Menas priimti komplimentus: štai kokių klaidų nereikėtų daryti

Mokėjimas sakyti komplimentus kitiems ir ypač sugebėjimas juos priimti, yra vienas iš svarbiausių sveikų santykių kūrimo aspektų. Komplimentų dalijimas ir girdėjimas yra ne tik puikus būdas sustiprinti meilės ryšį su savo romantiniu partneriu, bet ir kitais žmonėmis, taip pat tai gali net padėti išgydyti psichologines traumas, įveikti tam tikrus kompleksus, sustiprinti pasitikėjimą savimi.

Vis dėlto, kaip parodė „Harvard Business Review“ žurnale atlikti tyrimai – 88 proc. žmonių pripažinimą, t.y. komplimentus, sieja su jausmu būti vertinamiems, tačiau 70 proc. asmenų, jiems skirtas pagyras vis dar sieja su patiriama gėda. 

Žemos savivertės žmonėms sunkiausia priimti komplimentus 

Atlikti tyrimai parodė, kad žemą savivertę turintiems žmonėms sunkiau priimti komplimentus, nes jie abejoja pagyrų nuoširdumu, juos girdėdami – patiria gėdos jausmą su gilesniu pažeminimu, kuomet jaučiasi globojami lyg vaikai. Maža to, žemą savivertę turintys žmonės neretai tampa įtarūs, todėl girdėdami komplimentą jie mano, kad kiti meluoja, daro spaudimą, kad asmuo pasitemptų ir atitiktų jų lūkesčius, ar girdami siekia asmeninės naudos. 

REKLAMA

Kita priežastis, dėl kurios kai kurie jaučiasi nepatogiai girdėdami komplimentus, yra ta, kad girdimi žodžiai neatitinka to, ką mano giriamas žmogus. Tai vadinama kognityviniu disonansu, arba dar kitaip – nenuoseklumu. Pavyzdžiui, bendradarbis sako: „Tu toks protingas. Savo ataskaitose visada sakai tik teisingus dalykus“. Jei nelaikote savęs protingu, kompetentingu asmeniu, išgirdę tuos žodžius, galite nusiminti ar pradėti nerimauti, netgi supykti. Jums gali netgi pasidaryti įdomu – gal kolegai, kuris jus giria, trūksta įžvalgos arba jis nemoka objektyviai vertinti kitų. 

Dažnai dėl prasto savęs vertinimo žmonės į komplimentus atsako pasiteisinimais. Pastarieji būna įvairūs, bet dažniausiai jie skamba taip: „Na, man šįkart tiesiog pasisekė“. Toks atsakymas gali padėti šiek tiek palengvinti patiriamą nerimą, kuris kyla, kai atrodo, kad kažkieno apibūdinimas apie tave neatitinka to, ką manai pats. 

Kaip išmokti jaustis jaukiai girdint komplimentus 

1. Padėkokite – pasakykite „ačiū“. Pagrindinė taisyklė, kai gaunate komplimentą, yra tiesiog kuo nuoširdžiau pasakyti: „Ačiū“ arba „Ačiū, aš vertinu jūsų malonius žodžius“. Priimdami komplimentą, jūs parodote dėkingumą už malonias kito žmogaus pastabas ir įžvalgas. 

2. Dalinkitės komplimentu ir su kitais. Jei kas nors giria ne tik jus, bet ir jūsų komandą, pripažinkite komplimentą ir pasakykite, kad jį perduosite tiems komandos nariams, kurie padėjo jums atlikti darbą ar užbaigti projektą. 

3. Atkreipkite dėmesį į neverbalinę kūno kalbą. Stebėkite savo kūno kalbą, kai priimate komplimentą. Venkite sukryžiuotų rankų, nuleistų akių ar pernelyg atsitiktinių pozų, kurios gali išsiųsti neteisingą pranešimą arba parodyti nesidomėjimą tuo, kas jums sakoma. Pasilenkite šiek tiek į priekį, pažvelkite jus giriančiam asmeniui į akis ir nusišypsokite sakydami „ačiū“. 

4. Nemenkinkite išgirsto komplimento. Nesakykite: „Ačiū, bet žinau, kad mano pastangos nebuvo tokios vertingo,s kaip jūsų“. Vienas blogiausių dalykų, kuriuos galite padaryti, yra paneigti komplimentus. Tai gali būti kaip antausis jus giriančiam asmeniui, nes tai paneigia jo nuoširdžią nuomonę ir jausmus. Pavyzdžiui, jeigu jums sako: „Šiandien tu atrodai tikrai gražiai. Ar tai naujas kostiumas? “, o jūs iškart atsiliepiate: „Tai sena apranga, aš ją turėjau metų metus“, arba jums sako: „Šį rytą surengėte gerą pristatymą“, o jūs atkertate: „Aš galėjau padaryti geriau. Kelis kartus suklydau“ – tokie atsakymai gali įžeisti jus giriantį žmogų. 

REKLAMA

5. Neprašykite išsamiai paaiškinti ir dar kartą patvirtinti komplimento. Norėdami maloniai priimti komplimentą, neklauskite tokių klausimų: „Kas jus priverčia taip galvoti?“ arba „Ar tu tikras, kad taip yra, kaip sakai?“. 

Komplimentai yra mažos dovanos mūsų psichologinei sveikatai 

Gebėdami priimti komplimentus, mes gauname šias naudas sveikatai: 

  • Didėja dopamino gamyba smegenyse, dėl to tampame laimingesni ir labiau savimi pasitikintys; 
  • Kuriamas optimistiškesnis požiūris į save ir supančią aplinką (ir tam, kuris girdi komplimentą, ir tam, kuris jį sako); 
  • Skatinamas noras pasitempti ir pakartoti atliktą užduotį dar geriau, už kurią buvome pagirti; 
  • Pagerėja įsitraukimas į darbus, geriau susikoncentruojama; 
  • Sustiprėja noras mokytis ir tobulėti; 
  • Didėja užsispyrimas ir atkaklumas; 
  • Dėl didėjančio pasitikėjimo savimi auga ir žmogaus patrauklumas – tampama draugiškesniu aplinkiniams, komunikabilesniu, žavesniu; 
  • Dėl geros nuotaikos bei savijautos gerėja ir fizinė sveikata.

 


Rašyti komentarą...
V
Vitalija
2021-02-11 18:22:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesuprantu,kas ką verčia,ar iš kojų.
Atsakyti
0

V
Vidmantė
2021-02-21 15:36:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Komplimentas ypač erzina, kai pats save gerai vertini, o komplimentą sako žmogus, kuris nėra joks autoritetas ir kurio nevertini. Arba giria savybes, kurių pats asmeniškai nevertini, kreipdamas dėmesį visai kitų savybių ugdymui. Arba giria taip, tarsi keldamas iš pirmo lygio į antrą, o pats jautiesi pasiekęs trečią ar ketvirtą lygį. Tokiais kartais tik norisi nusispjauti į tokius komplimentus.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų