REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aukštas cholesterolio kiekis yra tylusis žudikas, nes jis padidina širdies ligų riziką, paprastai be simptomų. Tačiau jei nuolat aukštas cholesterolio kiekis riboja kraujo tekėjimą arterijose, trijose konkrečiose vietose gali imti slinkti plaukai.

Aukštas cholesterolio kiekis yra tylusis žudikas, nes jis padidina širdies ligų riziką, paprastai be simptomų. Tačiau jei nuolat aukštas cholesterolio kiekis riboja kraujo tekėjimą arterijose, trijose konkrečiose vietose gali imti slinkti plaukai.

REKLAMA

Aukštas cholesterolio kiekis reiškia, kad jūsų kraujyje yra per daug cholesterolio. Cholesterolis yra vaškinė medžiaga, kuri atlieka daug svarbių funkcijų organizme, pavyzdžiui, padeda efektyviai vykdyti medžiagų apykaitą.

Ligą išduodantys simptomai

Tačiau svarbu išlaikyti sveiką jo lygį – pusiausvyros nebuvimas gali sukelti rimtų komplikacijų. Aukšto cholesterolio kiekio simptomai dažnai išryškėja tada, kai jau ima siaurėti kojų arterijos, rašoma express.co.uk.

Dėl šio susiaurėjimo sumažėja kraujo tiekimas į raumenis ir kitus audinius, todėl atsiranda daugybė grėsmingų simptomų. Ši komplikacija vadinama periferinių arterijų liga. Daugelis žmonių, sergančių šia liga, neturi jokių simptomų, todėl galite nė neįtarti, jog sergate.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, pasak „Bupa“, plaukų slinkimas nuo pirštų, pėdų ar kojų gali pranešti apie periferinių arterijų ligą. 

„Dažniausias periferinių arterijų ligos simptomas yra į mėšlungį panašus skausmas, blauzdos skausmai ar nuovargis vaikštant, lipant laiptais ar mankštinantis“, – aiškino sveikatos įstaigos atstovai.

REKLAMA

Kiti periferinių arterijų ligos simptomai:

Pėdos ar blauzdos skausmas ramybės būsenoje arba naktį;

Susilpnėję kojų raumenys;

Blyški, vėsi kojų ir pėdų oda, ypač kai kojos pakeltos;

Negyjančios opos ar žaizdos ant pirštų, pėdų ar kojų.

Aukšto cholesterolio kiekio mažinimas yra neatsiejamas nuo šios ligos ir kitų dėl aukšto cholesterolio kylančių komplikacijų grėsmės sumažinimo. Pirmiausia turėtumėte išsitirti cholesterolio kiekį kraujyje.

Kadangi didelis cholesterolio kiekis dažniausiai nesukelia simptomų, tai galite sužinoti tik atlikę kraujo tyrimą,

REKLAMA
REKLAMA

„Jūsų šeimos gydytojas gali pasiūlyti atlikti testą, jei mano, kad jūsų cholesterolio lygis gali būti aukštas. Tai gali būti dėl jūsų amžiaus, svorio ar jūsų būklės, pavyzdžiui, aukšto kraujospūdžio ar diabeto“, – aiškino NHS.

Yra du cholesterolio kiekio nustatymo būdai: kraujo paėmimas iš rankos ir piršto dūrio testas.

Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

Veiksmingiausi ginklai prieš aukštą cholesterolio kiekį yra sveika, subalansuota mityba ir fizinio krūvio didinimas. Sveika mityba gali labai paveikti jūsų cholesterolio kiekį ir širdies sveikatą, nesvarbu, ar per daugelį metų cholesterolio kiekis padidėjo, ar turite genetinę ligą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip pažymi cholesterolio labdaros organizacija „Heart UK“: „Mums visiems reikia riebalų. Tai padės išlaikyti tinkamą įvairių rūšių riebalų balansą, kuris padės išlaikyti normalų cholesterolio ir trigliceridų (kitų kraujo riebalų) lygį ir jūsų širdį sveiką.“

Sveikieji riebalai, kuriuos reikia įtraukti į savo mitybą, yra nesotieji riebalai. Yra įvairių nesočiųjų riebalų rūšių, žinomų kaip mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų, kurie atlieka skirtingas funkcijas organizme.

„Gerai valgyti įvairius maisto produktus, kad gautumėte abiejų rūšių riebalų“, – pataria „Heart UK“.

Nesočiųjų riebalų yra augaliniame maiste ir riebioje žuvyje, o kambario temperatūroje jie dažniausiai būna skysti. Jie randami:

Daržovių, riešutų ir sėklų aliejuje, pavyzdžiui, saulėgrąžų, dygminų, rapsų, alyvuogių, žemės riešutų, graikinių riešutų ir kukurūzų aliejuose;

Tepamuose produktuose šių aliejų pagrindu;

Riešutuose ir sėklose;

Avokaduose;

Riebioje žuvyje, tokioje kaip silkė, sardinė, skumbrė, lašiša ir upėtakis.

Kokie plaukai ant pėdų? Ar čia apie gorila kalbate, ar apie žmones?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų