• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
3
Gydytojus nustebino nauja tvarka: pirmiau skaičiuos paciento nueinamus žingsnius, o ne gydys? (tv3.lt fotomontažas)

Fizinio aktyvumo stoka – problema didelė, vargu, kas tam prieštarautų. Medikai skatina gyventojus daugiau judėti, mat tai gali tiesiogiai paveikti ir jau turimų ligų būklę. Vis tik naujas valdininkų užmojis sulaukė kritiškos šeimos gydytojų reakcijos.

3

Fizinio aktyvumo stoka – problema didelė, vargu, kas tam prieštarautų. Medikai skatina gyventojus daugiau judėti, mat tai gali tiesiogiai paveikti ir jau turimų ligų būklę. Vis tik naujas valdininkų užmojis sulaukė kritiškos šeimos gydytojų reakcijos.

REKLAMA

Socialiniame tinkle gydytojai dalinasi nuo 2024 m. įsigaliosiančiu sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kuriuo numatyta skatinti pacientų fizinį aktyvumą. Tam įvertinti yra paruoštas specialus fizinio aktyvumo vertinimo kelių puslapių klausimynas.

Jame prašoma nurodyti, kiek kartų per pastarąją savaitę (ir kiek – įprastai) žmogus užsiėmė fizine veikla, kurios metu širdis plaka greičiau ir kvėpuojama intensyviau nei įprastai, bent 30 minučių. Jei asmuo nurodytų, kad taip būna mažiau nei 5 dienas iš 7, jis būtų laikomas fiziškai neaktyviu.

Taip pat pacientas būtų kviečiamas dalyvauti fizinio aktyvumo skatinimo intervencijoje, skaičiuojant per mėnesį nueitus žingsnius. Tai nebūtų pacientui privalomas dalykas, bet būtų laikomas skatinamąja paslauga, už kurią gydytojai kaip gerus darbo rezultatus gauna priedą.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmiau skaičiuos žingsnius, o po to – gydys?

Viskas kaip ir būtų gerai, tačiau šeimos gydytojai piktinasi, kad ant jų pečių tik nugula dar vienas biurokratinis reikalavimas, o konsultacijos laiko tai nepadaugėja.

REKLAMA

Pamatę tokią naujieną gydytojai net ėmė ironizuoti, kad galės tas lenteles dar patys perkėlinėti į e.sveikatą, o tai – tikrai „padės“ taupyti laiką.

„Tikslas tikrai geras – paskatinti žmones daugiau judėti, žingsniuoti, skaičiuoti žingsnius, užsiimti fizinio aktyvumo didinimu. Bet kodėl tą vėl yra įpareigoti daryti šeimos gydytojai – ir dar vizito metu, nesuvokiu. Juk pas mane žmogus ateina ne apie žingsnių skaičių pasitarti, kad galėčiau 20 minučių kalbėti su juo apie kalbėti, pildyti formas, aiškinti ir rodyti. Žmogus juk ateina su skundais, ar jam kokio biuletenio reikia ir panašiai.

REKLAMA
REKLAMA

O dabar mums sako, kad kaip skatinamąją paslaugą padarys, tai tada yra taip, kad išrašant biuletenį daugiau pinigų už tai nenubyra, o supildžius dvi fizinio aktyvumo formas, tikėtina, pinigėlių nubyrės. Tai ką – tada turiu rinktis, ar apie slogą ir biuletenį kalbėti, ar geriau žingsnius skaičiuoti? Konsultacijos laiko juk neskiriama daugiau. Duok dieve, spėti Išspręsti tuos dalykus, dėl kurių apsilankė pacientas“, – komentavo šeimos gydytoj Toma Kundrotė. 

Jos teigimu, paskatinti pacientą judėti, būti fiziškai aktyviam yra vienas dalykas, bet supildyti kelias formas – visai kas kita. „Ir vėliau dar sekti, ar jis vaikšto, kiek žingsnių nueina, tai čia nesuvokiama. Įsivaizduokime, kad žmogui atėjo pas gydytoją dėl, pavyzdžiui, krūtinės skausmo, o jis jam ima apie žingsnius pasakoti, duoda pildyti anketą. Prie ko čia tai?“ – naują įsakymą kritikavo šeimos gydytoja. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Juodas“ popierizmas 

T. Kundrotės manymu, reikėjo tada bent daryti taip, kad tokią anketą pacientas užpildyti prieš einant pas gydytoją.

„Būtų galima išsiųsti elektroniniu paštu – kiek užpildys, tiek užpildys, bet vis kažką turėsi, bet ne tiesiog užkrauti gydytojams. Popierizmas „juodas“, turime jau išeiti iš tokių dalykų – lentelės sudėtos, formos kaip iš tarybinių laikų.

Įsivaizduokite, 85 metų močiutei sakysiu: „Turbūt jūs nueinate labai mažai žingsnių, mažai judate, dėl to viską skauda, o dar greičiausiai sėdite prie televizoriaus ar mezginio visą dieną“. Tai ji pagalvos, kad gydytojas gal juokauja. Pikta tai, tai padaryta visiškai nesitariant su šeimos gydytojais. Įsakymas skirtas jiems, bet nei per vieną posėdį nebuvo apie tai kalbėta. O jis jau visą parengimo stadiją praėjęs ir paruoštas su įsigaliojimo data. Tačiau nebuvo jokios diskusijos apie tai“, – tvirtino pašnekovė.

REKLAMA

Paklausta, ar tokia priemonė apskritai galinti būti efektyvi, gydytoja sakė neturinti vieno atsakymo. 

„Jei su tuo labai daug dirbi, efektyvu, jei pats pacientas yra motyvuotas. Pavyzdžiui, ateina nutukimu sergantis žmogus, ir prašo pagalbos, tai tada kalbi ir apie mitybą, ir fizinį aktyvumą. Bet jei motyvacijos nėra, žmogus atėjo su patempta koja, nekalbėsi gi su juo apie vaikščiojimą. Turi pats žmogus būti motyvuotas, joks gydytojas ar vien kažką supildžius ant popieriaus motyvacijos neįpūs“, – samprotavo T. Kundrotė.

Ji priminė, kad yra ir dar ministro Aurelijaus Verygos sugalvota apklausa dėl žalingo alkoholio vartojimo. „Bet istorija ta pati – žmogus juk ateina ne dėl alkoholio vartojimo o kitų dalykų. Duok dieve, spėti Išspręsti tuos dalykus, dėl kurių apsilankė pacientas.“

Kas dieną po nupušusią naujieną
su tokiais metodais skaičiuosim žingsnius iki morgo
Trys stadijos
1 mulkis
2 kvailys
3 Dulkys
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų