Dietologai sako, kad toks valgymas paskubomis, ir dar bet ką – dažniausios priežastys, kodėl pasijuntame alkani vos pakylam nuo stalo. Kita priežastis – per mažos suvartojamų produktų porcijos. Tuomet taip pat alkis gali užpulti neprabėgus nė pusvalandžiui po to, kai pavalgom. O štai trečia priežastis apie kurią žmogus nė nesusimąsto – neteisingai pagaminti produktai.
„Jeigu maiste buvo daugiau saldumynų arba tokių angliavandenių, kurie labai greitai padidina cukraus kiekį kraujyje, galėjo nutikti taip, kad greičiau pasijausime nuo to maisto alkani nei būtume pavalgę truputėlį kitaip“, - aiškina gydytoja dietologė doc. Edita Gavelienė.
Paaiškėja, kad ta pati morka gali būti organizmui ir naudinga, ir žalinga. Svarbu, kokiu pavidalu ją suvalgom – virtą ar žalią.
„O kiti produktai, kurie nėra iš savęs saldūs, jie taip pat tokiom savybėm pasižymi. Čia jau mes kalbam apie glikemijos indeksą – tai yra tam tikras rodiklis, priskiriamas maisto produktams, turtingiems angliavandenių – tai maisto produkto gebėjimas padidinti cukraus kiekį mūsų kraujyje. Ir nuo to priklauso – mes sotūs ar ne sotūs, ir kiek ilgai būsim sotūs suvalgę vieno ar kito maisto“, - pasakoja gydytoja dietologė.
Ir tas pats maisto produktas, tik skirtingai paruoštas, turi skirtingą glikemijos indeksą. Kuo jis žemesnis, tuo mums sveikiau, mat gliukozės tuose produktuose mažiau. Ir dėl to suvalgę, pavyzdžiui, bulvę su lupenom ar grikinių makaronų, būnam sotesni nei valgę bulvių košės, skrudintų bulvyčių ar kvietinių makaronų.
O sveikai maitintis reikėtų ne tik dėl to, kad ilgiau pasidžiaugtume sotumo jausmu ar lieknesnėmis formomis. Tyrimai parodė, kad net 70 proc. sergančiųjų diabetu ligos galėjo išvengti, jeigu būtų pakeitę mitybos įpročius. O susirgus šia liga – būtina keisti valgiaraštį. Priešingai gresia komplikacijos ar net mirtis. Pasaulyje kas 6 sekundes nuo cukrinio diabeto miršta žmogus. Lietuvoje sergamumas šia liga per penkiolika metu šoktelėjo tris kartus.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.