Palmyra – tai mažyčių salų „kolekcija“, esanti pusiaukelėje tarp Havajų ir Samoa valstybės. Didžiausia iš jų, Kuperio sala yra privati bei vadovaujama Gamtos Apsaugos organizacijos. Visa kita priklauso Jungtinėms Amerikos valstijoms bei administruojama Jūros ir Gamtos priežiūros tarnybos.
Palmyros salą saugo bei tyrinėja čia gyvenantys bei dirbantys mokslininkai ir Gamtos Išsaugojimo organizacijos savanoriai. 1974 Palmyroje buvo įvykdyta dviguba žmogžudystė, kurią rašytojas Vincento Bugliosi, papasakojo bestseleriu tapusiame detektyviniame romane „And the Sea Will Tell“.
5 nepaprastos salos (II) (nuotr. Gamintojo)
Haulando sala yra pusiaukelėje tarp Havajų ir Australijos, apie penkiasdešimt mylių į šiaurę nutolusi nuo pusiaujo. Kaip ir daugelio kitų Ramiojo vandenyno salų, jos reikalavo JAV, kuri Haulande turėjo guano kasyklas.
Taip pat buvo mėginta salą kolonizuoti, tačiau tam sutrukdė II Pasaulinis karas. kai po dienos, sekančią dieną po Perl Harboro susprogdinimo, Japonai bombardavo Haulandą ir nužudė du kolonistus reikalaudami evakuoti kitus likusius. Pasibaigus karui bandymai užgrobti salą baigėsi. Dabar Haulandas yra gamtos rezervatas ir turbūt geriausiai žinomas kaip Amelijos Erhart stotelė kelionėje aplink pasaulį iš kurios ji niekada nebegrįžo.
5 nepaprastos salos (II) (nuotr. Gamintojo)
Pitkernas yra vienintelė gyvenama sala iš Pitkerno salų grupės. Tai paskutinė, dar išlikusi britų užjūrio teritorija Ramiajame vandenyne. Pitkerno saloje gyvena apie penkiasdešimt gyventojų, tai viena mažiausiai gyventojų turinti ir toliausiai nuo valdžios institucijų pasaulyje nutolusi vieta (apie 2100 kilometrų nuo Čilės).
Visi salos gyventojai yra maištininkų iš Baunčio ir Polinezijos salų palikuonys. Sudegę Baunčio griuvėsiai vis dar matomi po šios įlankos vandeniu. Sakoma, kad Pitkerno saloje gaminamas pats geriausias medus pasaulyje. Net pati Anglijos karalienė gyrė naudingąsias jo savybes.
Jeigu nuspręstumėte nusipirkti salos gėrybių internetu, būkite pasirengę ilgai laukti. Pitkerne nėra oro uosto, o Baunčio įlanka yra nedidelė ir sekli, tad į salą nuvykstama retai, o prekės iš čia eksportuojamos dar rečiau. Pašto siuntos gali užtrukti mėnesius (prieš du ar tris mėnesius užsakytas medus vis dar nebuvo pristatytas, o gamintojai ramino, kad galbūt ateinantį mėnesį jis jau iškeliaus iš salos).
5 nepaprastos salos (II) (nuotr. Gamintojo)
Buveto sala yra 49 kvadratinių kilometrų vulkaninė sala Pietų vandenyne už maždaug 2500 km į pietus (pietvakarius) nuo Pietų Afrikos. Didžiąją dalį salos dengia ledas, o pakrantę sudaro statūs skardžiai, apsunkindami galimybę patekti į šią salą.
Kažkada Buvė buvo britų teritorija, tačiau vėliau D. Britanija salos atsisakė ir perleido ją Norvegijai. Norvegija salą saugo kaip gamtos rezervatą. Ši sala niekada nebuvo apgyvendinta ir labai tikėtina, kad to niekada nebus. Įdomu tai, kad ši sala turi jai sukurtą internetinę domeną „bv“, kuri, deja, yra nenaudojama. Ji žinoma dar ir dėl to, kad yra labiausiai nutolusi sala pasaulyje. Arčiausiai jos esantis žemės plotas – Karalienės Maud žemė Antarktidoje už maždaug 1750 kilometrų į pietus.
Keliautojai, nuotykių ieškotojai bei radijo bangų operatoriai mėgėjai (naudojantys specialų salos radijo bangų kodą – 3Y) vis dėl to mėgsta ten nukeliauti.
5 nepaprastos salos (II) (nuotr. Gamintojo)
Ši sala yra maždaug už 32 kilometrų į vakarus nuo Smito salos, Bengalijos įlankoje. Jos plotas 72 kvadratiniai kilometrai ir visą jos teritoriją dengia miškai, na, nebent siauras paplūdimio ruožas, kuris juosia didžiąją dalį salos.
Šiaip Sentinelo sala gal niekuo ir neišsiskirtų jei joje negyventų su pasauliu jokio ryšio nepalaikantys žmonės. Sentineliečiai yra labai uždari ir netgi ksenofobiški žmonės. Jie priešinasi bet kokiems bandymams su jais susisiekti – į atvykėlių laivus ir malūnsparnius jie šaudo degančias strėles, jei tik šie prisiartina per arti salos (kartais jie netgi nužudo įsibrovėlius).
Dėl atkaklaus jų noro gyventi atsiskyrėlišką gyvenimą ir dėl to, kad apžvelgti salą iš aukštai yra sudėtinga, apie Sentinelo salą yra beveik nieko nežinoma. Jų kalba, kultūra ir netgi gyvenančių žmonių saloje skaičius yra nežinomas. Oficialiai Šiaurės Sentinelo salos yra Andamanų ir Nikobarų salų sąjungos dalis, tačiau vietinė, minėtų salų valdžia stengiasi salą palikti jos gyventojams, taip suteikdami salai nepriklausomybę.
Pirmą dalį skaitykite čia.