Kodėl nereikėtų atidėlioti kraujo tyrimų?

Vieni vos tik blogai pasijutę skuba ieškoti pagalbos, o kiti priešingai – kenčia skausmus iki paskutinės minutės ir tik tuomet kreipiasi į medikus, kai jau būna per vėlu.

Gydytojų teigimu, dažnai net ir penkios uždelstos minutės gali būti lemtingos ištikus infarktui ar rimtai apsinuodijus.  „Jeigu visi laiku kreiptųsi į medikus ir būtų atliekami visi būtini tyrimai, ypač profilaktiškai, gyvybių būtų išgelbėta žymiai daugiau“, - neabejoja Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, sveikatos priežiūros įmonės „Vivamedica“ direktorė, gydytoja Dangira Meškelevičiūtė-Babenskienė. Su gydytoja kalbamės apie keistoką lietuvių požiūrį į sveikatą ir tyrimus.

Prieš šešerius metus atliktas tyrimas „Ligonis be skausmo“ atskleidė šokiruojančius rezultatus – net 43 proc. lietuvių nesikreipia į gydytoją ir skausmą yra linkę gydytis patys. Šiandien savigyda dar labiau populiarėja. Kodėl žmonės vengia medikų?

Žmonės vengia kreiptis pagalbos dėl įvairių priežasčių, bet viena svarbiausių – ilgos ir nesibaigiančios eilės prie gydytojų kabinetų. Dėl didelio užimtumo, nuolatinio skubėjimo ir laiko stokos žmonės yra linkę atidėti vizitą pas gydytoją ir gydytis patys. Kita priežastis – natūrali baimė žinoti savo sveikatos problemas. Daug žmonių mano, kad geriau nežinoti, nei žinoti savo ligas.

REKLAMA

Ką patartumėte tiems žmonėms, kurie vis tik nori žinoti apie savo sveikatos būklę daugiau ir kuo mažiau sirgti?

Jeigu pablogėjo savijauta, reikia nedelsti ir pirmiausia atlikti laboratorinius kraujo tyrimus, o ne pulti gerti maisto papildų ar vaistų. Kraujo tyrimai svarbūs, nes suteikia net 70 procentų objektyvios informacijos apie žmogaus organizmą ir atskleidžia blogos savijautos ar kitų simptomų priežastis. Įvairūs žmogaus organai į kraują išskiria įvairias medžiagas, kurios laboratorinio tyrimo metu yra užfiksuojamos. Žmogus yra visuma, nuolat vyksta įvairūs biocheminiai procesai, kurie vieni su kitais susiję. Vienas susirgimas gali lemti kitą. Todėl reikia atlikti įvairius tyrimus, kurie leistų įvertinti viso organizmo funkciją ir padėtų nustatyti susirgimų priežastis. Vieno tyrimo tikrai neužtenka.

Gal  todėl yra sudarytos laboratorinių tyrimų programos, kurios padeda tiek medikams, tiek pacientams pasirinkti, kokius tyrimus reikia atlikti?

Mes esame sudarę tiek konkrečių ligų grupių diagnostikai, tiek profilaktikai skirtas laboratorinių tyrimų programas. Profilaktikai skirtas programas atliekame tuomet, kai žmogus jaučiasi gerai ir nėra jokių klinikinių simptomų. Profilaktinės programos leidžia  įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, virškinimo sistemos būklę – kepenų, inkstų, kasos funkcijas, įspėti apie endokrininius, onkologinius, infekcinius susirgimus. Tokiu būdu kasdien nustatome naujus vėžio, hepatito B ir C atvejus, nors žmogus jautėsi sveikas.

Kam reikalingi skubūs laboratoriniai tyrimai?

Skubūs tyrimai labai svarbūs ūmių ligų, kurios negydamos gali baigtis mirtimi, atvejais: širdies infarktas, insulto grėsmė, ūmūs apsinuodijimai, įvairių organų (inkstų, kepenų) nepakankamumas, virškinamojo trakto sutrikimai. Deja, kai kuriose gydymo įstaigose net ir esant ryškiems simptomams, neskubama atlikti tyrimų, prašoma laukti arba užsirašyti į eilę. Taip parandamas brangus laikas, kai dar galima padėti ir išvengti komplikacijų. Todėl „Vivamedica“ atidarė pirmąjį Lietuvoje kraujo tyrimų kabinetą (Žemaičių pl. 37, Kaunas), kuriame esant poreikiui atliekami sudėtingi laboratoriniai tyrimai per 1-3 val. čia pat įsikūrusioje robotizuotoje laboratorijoje.

REKLAMA

Kodėl ne visur atliekami skubūs kraujo tyrimai?

Tikrai ne visi miestai ir gydymo įstaigos turi galimybę iš karto atlikti tyrimų, nes dažniausiai yra nutolę nuo laboratorijų, kraujo mėginius reikia transportuoti. Mažesnėse ligoninėse sudėtingi tyrimai taip pat dėl lėšų stygiaus neatliekami. Mūsų laboratorijoje yra atliekamas platus spektras ir didelis kiekis tyrimų, nuolat veikia robotas ir automatizuoti analizatoriai, todėl mes turime galimybę bet kuriuo momentu atlikti skubų tyrimą. Reti ir brangūs tyrimai atliekami kiekvieną dieną, kai kitos laboratorijos tokius tyrimus atlieka kartą per savaitę, todėl reikia laukti. Jeigu visi laiku kreiptųsi į medikus ir būtų atliekami visi būtini tyrimai, ypač profilaktiškai, manau, gyvybių būtų išgelbėta žymiai daugiau.


Rašyti komentarą...
R
Rūta
2012-05-22 15:43:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na reikia eit ir tirtis profilaktiškai, sutinku. Tik galėtų gerbiama daktarė pasakyt, kad tie tyrimai baisius pinigus kainuoja, va todėl ir nedaro ligoninės tampydamos guma..
Atsakyti
0

D
Deivis
2012-05-23 09:31:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai ka, ligonines jau ir tyrimu nebedaro?
Atsakyti
0

G
Greta
2012-05-23 10:02:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bet juk ir mašinai kartą į metus ar du techninę apžiūrą atliekate, o dar draudimas... Tikrai ne mažiau kainuoja, bet darote. O savo sveikatai gaila?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų