Norime mes to ar nenorime, bet atostogos kiekvienam iš mūsų - būtinos ir net privalomos. Antraip, pasak gydytojų, gali “nuvažiuoti stogas" ar kitaip sušlubuoti sveikata, o ją, kaip žinia, privalu saugoti. Tik, sociologinių apklausų duomenimis, pusė Lietuvos miestų gyventojų vasarą arba visai neketina atostogauti, arba atostogas praleis namuose, dalis - soduose, nuosavose ar kaimo turizmo sodybose ir tik 13 procentų apklaustųjų ketina traukti į mūsų pajūrį.
Tačiau, nepaisydami krizės ir Islandijos ugnikalnio baubo, tie, kurie yra pamėgę poilsį Turkijoje, Kretoje ar Egipte, ten tebetraukia. O turizmo firmos, prisitaikiusios prie aplinkybių, kelialapių kainas kiek sumažino.
Svarbiausia - išsiveržti iš rutinos
Atostogų būtinybę, kad ir savame krašte pabrėžia ir psichoterapeutė Genovaitė Bončkutė-Petronienė.
“Turkija, Kanarai padeda žmogui patirti naujų išgyvenimų ir išsiveržti iš rutinos, bet tokios atostogos turi didelį minusą - neretai dėl jų visus metus reikia “juodai arti". Naujumas labai svarbu - jis tarsi prailgina laiką, atsiranda gyvenimo skonis", - įsitikinusi gydytoja, kuri pati yra aktyvaus poilsio entuziastė, mėgstanti keliauti dviračiais, kopti į kalnus, slidinėti. Ji jau spėjo truputį paatostogauti - ką tik grįžo iš keturių dienų dviračių žygio su Vilniaus universiteto žygeiviais po Lenkijos Suvalkų kraštą, o rugpjūtį su Vilniaus keliautojų klubu ketina keliauti į Altajaus kalnus.
Kaip tą naujumo jausmą patirti Lietuvoje? “Reikia išdrįsti imtis naujos veiklos ir leisti atostogas su naujais žmonėmis, o ne tik su šeima ir giminaičiais. Dabar tokių galimybių kur kas daugiau nei anksčiau. Pats įdomiausias dalykas, tikrai prilygstantis Kanarams, - įvairios stovyklos: jogos, meditacijos, mėgėjų sporto, dviračių ir baidarių žygiai, mėgėjų meno - fotografavimo, tautodailės, tapymo, dainavimo, katalikiškos stovyklos ir kt., - pataria specialistė. - Kai kurie panašius pomėgius turintys žmonės tokius renginius susiorganizuoja patys, be jokių didelių investicijų. Tačiau daugelį, ypač vyresnių, žmonių labai veikia inercija ir baimė nepritapti, baimė, kad bus blogai, nors blogai būna tik labai išskirtinais atvejais, kai žmogus tikrai turi rimtų psichinių problemų".
Vasarą daugiau išvažiuojama, bet interneto ir televizijos tikrai neatsisakoma. Darbas soduose ir sodybose, jei netampa prievartiniu vargu, - puikus poilsis protinį darbą dirbantiems žmonėms, bet jis irgi gali virsti tam tikra rutina, stokoti naujumo ir bendravimo galimybių.
Kartu ar atskirai?
Pasak G.Bončkutės-Petronienės, jei šeimos nariai nemato vieni kitų darbo dienomis, tai atostogauti būtina kartu, bet jei padėtis nėra katastrofiška, tai kiekvienam šeimos nariui labai sveika nors keletą dienų per metus visiškai atitrūkti nuo šeimos: “Tai pravartu tuo, kad žmogus gauna galimybę geriau pajusti, suvokti save kitoje aplinkoje, suprasti, ką jam duoda šeima ir ko joje trūksta, antra priežastis - per tą laiką galima pasiilgti šeimos ir geriau įvertinti tai, ką turi, na ir galiausiai - tiesiog pailsėti nuo kasdienybės, buities rūpesčių, amžinų kalbų apie pinigų stygių ir panašių dalykų".
Kaip lietuviai ilsisi?
Pasak ekspertų, 63 procentai gyventojų leidžia laisvalaikį prie televizoriaus ir interneto, antroje vietoje - šeiminės kelionės į sodus ir sodybas, o jaunimas renkasi bendravimą su draugais, klubus ir kavines. Šie procentai atspindi laisvalaikį apskritai. O štai per atostogas padėtis kiek kitokia. Daugiausia keliauja žmonės iki 35-40 metų. Ir ne visada tos kelionės atspindi piniginės storį. Mat jaunimas išradingesnis, žino būdų, kaip sutaupyti.
“Bet keliauti per Lietuvos piliakalnius, dvarus, pilis, aplankyti su šalies istorija susijusias vietas, važinėti dviračiais ar plaukti baidarėmis gali net ir vyresnio amžiaus smalsūs žmonės, - tvirtina G.Bončkutė-Petronienė. - Taip pat labai įdomios šalia esančios nebrangios šalys - Lenkija ir Latvija, turinčios su Lietuva istorinių sąsajų. Jos tikrai daugelio lietuvių dar neatrastos".
Atokvėpis, kuris nieko nekainuoja
Žinomų kino režisierių Algimanto Puipos ir Janinos Lapinskaitės šeima visas vasaras leidžia kaime, tiksliau, prie Žeimenos upės esančioje sodyboje. Ne išimtis ir šios atostogos, kurios ką tik jiems prasidėjo, nes J.Lapinskaitė dar yra Muzikos ir teatro akademijos pedagogė, rengianti būsimuosius kino kūrėjus.
“Labai rūpėjo kuo greičiau nuvažiuoti į sodybą ir pasižiūrėti, ar liūtys nepridarė kokių nors nemalonumų, be to, reikėjo kuo greičiau apsikuopti, nes vasarą sulaukiame ne tik saviškių: vaikų, marčios, anūkėlės Kamilės, neretai netikėtai užklysta draugai ir pažįstami. Tai būtini rūpesčiai, o šiaip geresnių atostogų kaip savo kaime mudu su Algimantu neįsivaizduojame", - prisipažino J.Lapinskaitė.
Kino kūrėjų pora nėra namisėdos. Per metus jie nemažai keliauja po pasaulį, lankosi įvairiuose kino forumuose, kartu pamato ir pasaulio. “Mūsų sodyba kaime - ramybės ir kūrybinio įkvėpimo oazė, - sakė režisierė. - Kad ten gera atmosfera arba, jeigu norite, aura, byloja tai, kad sugrįžo prieš kelerius metus mūsų išvaikyti šikšnosparniai. Ko benorėti, jeigu čia pat upė, kuria plaukia ir plaukia baidarininkai, o ir mes kartais išsirengiame paplaukioti valtimi, turime ir savą grybų lysvę bei medžius, kur vyksta mano ir Kamilės gamtos pamokėlės".
Populiarioji aktorė Larisa Kalpokaitė, nors ir mėgsta egzotiškus kraštus, taip pat teigė geriausiai pailsinti Molėtų rajone esančioje sodyboje. “Čia galiu vaikščioti ir ežere maudytis nuoga. Niekas manęs nematys, išskyrus savą vyrą (aktorių Joną Braškį - aut. past.)", - juokiasi Larisa ir prisipažįsta turinti dar vieną kiek netikėtą pomėgį - žvejoti. “Tik kartais pristinga kantrybės belaukiant, kol užkibs", - sako aktorė.
Atostogas kaime dievina labai daug menininkų, kurie turi savo sodybas. Štai vien tik Anykščių rajone vasaras leidžia du Lietuvos nacionalinės premijos laureatai, žymūs muzikantai Petras Geniušas ir Petras Vyšniauskas, dailininkas Audrius Gražys, Trakų rajone smagiai poilsiauja aktorių Kosto Smorigino, Gedimino Girdvainio, režisieriaus Rimo Tumino šeimos, o Varėnos rajone, gražiuose gamtos kampeliuose, įsitaisę kompozitorius Bronius Kutavičius, tenoras Virgilijus Noreika su žmona buvusia balerina Loreta Bartusevičiūte. Tą sąrašą, kuris rodo, kad tėviškės oras ir sveikas poilsis kaime nieko nekainuoja, galima tęsti...
Giedrė Milkevičiūtė
Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita"