REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tuberkuliozė kasmet visame pasaulyje nusineša daugybę žmonių gyvybių. Ši liga pavojinga tuo, kad ja užsikrėsti gali bet kuris žmogus. Tuberkuliozė gali pažeisti ne tik plaučius, bet ir bet kurį kitą žmogaus organą – tarp jų ir širdį ar smegenis, todėl tinkamai negydant, liga gali nesunkiai pražudyti.

Tuberkuliozė kasmet visame pasaulyje nusineša daugybę žmonių gyvybių. Ši liga pavojinga tuo, kad ja užsikrėsti gali bet kuris žmogus. Tuberkuliozė gali pažeisti ne tik plaučius, bet ir bet kurį kitą žmogaus organą – tarp jų ir širdį ar smegenis, todėl tinkamai negydant, liga gali nesunkiai pražudyti.

REKLAMA

Kovo 24-ąja minima pasaulinė tuberkuliozės diena. Tuberkuliozė – užkrečiamoji liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos (Mycobacterium tuberculosis). Apie šią ligą naujienų portalui tv3.lt daugiau pasakojo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas.

„Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu, kai sergantis žmogus išskiria į aplinką sukėlėjus (tuberkuliozės mikobakterijas) kosėdamas, kalbėdamas, čiaudėdamas, dainuodamas ar spjaudydamas skreplius. Užsikrečiama dažniausiai nuo sergančiųjų tuberkulioze, su kuriais kasdien praleidžiama daug laiko tai yra šeimos nariai, draugai, bendradarbiai, bendramoksliai“, – nurodo jis.

Pirmieji simptomai

Tuberkuliozės simptomai gali būti panašūs į kitų ligų ir pasireikšti naktiniu prakaitavimu, karščiavimu (dažniausiai 37°C), silpnumu, nuovargiu, apetito stoka ar svorio kritimu. Tačiau bene aiškiausias šios ligos simptomas – ilgiau nei tris savaites besitęsiantis kosulys, kuomet atkosėjami skrepliai ar net kraujas.

REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausiai tuberkuliozės mikobakterijos pažeidžia plaučius, tačiau gali pažeisti bet kurį kitą organą (pavyzdžiui, inkstus, nugaros ir galvos smegenis, kaulus, sąnarius, akis). Tinkamai negydoma tuberkuliozė gali būti mirtina“, – nurodo prof. S. Čaplinskas.

REKLAMA

Tuberkuliozė gali būti išgydoma, jei sergantis asmuo vartoja visus gydytojo paskirtus vaistus visą nustatytą laiką. Gydymo trukmė gali trukti nuo 6 mėnesių, priklausomai nuo ligos pažeistų organų ir turberkuliozės bakterijų jautrumui vaistams.

„Vaistų nuo tuberkuliozės paskyrimas ir gydymo trukmė priklauso nuo gydymo kategorijos, kurią lemia ligos trukmė, išskiriamų tuberkuliozės mikobakterijų mikrobiologinė charakteristika, tuberkuliozės sukelti radiologiniai plaučių pokyčiai.

Tuberkuliozės gydymas turi būti nepertraukiamas, tiesiogiai medicinos personalo kontroliuojamas visą gydymo laikotarpį (nuo 6 mėnesių iki 9 mėnesių, o atsparumo vaistams atveju – 24 mėnesius ar ilgiau). Vaistai vartojami kasdien. Netinkamai vartojant vaistus, vystosi tuberkuliozės mikobakterijų atsparumas vaistams. Nesigydant, liga progresuoja ir gali baigtis mirtimi“, – aiškina ULAC vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Sergamumas mažėja

ULAC duomenimis, Lietuvoje sergamumas tuberkulioze nuo 2000 iki 2019 metų mažėjo: atitinkamai sergamumas sumažėjo nuo 79,4 iki 37,9 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Naujų plaučių tuberkuliozės atvejų rodiklis taip pat turėjo mažėjimo tendenciją: nuo 49,4 atvejų 100 tūkst. gyventojų 2000 m. iki 28,7 atvejų 100 tūkst. 2019 metais. Mirtingumo rodiklis Lietuvoje 1999 - 2019 m. laikotarpiu sumažėjo nuo 10,1 iki 2 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

„Dažniau serga asmenys, turėję artimą sąlytį (ilgai ir artimai bendravę) su sergančiuoju atvira plaučių tuberkulioze, asmenys, turintis imunodeficitines būkles (infekuoti ŽIV, dėl onkologinių ligų, vartojantys imunitetą slopinančius medikamentus), asmenys, turintys priklausomybių, pavyzdžiui, alkoholiui, narkotikams, sergantys cukriniu diabetu, jaunesni nei 5 metų amžiaus vaikai ir paaugliai, imigrantai iš šalių, kuriose didelis sergamumas tuberkulioze“, – nurodo prof. S. Čaplinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas tuberkulioze, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo. Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2-3 dienos po gimimo.

Kaip apsisaugoti nuo tuberkuliozės?

Naujagimių skiepijimai yra labai svarbi TB prevencijos priemonė galinti apsaugoti mažus vaikus nuo labai sunkių tuberkuliozės formų (pvz., tuberkuliozinio meningito) Yra ir keletas kitų būdų, kaip galima apsisaugoti patiems ar apsaugoti kitus nuo grėsmingos ligos. Vienas iš jų – asmeninė sergančiųjų higiena.

REKLAMA

„Tuberkuliozės mikobakterijos platinimo tikimybė sumažėja, jeigu atvira plaučių tuberkulioze sergantis ligonis dėvi medicininę kaukę, kosėdamas vienkartine nosinaite prisidengia burną, nosį, nespjaudo ant grindų, dažnai plauna rankas ar naudoja rankų antiseptiką. Kaukės sulaiko sergančiųjų iškvepiamame ore esančius tuberkuliozės sukėlėjus“, – paaiškina ULAC vadovas.

Tie asmenys, kurie turėjo sąlytį su tuberkulioze sergančiu asmeniu arba šios ligos sukėlėjo nešiotoju, turėtų vengti ilgalaikio buvimo su sergančiuoju uždaroje patalpoje (kambaryje, kabinete, klasėje ar pan.); naudoti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes; reguliariai ir kuo dažniau vėdinti visas patalpas užtikrinant veiksmingą oro ventiliaciją, naudoti ventiliatorius; idealiu atveju dezinfekuoti bendro naudojimo patalpos orą šiuolaikinėmis mobiliomis ultravioletinių spindulių ar plazmos technologijomis, kurios jau yra prieinamos; kruopščiai valyti aplinkos paviršius; nesinaudoti ligonio daiktais; kruopščiai plauti rankas; atidžiai stebėti savo ir sąlytį turėjusių vaikų sveikatos būklę.

REKLAMA

„Ilgalaikį sąlytį turėjusiems asmenims (šeimos, kolektyvo nariams) rekomenduojama profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pagal gydytojo nurodymus.

Svarbu stiprinti imunitetą, valgyti pilnavertį maistą, nebadauti, dažniau ir ilgiau būti gryname ore; reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą, tikrinti kūdikių ir vaikų sveikatą gydymo įstaigoje pagal gydytojo rekomendacijas“, – priduria prof. S. Čaplinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų