpročiai ar kitos sveikatos problemos, sąveika tarp didelio natrio kiekio sumažėjimo ir kūno fiziologinių kelių, reguliuojančių kraujospūdį. 

REKLAMA
REKLAMA

Arba tai galima paaiškinti atvirkštiniu priežastiniu ryšiu, kai į tyrimą pakviesti žmonės praneša apie mažą suvartojamo natrio kiekį, nes jiems jau buvo patarta laikytis dietos, kurioje mažai druskos prieš pradedant tyrimą. 

Nors laukiame daugiau tyrimų, kad paaiškintume neatitikimus, susijusius su J formos kreive, įrodymai rodo, kad mažesnis natrio kiekis, palyginti su didesniu kiekiu, žymiai sumažina kraujospūdį.

Gairės:

Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
toliau skaitykite
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų