Kaip tokie įvykiai paveikia pačią visuomenę ir ką vertėtų žinoti kiekvienam, komentuoja psichoterapeutas Gediminas Navaitis.
„Kol kas galime kalbėti tik apie visuomenės reagavimą, o ne apie patį įvykį. Ne dėl to, kad apie jį nebūtų verta kalbėti, tačiau informacijos dar mažai. Tačiau specialiosios tarnybos dirba energingai ir sprendžia šį klausimą. Tikėkimės, kad mergaitė bus surasta“, – viltingai kalba G. Navaitis.
Visuomenėje atsiranda solidarumas
Kalbant apie visuomenės reagavimą šioje ir panašiose situacijose, psichoterapeutas gali išskirti vieną tradicinį, besikartojantį elementą: „Visuomenė pradeda ieškoti kaltų. Būna apkaltinami tie žmonės, kurie yra po ranka, kuriuos lengviau pasiekti. Kartais tai būna visai ne tikrieji kaltininkai.
Kaltinami tėvai, kurie nepakankamai prižiūrėjo, rūpinosi ar dar kas nors. Taip tarsi būna patenkinamas teisingumo jausmas, kad jei ką nors nubausime – nuo to bus geriau. Tačiau būtų geriau tik tuo atveju, jei mergaitė atsirastų.“
G. Navaitis teigia, kad tokiose situacijose galima pastebėti labai teisingą ir tikslingą visuomenės reagavimą.
„Atsiranda „Facebook“ grupės, kuriose yra renkama informacija ir ja dalinamasi. Yra įtraukiami žmonės, nes kuo daugiau žmonių bus įtraukta į mergaitės paieškas, akivaizdu, kad ji greičiau galės būti surasta.
Šiuo atveju visuomenės reagavimas yra naudingas ir prasmingas. Mums belieka raginti kauniečius ir aplinkinių rajonų gyventojus būti atidesnius ir pastebėjus ką nors, kas galėtų sukelti sąsajų su šiuo įvykiu, pranešti tarnyboms. Geriau dešimt kartų sureaguoti į tai, kas galbūt ir neturi sąsajų, negu praleisti vieną vienintelį faktą, kuris galėtų būti svarbus paieškose.
Taip pat visuomenėje atsiranda solidarumo jausmas, kuris atsiranda bendrai veikiant, stengiantis padėti. Tai galime pamatyti ir kituose įvykiuose, pavyzdžiui Vilniaus Viršuliškių rajono namo gaisras.
Šiuo metu jau surinkta 100 tūkstančių eurų paramos, nukentėjusiems nuo gaisro. Pastebėkime ir palaikykime tą bendradarbiavimą. Šiuo atveju didžiausia pagalba būtų informacija policijai ir kitoms tarnyboms ar žmonėms, kurie užsiima mergaitės paieškomis“, – ragina psichoterapeutas.
Neabejingumo norėtųsi ir ne tik nelaimės atveju
G. Navaitis paklaustas apie tai, dėl kokių priežasčių dažniausiai dingsta vaikai Lietuvoje, atsako, kad bendrosios statistikos skelbimas šiuo atveju nebūtų prasmingas, nes dar nežinome konkrečių šio įvykio aplinkybių.
„Tačiau žiūrint į bendrąją statistiką, ji liudija, kad vaikai daugeliu atveju atsiranda, bet mums labiau rūpi tie atvejai, kai jie nėra surandami. Šiuo atveju užtenka atkreipti dėmesį į oro temperatūrą ir jeigu ta mergaitė yra kur nors nuklydusi gamtoje, tai tikrai jai kelia didelę grėsmę“, – įspėja psichoterapeutas.
Šios bei panašios situacijos metu yra sunku išlaikyti šaltą protą, nes jis būna valdomas baimės ir nežinomybės, tačiau G. Navaitis teigia, kad kalbant apie mergaitės artimuosius bei gimines, jis mano, kad jiems bus padedama, o visiems likusiems žmonėms reikėtų pasikliauti specialistais ir vykdyti jų nurodymus, teikti jų prašomą informaciją.
Šiuo atveju reikalingas ne tik šalto proto išsaugojimas, bet ir realūs sprendimai, kurie gali būti naudingi. Tokių sprendimų vykdymas ir yra geriausias būdas ne tik išlaikyti šaltą protą, bet ir padėti.
„Visuomenė tikrai parodė savo neabejingumą tiek šiuo atveju, tiek prieš tai buvusiais atvejais. Dėl to galime pasidžiaugti. Tačiau norėtųsi to neabejingumo daugiau ir ne tik nelaimės atvejais“, – teigia G. Navaitis.
Vykdoma mergaitės paieška
Kaune šimtai žmonių ieško sekmadienio vakarą dingusios devynmetės. Tiek naktį, tiek šiuo metu prie paieškos jungiasi gausios gyventojų pajėgos, šukuoja apylinkes, nepabūgę šalčio. Šiuo metu peržiūrinėjami vaizdo įrašai, padėsiantys patvirtinti arba paneigti, kad mergaitė galėjo būti pagrobta, kaip teigia liudininkai.
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su mergaitės tėčiu. Vyras sakė, kad šiuo metu kalbėti negali, nes bendrauja su policijos pareigūnais ir derina tolimesnius veiksmus.
Devynmetė sekmadienį apie 16:30 val. išėjusi iš namų turėjo vykti autobusu link „Girstučio“ kultūros ir sporto centro Kaune pirkti baterijų, tačiau parduotuvės nepasiekė. Jos paskutinė garantuota žinoma vieta – autobusų stotelė Chemijos gatvėje.
Gyventojai kelia dronus, padeda ieškoti su termovizoriais. Yra liudininkų, kurie teigia matę mergaitę, kaip ją vyras įsisodino į automobilį.
„Mano mama matė Chemijos gatvės paskutinėje stotelėje mergaitę ir vyrą, pro juos praėjo 17 val. Kai praėjo, išgirdo garsiai rėkiant mergaitę, tada bėgo atgal, bet nespėjo, automobilio jau nebebuvo, policijai pranešta“, – rašo liudininkės dukra. Ji daugiau detalių neatskleidžia, nes informacija perduota policijai, kuri – tiriama.
Intensyvi paieška vyko visą naktį
Policija socialiniuose tinkluose rašo, kad paieška Kaune intensyviai vyko visą naktį – kartu su pareigūnais dirbo Lietuvos Raudonasis Kryžius / Lithuanian Red Cross savanoriai,
„Tikrintos ir tikrinamos ne tik įvairios teritorijos, peržiūrinėjami vaizdo įrašai, padėsiantys patvirtinti arba paneigti gautą informaciją, kad nepilnametė apie 17 val. matyta stotelėje su vyru šalia neaiškios markės automobilio.
Kol kas pareigūnai neatmeta jokios versijos ir dar kartą prašo tų, kurie galbūt vakar vakare nepamatė prašymo, visus važiavusius Kaune, Chemijos g., laikotarpiu nuo 16.20 val. iki 17.20 val. peržiūrėti registratorių vaizdo įrašus“, – rašoma Lietuvos policijos įraše.
Panaši informacija pateikiama ir Kauno policijos įraše. „Paieška Kaune intensyviai vyko visą naktį – kartu su mūsų pareigūnais dirbo Lietuvos Raudonasis Kryžius / Lithuanian Red Cross savanoriai, dešimtys, o gal net šimtai, neabejingų gyventojų, nepabūgusių nakties tamsos ir šalčio.
Tikrintos ir tikrinamos ne tik įvairios teritorijos, peržiūrinėjami vaizdo įrašai, padėsiantys patvirtinti arba paneigti 22.45 val. gautą informaciją, kad nepilnametė apie 17 val. matyta stotelėje su vyru šalia neaiškios markės automobilio.
Kol kas pareigūnai neatmeta jokios versijos ir dar kartą prašo tų, kurie galbūt vakar vakare nepamatė prašymo, visus važiavusius Kaune, Chemijos g., laikotarpiu nuo 16.20 val. iki 17.20 val. peržiūrėti registratorių vaizdo įrašus“, – rašo Kauno policija.
Nepilnametė sekmadienį iš namų esančių Kaune, Trešnių tak., išėjo ir iki šiol negrįžo.
Išeidama vilkėjo juodas kelnes, spalvotą striukę (juoda, melsva, alyvinė).
Asmenis, žinančius nepilnametės buvimo vietą, ją mačiusius ar galinčius suteikti bet kokios reikšmingos informacijos, prašome kreiptis į Kauno apskr. VPK pareigūnus telefonu 8 700 60600 arba skubios pagalbos telefonu 112.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!