Kelionės – brangus malonumas. Tačiau žinant kelis triukus, jų kaštus galima stipriai apkarpyti. Įtakingas kelionių vadovas „Lonely Planet“ siūlo geriausias idėjas, kaip sutaupyti pinigų keliaujant.
Žinokite savo teises
Skrydžio anuliavimo ar vėlavimo atveju jūs dažniausiai turite teisę į nakvynę viešbutyje, skrydį kitomis oro linijomis, piniginę kompensaciją ar kompensaciją už maistą ir gėrimus. Ši taisyklė be išimties galioja tada, kai pametamas jūsų bagažas. Tereikia savo teises žinoti ir mokėti jas apginti.
Glaustą, naudingą informaciją šia tema pateikia Europos vartotojų centras savo internetinėje svetainėje.
Atsispausdinkite rezervacijų formas
Prieš įsigydami bilietus internetu atsispausdinkite standartinę rezervacijos formą. Atidžiai ją išstudijuokite. Taip išvengsite brangių klaidų arba ateityje galėsite įrodyti, kad jos kilo ne dėl jūsų kaltės. Itin atidžiai tikrinkite, ar ant skrydžio bilietų užrašytas jūsų vardas atitinka tą, kuris įrašytas pase.
Užsisakykite kuo anksčiau
Tai klasikinė kelionių planavimo taisyklė. Tiems, kurie kelionėje planuoja naudotis automobiliu, patariama iš anksto užsisakyti mašinų stovėjimo vietą oro uosto parkavimo aikštelėje, net jei ją rezervuosite kelionės rytą.
Jei oro uoste rezervavote dar ką nors – nepamirškite pasilikti papildomo laiko. Surasti vietą, kurioje rezervaciją reikia atsiimti, klaidžiuose tarptautiniuose oro uostuose gali užtrukti ilgiau negu manyta.
Susipažinkite su nauja valiuta
Ne paslaptis, kad nauja šalis ir nauja valiuta dažną keliautoją išmuša iš vėžių. Todėl geriausia – susipažinti su naujais pinigais dar prieš vykstant į svečią šalį.
Šiam tikslui rekomenduojame naudoti pinigų kolekcionierių internetinius puslapius.
Kruopščiai planuokite biudžetą
Vienas iš efektyviausių būdų planuoti kelionės išlaidas – numatyti dienos biudžetą. Tai galima pasiekti reikiamą sumą tiesiog įsidedant į kišenę arba pildant išlaidų skiltį užrašų knygutėje.
Mąstykite apie taupymą
Atkreipkite dėmesį į netradicinius taupymo būdus. Siųskite atvirutę ne oro, bet žemės paštu. Šeimai ir draugams skambinkite ne mobiliuoju, o „Skype“ programa. Niekada neskambinkite iš viešbučio telefono.
Kaip bebūtų, geras viešbučio ar oro linijų pasiūlymas sutaupys didžiąją kelionės kaštų dalį.
Venkite pirkti oro uostuose
Jei nori sutaupyti – nieko nepirkite oro uostuose. Net neapmuitintų prekių parduotuvėse („Duty-free“) seniai pirkti neapsimoka.
Kai pasieksite numatytą kelionės miestą, neišlaidaukite turistų okupuotose teritorijose. Nebijokite paeiti kelis kvartalus į šalį ir išsyk pajusite kainų skirtumą. Taip pat venkite gerai žinomų grandininių restoranų – jie turistinėse vietovėse nebus tokie pigūs, kaip manysite.
Pirmenybę teikite žemos vertės kupiūroms
Keisdami pinigus, prašykite žemos vertės banknotų. Taip ne tik sumažinsite klastočių riziką (pinigų klastotojai dažniausiai taikosi į stambios vertės pinigus), bet ir užbėgsite taksi vairuotojų bei kitų prekeivių mėgstamai frazei „atsiprašau, neturiu grąžos" už akių.
Derėkitės
Kelionių ekspertai pataria derybas pradėti nuo 10% pirkinio kainos. Šalyse, kur įprasta derėtis daug, sutaupyti pavyks dar labiau.
Rinkitės vietinę valiutą
Svečioje šalyje atsiskaitant kreditine kortele, galite sulaukti klausimo, ar norite mokėti savo šalies valiuta, ar vietine. Visada rinkitės vietos valiutą. Priešingu atveju, gali tekti mokėti neaiškiu pinigų keitimo kursu.