naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Hipertenzija yra tylus žudikas ir milijardai žmonių visame pasaulyje gyvena su šia liga. Daugelis ją blogai kontroliuoja ir rizikuoja susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis. Šiais metais, minint Pasaulinę hipertenzijos dieną, gydytojai nori pabrėžti kraujospūdžio stebėjimo svarbą.

Hipertenzija yra tylus žudikas ir milijardai žmonių visame pasaulyje gyvena su šia liga. Daugelis ją blogai kontroliuoja ir rizikuoja susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis. Šiais metais, minint Pasaulinę hipertenzijos dieną, gydytojai nori pabrėžti kraujospūdžio stebėjimo svarbą.

REKLAMA

Hipertenzija yra didžiausias širdies ligų, insulto, inkstų komplikacijų ir ankstyvos mirties rizikos veiksnys. Dr Honey Savla, Mumbajaus centrinės Wockhardt ligoninės vidaus ligų konsultantas, rekomenduoja kiekvienam 35-erių ir vyresniam asmeniui reguliariai stebėti savo kraujospūdį.

Kraujavimas iš nosies gali būti pražūtingas

„Visi žinome, kad galvos skausmas, svaigulys, skausmas krūtinėje ir nerimas yra tipiški hipertenzijos požymiai, tačiau nežinome kai kurių kitų aukšto kraujospūdžio požymių, tokių kaip kraujavimas iš nosies, kuris gali būti pražūtingas“, ‒  priduria Dr Salva.

Yra dar keletas mažiau žinomų požymių, tokių kaip dusulys ir pėdų tinimas, kurie taip pat atsiranda esant aukštam kraujospūdžiui.

REKLAMA

Nenumaldomas pykinimas ir vėmimas gali rodyti aukštą kraujospūdį. Tam tikri požymiai, pavyzdžiui, juodos dėmės regėjimo lauke ir staigus vienpusis regėjimo susilpnėjimas, gali būti įspėjamieji ženklai, todėl jų nereikėtų ignoruoti.

REKLAMA

Kalbėdamas apie daugelio neužkrečiamųjų ligų amžiaus grupės pokyčius, Dr Salva sako, kad hipertenzija nėra išimtis.

„Dabar matome 30–40 metų amžiaus žmones, kurie turi aukštą kraujospūdį ir turi būti gydomi. Kartu didėja hipertenzijos komplikacijų, t.y. insulto ir miokardo infarkto, atvejų, netgi galimas inkstų nepakankamumas 40–50 metų amžiaus grupėje, kurio per pastarąjį dešimtmetį nebuvo.

Hipertenzija yra gyvenimo būdo liga, tačiau tuo pat metu negalime paneigti genetikos reikšmės. Be atskirų veiksnių, stresas kasdieniame gyvenime, alinantis darbas,  narkotikų vartojimas stresui mažinti arba bendraamžių spaudimas ir, svarbiausia, netinkami mitybos įpročiai lemia aukštą jaunesnių žmonių kraujospūdį.

REKLAMA

Yra tam tikrų priemonių, kuriomis galima kontroliuoti hipertenzijos riziką. Dr Sanjay Mittal, Medantos ligoninės Širdies instituto klinikinės ir prevencinės kardiologijos direktorius, rekomenduoja:

Išmokite būti kantrūs ir suvaldyti pyktį – kai kuriems žmonėms, kurie linkę lengvai prarasti kantrybę, patariama užsiimti joga ir meditacija, rašo timesof india.indiatimes.com.

Užsiimkite stresą mažinančia veikla – stresas ir nerimas laikinai padidina kraujospūdį, kuris gali tapti ilgalaike problema, jei jam neskiriamas tinkamas dėmesys. Žmonėms patariama taikyti juoko terapiją ir plojimus, kurie padeda atitraukti dėmesį, malšinti skausmą ir stresą bei pagerinti gyvenimo džiaugsmą.

REKLAMA
REKLAMA

Miego ciklo gerinimas – nepakankamas miegas padidina aukšto cukraus kiekio kraujyje rizikos veiksnius. Mūsų kūnas miego metu išskiria hormonus, kurie padeda atkurti ląsteles ir kontroliuoti kūno energijos naudojimą. Nesveika miego rutina, ilgesnis laikas prie ekrano lemia energijos suvartojimą, o tai galiausiai priverčia žmones jaustis mieguistais dienos metu.

Miego trūkumas gali sukelti sumišimą, nerimą, persivalgymą ir panašias į diabetą sąlygas, o tai tris kartus padidina hipertenzijos riziką. Žmonės turėtų vengti miegoti dieną, stengtis būti kuo ilgiau šviesiu dienos metu, vengti kofeino vakare, laikytis rutinos ir vengti alkoholio.

REKLAMA

Sveiko svorio išlaikymas – pastebėta, kad riebalai aplink pilvą (kriaušės formos kūnas) reiškia padidėjusį atsparumą insulinui, kuris toliau išsivysto į hipertenziją. Žmonės turėtų kontroliuoti suvartojamo cukraus kiekį ir vengti saldumynų, saldžių gėrimų ir raudonos mėsos.

Reguliariai mankštintis – yra tam tikrų mitų, susijusių su aukštą kraujospūdį turinčiais žmonėmis, kad jie turėtų vengti fizinės veiklos, nes tai gali padidinti kraujospūdį, o tai yra netiesa.

REKLAMA

Fizinė veikla padeda kontroliuoti aukštą kraujospūdį, taip pat padeda kontroliuoti svorį, stiprina širdį ir mažina stresą. Žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį, treneris ar gydytojas gali patarti užsiimti tokia fizine veikla, kuri jokiu būdu negali pakenkti.

Dietinis požiūris į aukšto kraujospūdžio kontrolę, kitaip tariant DASH dieta hipertenzijai gydyti. Žmonės turėtų laikytis dietos, kurioje gausu citrusinių vaisių ir daug skaidulų turinčių vaisių, daržovių ir neriebių pieno produktų.

DASH dieta ‒ kai 3 kartus daugiau nei įprasta suvartojama įvairių maisto grupių: tai grūdai, daržovės, vaisiai, neriebūs pieno produktai, neriebi mėsa, paukštiena ir žuvis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų