• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažnai girdime, jog pastoti mylintis mėnesinių metu neįmanoma, tačiau nors tai mažai tikėtina, bet galima pastoti ir menstruacijų metu.

Dažnai girdime, jog pastoti mylintis mėnesinių metu neįmanoma, tačiau nors tai mažai tikėtina, bet galima pastoti ir menstruacijų metu.

REKLAMA

„Viskas priklauso nuo laiko“, – sako Anna Childson, akušerė-ginekologė. – „Turi būti tinkamos aplinkybės, jog tai įvyktų.“

Štai, kokios aplinkybės gali lemti, jog pastojote mylėdamiesi per menstruacijas.

Vaisingumo pikas

Esate vaisingiausia tris dienas prieš ovuliaciją, ovuliacijos metu ir dvi ar tris dienas po jos. Kai įvyksta ovuliacija, jūsų reprodukcinė sistema per 12-24 valandas pašalina kiaušinėlį, jei jis nėra apvaisintas. Pastoti negalėsite maždaug iki kitos ovuliacijos.

Pirmoji mėnesinių diena žymi jūsų ciklo pradžią, tačiau dauguma moterų ovuliuoja tik menstruacinio ciklo viduryje. Kita vertus, kiekvienos moters ciklas yra skirtingas, o tai reiškia, kad vaisingumo pikas gali įvykti anksčiau arba vėliau, rašoma insider.com.

REKLAMA
REKLAMA

Nereguliarios mėnesinės

Moterims, kurių ciklas reguliarus, nesunku atsekti, kada įvyks ovuliacija, kad galėtų išvengti nepageidautino nėštumo, tačiau daugelio moterų ciklas yra nereguliarus, todėl sunkiau žinoti, kada prasidės mėnesinės ir ovuliacija.

REKLAMA

„Yra moterų, kurios man sako: „Man mėnesinės prasideda reguliariai kas 35 dienas“, tačiau daug dažniau girdime moteris sakant: „Aš niekada nežinau, kada man prasidės mėnesinės“, – sako Joshua Copel, Jeilio medicinos mokyklos akušerijos, ginekologijos ir reprodukcinių paslaugų profesorius.

Kada galima pastoti per mėnesines?

Jei per trumpą ciklą anksti ovuliuojate, galite pastoti menstruacijų metu. Pavyzdžiui, žmogui, kurio ciklas yra 24 dienos, ovuliacija gali prasidėti jau septintą dieną. Taigi, jei jūsų mėnesinės tęsiasi visą savaitę ir baigiasi septintą dieną ir tuo metu turite lytinius santykius, galite pastoti.

REKLAMA
REKLAMA

Tikimybė, kad ovuliacija prasidės dar nesibaigus mėnesinėms, maža, bet įmanoma. 2013 metais atliktame žmogaus reprodukcijos tyrime nustatyta, kad daugiau nei pusė, apie 58 proc. moterų pastojo maždaug 12 ar 13 ciklo dieną,  tačiau 2 proc. dalyvių pastojo ketvirtą dieną, o tai neabejotinai sutampa su jų mėnesinėmis.

Be to, ciklo trukmė yra labai plati. Pavyzdžiui, apžvalgoje, paskelbtoje 2019 metais „Digital Medicine“ buvo analizuojama daugiau nei 81 600 ciklų ir nustatyta, kad tik 13 proc. buvo 28 dienų trukmės, kai kurie jų truko vos 15, o kiti – iki 50 dienų.

Kas lemia ovuliacijos laiką?

Lytiniai hormonai estrogenas ir progesteronas daugiausiai lemia menstruacinio ciklo trukmę. Pavyzdžiui, ciklo eigoje didėjantis estrogenų kiekis sukelia ovuliaciją ir sutirština gimdos gleivinę, kad galėtumėte pastoti ir maitinti apvaisintą kiaušinėlį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nedideli estrogeno ir progesterono kiekio pokyčiai gali lemti ciklo trukmės ir ovuliacijos pokyčius. Šie gali atsirasti dėl tokių veiksnių kaip amžius, etninė kilmė ir kūno masės indeksas.

Stresas, ligos ir kitos sveikatos būklės taip pat gali turėti įtakos ovuliacijai ir pakeisti įprastą ciklo trukmę.

„Net žmonių, kurių ciklas yra 31 diena, gali susidurti su trumpesniu ciklu bei pastoti“, – sakė A. Childson.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų