• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liepos 6-ąją Lietuvos Prezidentūroje vykusiame Valstybės dienos vakare susirinko garbingi kviestiniai svečiai iš įvairių sričių – politikos, kultūros, mokslo ir visuomenės. Tačiau žvilgsniai krypo ne tik į oficialius sveikinimus bei įteiktus apdovanojimus – dėmesio centre atsidūrė ir svečių apranga.

199

Liepos 6-ąją Lietuvos Prezidentūroje vykusiame Valstybės dienos vakare susirinko garbingi kviestiniai svečiai iš įvairių sričių – politikos, kultūros, mokslo ir visuomenės. Tačiau žvilgsniai krypo ne tik į oficialius sveikinimus bei įteiktus apdovanojimus – dėmesio centre atsidūrė ir svečių apranga.

REKLAMA

Apie tai, ką reiškia teisingas aprangos pasirinkimas aukšto lygio valstybiniame renginyje ir kokios dažniausios klaidos vis dar daromos, pakomentavo diplomatinės mados ekspertė Marija Palaikytė.

Apranga – ne tik dėl grožio

Paklausta, ką mano apie visų renginio svečių įvaizdžius bendrai, ekspertė atsako, jog jie – labai skirtingi, taigi bendrai vertinti sunku.

REKLAMA
REKLAMA

„Kaip visada – svečių aprangos pasirinkimai labai įvairūs, nes akivaizdu, kad žmonės savaip interpretuoja pasiruošimą progai tiek skonio, tiek pagarbos nurodytam aprangos kodui, tiek ir savo žinių bei galimybių prasme“, – sako M. Palaikytė, pabrėždama, kad tokie renginiai – ne grožio konkursas.

REKLAMA

Anot jos, esminė aprangos reikšmė protokoliniuose, valstybinės reikšmės renginiuose yra pagarba progai ir institucijai.

Tai ne grožio konkursas – tikslas yra teisinga, atsakinga ir pagarbi apranga. Todėl dalyvavimas tokio lygio renginyje, pasak ekspertės, reikalauja ypatingo dėmesingumo:

„Dalyvauti renginyje Prezidento kvietimu yra didis įvertinimas – tad, akivaizdu, kad tam būtina atsakingai ruoštis.“

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, ne visi svečiai tą supranta.

„Apmaudu, kad vis dar yra žmonių, kurie į savo aprangą žiūri atsainiai ar dar blogiau – atvyksta tiesiog netvarkingai apsirengę“, – kritiškai pastebi M. Palaikytė.

Tačiau tuo pačiu ji džiaugiasi teigiama pokyčių kryptimi: „Visgi, tokių su laiku lieka vis mažiau ir nuotraukų galerijoje galime atrasti vis daugiau ne tik akiai malonių, bet ir protokoliškai teisingų sprendimų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugėja tautinių simbolių

Paklausta apie pastaruoju metu populiarėjančias oficialių renginių aprangos tendencijas, kurios matyti ir vakarykščiame svečių priėmime, M. Palaikytė išskiria ypač teigiamą reiškinį: vis daugiau svečių renkasi tautinius akcentus.

„Džiugu pagaliau matyti vis daugiau tautinio kostiumo sprendimų, nuopelnus valstybei parodančias vyriškas uniformas, ar net mažus simbolinių raštų, aksesuarų, ženkliukų ar pan. akcentus“, – pasakoja ji.

REKLAMA

Anot pašnekovės, „apranga gali būti nebylios komunikacijos priemonė, ir gera matyti, kaip tai pritaiko tiek vyrai, tiek moterys“.

Jos teigimu, tai leidžia išreikšti ne tik tautinį tapatumą, bet ir solidarumą – pavyzdžiui, paramą Ukrainai.

„Kalbant apie išbaigtą tautinį kostiumą – tai yra aukščiausia pasipuošimo forma ne tik emocine, bet ir oficialia protokoline prasme“, – pabrėžia ji.

REKLAMA

Būtent tokiu kostiumu renginyje apsirengusi pasirodė Vilniaus mero Valdo Benkunsko žmona, operos solistė Vismantė Benkunskienė.

Tai – ne grožio konkursas

Ekspertė pabrėžia, tokio renginio dalyvių įvaizdžių nereikėtų skirstyti į „geriausius“ ir „blogiausius“. Anot jos, rimtoje valstybinėje šventėje, vykstančioje Prezidentūroje, tikrai nėra vietos geriausiai apsirengusiųjų konkursui:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad rinkti „geriausius“ ar „blogiausius“ nėra tikslinga, nes ne tokia šio renginio esmė.“

Vietoje to, pasak jos, svarbiau kalbėti apie tai, kur dar galime pasistiebti. Žinoma, neišvengiamai pasitaiko ir ryškių klaidų.

„Neigiama prasme visų pirma išsiskiria žmonės, kurie sąmoningai nesipuošia. Tai yra nepagarba progai, statusui, institucijai, kitiems svečiams“, – aiškina M. Palaikytė.

REKLAMA

Ji taip pat atkreipia dėmesį į dažniausiai pasitaikančias aprangos klaidas svarbiuose renginiuose, kaip šis:

  • Netvarkingi ar susilamdę drabužiai: „Labai svarbu atkreipti dėmesį į audinį ir dėvėjimui tinkamai paruošti drabužius juos išlyginant.“
  • Nesuderinta avalynė bei rankinės: „Laisvalaikio avalynė akivaizdžiai netinkama, kaip ir masyvios, darbo ar laisvalaikio erdvei tinkamos rankinės.“
  • Vyrų kostiumų klaidos: „Apatinė švarko saga nėra segama – tai pamatinė klasikinio švarko dėvėjimo taisyklė. Taip pat dažna problema – švarko rankovių ir kelnių ilgis.“
  • Kaklaraištis: „Turėtų siekti diržo sagtį, bet jos neuždengti.“

REKLAMA
  • Moterų apranga: „Protokoliniams renginiams nederamas mini ilgis, drąsios iškirptės ar per daug atviras stilius.“
  • Porų tarpusavio nedarna: „Jeigu vienas vilki smokingą, o kitas atrodo lyg eidamas į kasdienę vakarienę – tai akivaizdus formalumo disbalansas.“

Klaidingos interpretacijos – vis dar dažnos

Anot M. Palaikytės, šiemet oficialiai nurodytas „tamsaus kostiumo“ aprangos kodas kai kuriems svečiams sukėlė neaiškumų:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vieni rinkosi klasikinį smokingą, kiti stengėsi puoštis tamsių spalvų kostiumu, bet buvo ir tokių, kurie „suspindo“ šviesiais kostiumais.“

Pasak ekspertės, formalus, valstybinės reikšmės renginys įpareigoja tam tikram santūrumui.

„Renkantis klasikinį kostiumą, geriau rinktis tamsios spalvos, derinant su baltais marškiniais, juoda avalyne bei kaklaraiščiu, – aiškina ekspertė. – Spalvoti marškiniai, ryškiai ruda avalynė – tai akcentai, kurie mažina aprangos formalumą.“

REKLAMA

Apranga kuria renginio atmosferą

Valstybės dienos vakaras Prezidentūroje – tai ne tik proga pasveikinti Lietuvą. Tai – simbolinė, vertybinė erdvė, kurioje kiekviena detalė, įskaitant aprangą, kalba apie tai, kaip mes suprantame valstybingumą, pagarbą ir diplomatiją.

Kaip pastebi M. Palaikytė – išties džiugu matyti, kad mūsų supratimas vis labiau bręsta, tačiau kai kurie vis dar turi kur tobulėti, kai eina kalba teisingą apie aprangos kodo interpretavimą.

REKLAMA
slyksciausiai atrode blinkeviciute is Briuselio
ponu reikia gimti .Vilniaus kaimiečiai klumpakojai , o iš užpakalio---žolės likučiai....Žvilgsniai varguolių, o gal vagių..
Čia ta kuri dėl pencijos dūrė visus jo jos žiburys kaip Anykščių nelaimės
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų