REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
7
Grybavimo pavojai  (nuotr. 123rf.com)

Prasidėjo ilgai lauktas grybavimo sezonas ir grybautojai iš miškų nešasi įspūdingus laimikius. Tačiau nevertėtų pamiršti, kad ne visi grybai yra skirti tiekti ant pietų stalo, nes apsinuodijus grybais ir laiku nesikreipus pagalbos, gali prireikti ir kepenų transplantacijos.

7

Prasidėjo ilgai lauktas grybavimo sezonas ir grybautojai iš miškų nešasi įspūdingus laimikius. Tačiau nevertėtų pamiršti, kad ne visi grybai yra skirti tiekti ant pietų stalo, nes apsinuodijus grybais ir laiku nesikreipus pagalbos, gali prireikti ir kepenų transplantacijos.

REKLAMA

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų skubiosios medicinos gydytoja Ugnė Vasiliauskaitė naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kokie pavojai slypi apsinuodijus grybais.

Puikiai tinka vegetarams

Per anksti neišsigąskite ir neskubėkite išbraukti grybų iš savo maisto raciono, nes gydytoja U. Vasiliauskaitė nurodo, kad grybai turi ganėtinai daug naudingų medžiagų, nepaisant to, kad yra sunkiai virškinami.

„Literatūra nurodo, kad apie 90 procentų grybų sudaro vanduo, likusios sausosios masės 20-25 proc. baltymai, 2-3 proc. riebalai ir 8-12 proc. mineralinės medžiagos. Grybuose yra nemažai B grupės ir C vitaminų, kai kurie grybai ir vitamino A šaltinis, taip pat turi aminorūgščių, kurių nėra augaluose, todėl gali būti svarbūs veganams ar vegetarams“, – nurodo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat jeigu grybus toleruojate, mėgstate jų skonį ir jie nekelia problemų jūsų virškinimui – valgykite grybus į sveikatą.

„Skrandžio sustojimas po grybų valgymo iš esmės nėra problema. Nerimą kelia, jeigu grybais apsinuodijama, po jų valgymo viduriuojama ir vemiama“, – pabrėžia gydytoja.

REKLAMA

Atkreipkite dėmesį į šiuos simptomus

Gydytoja U. Vasiliauskaitė sako, kad apsinuodiję grybais atvyksta žmonės, kurie valgė tiek šviežius, tiek konservuotus grybus, kuriuos rinko patys arba davė kiti.

„Žmonės dažniausiai skundžiasi pilvo skausmais, pykinimu, vėmimu, viduriavimu. Jeigu žmogus tiksliai nežino, ką valgė, mes patys nežinome ar žmonės yra apsinuodiję grybais, ar žarnynas yra sudirgintas. Tačiau kiekvienam žmogui, kuriam po grybų valgymo atsirado tokie simptomai kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas, reikia kreiptis į gydytojus, kad būtų atliktas stebėjimas ir atlikti išsamūs tyrimai dėl kepenų ir inkstų pažeidimų.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal tyrimo rezultatus sprendžiama, ar žmogus apsinuodijo nuodingais grybais, ar tiesiog atsirado žarnyno, skrandžio sudirginimas. Kai kurie nuodingi grybai gali sukelti ne tik kepenų ir inkstų pažeidimą, bet ir sąmonės sutrikimus, haliucinacijas, mieguistumą, komą, širdies veiklos sutrikimus.

Vėmimo ir viduriavimo metu pavojų kelia ir skysčių ir elektrolitų netekimas. Kai netenkama daug skysčių, prireikia pasitelkti ir lašelines, todėl nereikėtų patiems apsiimti spręsti ar apsinuodijote, ar ne. Geriau kreiptis į medikus“, – įspėja gydytoja.

Gydytoja nurodo, kad apsinuodijimo rimtumas priklauso ne nuo suvalgyto grybų kiekio, o nuo grybų rūšies. Netyčia suvalgytas nuodingas grybas gali negrįžtamai sužaloti kepenis ar netgi baigtis mirtimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra nemažai grybautojų, kurie gerai pažįsta grybus, tačiau jeigu žmogus nėra tikras, kokius grybus suvalgė ir atsirado minėti simptomai, reikėtų pasidaryti tyrimus. Apsinuodijimai yra pavojingi inkstų ir kepenų būklei, kurie negydomi gali pasibaigti ir mirtimi.

Dažniausiai apsinuodijama amanitinais, kurių turi kai kurios žvynabudėlės, pavyzdžiui, kaštoninės žvynabudėlės ar smailiažvynės žvynabudėlės, kurias grybautojai sumaišo su valgomomis žvynadubėmis, ar pačios musmirės, tokios kaip baltosios musmirės, blyškiosios arba žalsvosios musmirės, smailiakepurės musmirės ir kitos.

Ši medžiaga pažeidžia kepenis, jeigu laiku pradedama gydyti, pažeidimas gali būti nedidelis arba gali jo ir visai nebūti, tačiau jeigu pacientai pavėluoja, galima prieiti ir prie kepenų transplantacijos“, – nurodo gydytoja.

REKLAMA

Apdorojimas karščiu nuodų nepanaikina

U. Vasiliauskaitė nurodo, kad grybų visgi geriau vengti žmonėms, kurie turi problemų su skrandžiu ar žarnynu.

Taip pat internete galima pamatyti patarimų, kur sakoma, kad tinkamai apvirus grybus, pavojaus sveikatai nelieka, tačiau gydytoja nurodo, kad tai netiesa:

„Tinkamas paruošimas ar grybų virimas dar nereiškia, kad jie taps nenuodingi. Ne visų nuodingų grybų nuodai suyra apdirbant juos aukšta temperatūra, todėl grybai vis tiek bus toksiški.

Į ligoninę ištisus metus kreipiasi grybais apsinuodiję žmonės. Vieni jų apsinuodija ir konservuotais grybais. Dalis jų būna gydomi ligoninėje“, – nurodo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų