4-metį pasiglemžė gripas: tai, ką patyrė mama, sujaudins tūkstančius

Neseniai nuo gripo mirė vienas ketverių metų berniukas. Jo mama klausė gydytojų nurodymų ir kaip begalėdama atidžiau prižiūrėjo du mažus jo brolius, nuolatiniame siaube, kad ir jie gali susirgti ir mirti.

Apimta gedulo ir baimės, kelios dienos po sūnaus mirties ji įsijungė feisbuką, tikėdamasi pamatyti draugų palaikymo ir užuojautos kupinas žinutes.

Vietoj to, ji rado dešimtis neapykantos kupinų komentarų: Tu esi siaubinga motina. Nužudei savo vaiką. Tu nusipelnei savo sūnaus baigties. Visa tai – išsigalvojimai, tavo sūnaus išvis nebuvo.

Suglumusi ir išsigandusi ji išjungė programėlę.

Po kelių dienų ji gavo žinutę iš nepažįstamo žmogaus, vardu Ronas. Jis įspėjo, kad tai – dar ne pabaiga. Kad bus daugiau.

Šią amerikietę mamą, kurios vardas neminimas tam, kad nebūtų daugiau paskaitų siųsti jai žinutes, užsipuolė prieš skiepus nusiteikę žmonės, rašoma cnn.com.

Nieko nėra per žiauraus

Interviu su vaikus praradusiomis mamomis ir su tais, kurie stebi antivakserių grupes, atskleidžia antivakserių naudojamą taktiką: kai miršta vaikas, grupės nariai vieni kitus ragina eiti į to vaiko tėvų feisbuko profilius.  Juose antivakseriai rašo žinutes, kad tėvai meluoja ir tokio vaiko niekada nebuvo, kad tėvai jį nužudė, arba kad vaiką nužudė skiepai, arba viską iš karto.

Nieko nėra per žiauraus. Mamos pasakoja, kad vos kelioms dienoms praėjus po vaiko mirties antivakseriai feisbuke jas išvadino kekšėmis, kalėmis ir kūdikių žudikėmis.

Ši amerikietė moteris tokia ne viena.

Toronto apylinkėse gyvenančios Jill Promoli sūnus taip pat mirė nuo gripo. Ji įsitikinusi, kad antivakseriai stengiasi nutildyti būtent tuos žmones, kurie turi stipriausią argumentą už skiepus – tie, kurių vaikai mirė nuo ligų, kurioms būtų buvę galima užkirsti kelią skiepais.

J. Promoli dviejų metukų sūnaus Jude‘o McGee gyvybę gripas nusinešė prieš trejus metus. Nuo tada ji pradėjo jo vardu pavadintą kampaniją gripo prevencijai, įskaitant ir skiepus.

REKLAMA

„Žinau, kad šie žmonės tik nori mane įskaudinti, ir žinau, kad jie tą daro norėdami mane sustabdyti.“ – sako ji.

Atsako antivakseriai

„Stop Mandatory Vaccination“ grupės įkūrėjas Larry‘is Cookas neneigia, kad pasitaiko tokių vaikus praradusių motinų puolimų.

„CNN“ adresuotame elektroniniame laiške jis rašė, kad šios grupės nariai kiekvieną mėnesį feisbuke parašo daugiau nei pusę milijono komentarų.

„Diskusijų apie tėvus, kurių vaikai mirė paskiepyti, yra labai nedaug, o dar mažiau yra grupės narių siunčiamų asmeninių žinučių tokiems tėvams, kuriose būtų reiškiamas susirūpinimas, kad skiepai galėjo prisidėti prie vaiko mirties.“ – rašė L. Cookas. – „Aš netoleruoju žiauraus elgesio ir skatinu diskusijose elgtis civilizuotai.

Visi, kas laisva valia veliasi į politiką, gindami privalomus skiepus, dėl kurių vaikai ir toliau gali būti žalojami dėl privalomų valstybinių skiepų, socialinių tinklų komentaruose gali tikėtis stipraus atsako, kartu su informuota diskusija apie skiepų pavojų.“

L. Cookas sako, kad daugiau nei 160 000 jo grupės narių yra tapę „puolimo aukomis“ ir kad į jo grupės narių namus net turėjo atvažiuoti policija.

Jis priduria, kad ir jam buvo grasinama ir prideda per feisbuką gautos žinutės ekranvaizdį, kuriame rašoma: „Pagaliau išsiaiškinau, kur gyveni. Pagaliau galėsiu paleisti į tave kulką. Tu miręs.“

Kitas antivakserių lyderis gedinčių tėvų profiliuose paliekamų žinučių autorius vadino apsimetėliais, kurie nori eskaluoti situaciją.

„Visiems sakau, kad reikia žiūrėti į žmogų, su kuriuo bendraujame, ir į esantį kitoje barikadų pusėje, ir pripažinti, kad ir jie rūpinasi savo vaikais.“ – sako Delas Bigtree, „Informed Consent Action Network“ vadovas.

Praėjusį mėnesį JAV ligų kontrolės centro konsultacinio komiteto dėl imunizacijos praktikos susitikimo viešųjų komentarų metu daugiau nei tuzinas žmonių išreiškė savo susirūpinimą dėl skiepų. Kai kurie pasakojo apie savo artimuosius, kuriems skiepai pakenkė.

REKLAMA

„Mano sūnaus ligos istorijoje užfiksuota, kaip jis po skiepo sirgo ir susilpnėjo.“ – sakė Jackie Martin–Sebell. –  „Tokie skiepai ne visiems yra saugūs.“

Kita kalbėtoja, Rilei Cherry, sakė, kad dėl skiepų jos sūnus susirgo autizmu. „Dėl savo vaikų privalome žiūrėti, kokie yra skiepų padariniai ilguoju laikotarpiu ir turime atvirai pripažinti, kas gali nutikti mūsų vaikams.“ – savo kalboje sakė ji.

Nepaisant šių kalbėtojų nerimavimo, daugiau nei tuzinas mokslinių tyrimų įrodė, kad skiepai nesukelia autizmo. Amerikos pediatrų asociacija teigia, kad skiepai pavojaus nekelia, vakcinos yra veiksmingos ir gelbsti gyvybes.“

Mamos

2016 metų gegužės 6 dieną J. Promoli namuose paguldė savo mažuosius Jude‘ą ir jo brolį dvynį Thomą popiečio miego. Jude‘as nestipriai karščiavo, tačiau eidamas pogulio jis juokėsi ir dainavo.

Kai po dviejų valandų mama atėjo pažiūrėti, kaip jis jaučiasi, jis buvo miręs. J. Promoli sako, kad kitos kelios savaitės jai buvo pragaras žemėje.

„Reikėjo kaip nors atsikelti ir suplanuoti laidotuves ir rasti jėgų bent jau nueiti iki laidotuvių rūmų, viską organizuoti ir nuspręsti, ar laidosime, ar kremuosime savo vaiką – tai buvo siaubinga.“ – sakė ji.

Kai skrodimo rezultatai parodė, kad Jude‘as mirė nuo gripo, J. Promoli pradėjo prevencijos kampaniją.

Tuomet ir prasidėjo puolimas internete.

Kai kurie antivakseriai sakė, kad ji nužudė Jude‘ą ir išsigalvoja istoriją apie gripą, kad paslėptų savo nusikaltimą. Kiti tikino, kad jos vaikas mirė nuo skiepų. Treti ją pravardžiavo.

Pačios baisiausios žinutės – tos, kurios kartais ją pravirkdo – buvo tos, kuriose rašoma, kad ji gina skiepus, kad kuo daugiau vaikų nuo jų mirtų, ir kad kitiems tėvams būtų taip blogai, kaip jai.

„Primą kartą perskaičius tokią žinutę mane tiesiog supykino – niekaip negalėjau suprasti, kaip kam nors ateina į galvą toks siaubingas dalykas.“ – sakė ji. – „Visiškai nesitikėjau tokio žiaurumo. Koks žmogus gali taip sakyti?“

REKLAMA

Tačiau iškreipta logika, pagrįsta pseudomoksliniais melais J. Promoli jau nebejaudina. Ji ir toliau tęsia savo gripo prevencijos kampaniją – jai pavyko įtikinti Kanados ministrą pirmininką Justiną Trudeau viešai paskelbti apie savo skiepą nuo gripo.

„Man reikėjo užsiauginti labai storą odą.“ – sako ji.

Ji teigia, kad nors ir kiek žinučių begautų – o jų ji gauna tūkstančius – ji vis tiek tęs savo kampaniją.

„Mūsų atliekamas darbas gali prisidėti prie to, kad kam nors kitam nereikės eiti planuoti savo mažo vaiko laidotuvių, o tai man reiškia viską.“ – sako ji.

Taip pat nepasiduoda ir kitos anitvakserių puolamos mamos.

Serese Marotta dėl gripo 2009 prarado savo penkerių metų sūnų, o dabar ji yra informaciją apie gripą ir jo prevenciją skleidžiančios grupės „Families Fighting Flu“ asociacijos vadovė.

2017 metais, aštuntųjų jos sūnaus mirties metinių dieną ji pasidalino vaizdo įrašu apie tai, kaip svarbu skiepytis nuo gripo.

„KALĖ. PARSIDAVĖLĖ FARMACIJAI. Kad tu dengtum pragare už visą savo padarytą žalą.“ – tokio komentaro ji sulaukė po vienu iš savo įrašų.

Ji sako, kad viena feisbuko naudotoja iš Australijos atsiuntė jai grasinimą mirtimi.

„Ji mane išvadino visokiais žodžiais, kurių net nekartosiu, argumentuodama paplitusiomis konspiracijos teorijomis apie vyriausybę ir didžiąsias farmacijos kampanijas, o tada ir toliau tęsė puolimą prieš mane.“ – sako Niujorko valstijoje gyvenanti S. Marotta.

Catherine ir Gregas Hughesai, vieno mėnesio amžiaus sūnų Riley‘į dėl kokliušo praradusi pora taip pat susilaukė įžeidinėjimų internete. Kadangi skiepams jų vaikas dar buvo per mažas, jo apsaugai teko pasitikėti bendruoju imunitetu, t.y. Tuo, kad kiti bus pasiskiepiję.

Tačiau tai jam nepadėjo, kadangi Hughesų šeimos gyvenamasis regionas Australijoje išsiskiria vienu mažiausių skiepų rodiklių visoje šalyje.

„Riley‘io mirtis buvo labai nepatogi tiesa visiems antivakserių aktyvistams.“ – sako Catherine. – „Bjaurias žinutes pradėjome gauti 24 valandos po jo mirties. Buvome vadinami kūdikių žudikais ir buvo sakoma, kad mūsų rankos suteptos kitų mirusių kūdikių krauju. Mes buvome raginami nusižudyti.“

REKLAMA

Pora pradėjo skiepų kampaniją, pavadinę ją „Šviesa Riley‘iui“.

Catherine sako, kad jie vis dar sulaukia bjaurių komentarų apie Riley‘io mirtį.

„Prakeikta Hughesų šeima.“ – „Šviesos Riley‘iui“ feisbuko puslapyje rašo vienas naudotojas.

„Jūs esate tikras prakeiktas blogis.“ – asmenine žinute rašo kitas.

Kitas feisbuko naudotojas buvo dar glaustesnis:

„Dvėskit.“ – tokią žinutę gavo pora.

„Dalis šių žmonių sako turintys vaikų, kurie susirgo dėl skiepų.“ – sako Catherine. – „Bet dauguma yra tiesiog neapykantos kurstytojai.“

Profesorė

Gedinčios motinos nėra vieninteliai antivakserių taikiniai.

„UC Hastings“ teisės mokyklos profesorė Dorit Reiss gauna nesuskaičiuojamą daugybę bjaurių žinučių, ir kaip ir motinų atveju, daugelis jų yra orientuotos į jos lytį. Per daugelį metų ji joms išsivystė atsparumą.

„Jau įpratau būti vadinama kekše.“ – sako D. Reiss, mokslininkė, pasisakanti už skiepus ir apie tai daug rašiusi. – „Dar mane vadina kale.“

Kartais žydų kilmės D. Reiss susilaukia ir Holokaustą mininčių komentarų.

Vienas feisbuko naudotojas sukūrė memą su jos tėvo nuotrauka ir užrašu „Remiu skiepų holokaustą ir tuo didžiuojuosi.“ D. Reiss sako, kad jos tėvas su skiepais neturi nieko bendra.

Kitame meme įdėta D. Reiss nuotrauka su jos naujagimiu sūnumi ir užrašu „Jėga švirkščiu savo kūdikį skiepais.“ Apačioje parašyta: „Nes Holokausto nebuvo gana.“

Kiti feisbuko naudotojai komentaruose rašo, kad jos vaikai atrodo nesveiki ir kad aiškiai dėl to kalti skiepai.

„Berniukas atrodo apsnūdęs.“ – rašoma viename komentare. – „Su ratilais po akimis. Tai – įprastiniai skiepų sukeltos žalos imunitetui ir slopinimo simptomai, taip pat būdingi skiepų sukeltam laikinajam išeminiam šalutiniam poveikiui.“

D. Reiss sako, kad iš visų antivakserių žinučių labiausiai ją supykdė jos vyro darbo telefono numeriu palikta balso žinutė.

„Jei šiandien pamatysiu arba išgirsiu ką nors iš tavo žmonos, viešai paskelbsiu tavo telefono numerį, tavo darbo telefono numerį, tavo darbo adresą, jos darbo adresą ir jos telefono numerį.“ – sakė jam skambinęs žmogus, ir tiksliai padiktavo visus telefono numerius ir adresus.

REKLAMA

Gydytojai

Antivakseriai taip pat puola tris pediatrus, kurie aiškiai reiškia savo poziciją už skiepus. Visiems trims dabar kalbant viešumoje būtinos apsaugos tarnybos paslaugos.

Gyd. Paulas Offitas kaupia jau nemažą aplanką bjaurių žinučių tam, kad jei, kaip jis pats sako, kas nors jį nužudytų, mano žmona galėtų jas atiduoti policijai.“ Taip sakydamas jis nejuokauja.

„Dek pragare, tu kūdikių žudike“ – taip rašoma viename P. Offitui adresuotame elektroniniame laiške. P. Offitas yra Filadelfijos vaikų ligoninės skiepų edukacijos centro direktorius bei Perelmano medicinos mokyklos Pensilvanijos universitete pediatrijos profesorius.

Gyd. Peteris Hotezas iš Bayloro medicinos koledžo Hiustone tiria skiepus ir yra išleidęs knygą apie savo dukrą „Rachel autizmą sukėlė ne skiepai“.

Socialinių tinklų platformoje „MeWe“ taip aptariamas būsimas prof. Hotezo viešas pasirodymas:

„Gal jei sukelsime jam pakankamai streso dar prieš trečiadienį jį ištiks širdies smūgis.“ – rašo viena moteris ir prideda grotažymę „#sorrynotsorry“.

Gyd. Richardas Panas, pediatras ir Kalifornijos valstijos senatorius inicijavo sėkmingą bandymą savo valstijoje mokyklinio amžiaus vaikams neleisti atsisakyti skiepų dėl asmeninių ir religinių priežasčių. Jis ne kartą yra tapęs antivakserių įžeidinėjimų varžybų taikiniu feisbuke.

Jis sako, kad yra gavęs tūkstančius neapykantos kupinų žinučių iš antivakserių.

„Kinietiška šiukšlė.“ – R. Pano feisbuko profilyje rašo vienas žmogus, ir prideda vėmimą bei velnius vaizduojančių jaustukų. „Pats kvailiausias asilas.

Tikiuosi, kad būsi užmėtytas akmenimis.“ – rašo kitas. – Aš specialiai atvyksiu ir mielai pažiūrėsiu, kaip dūžta tavo kaukolė. Akmenis turėtų mėtyti vaikų, kuriuos tu naikini, tėvai. Kad tavo galva dužtų kaip nacių pinjata.“ Kai kurie šioje srityje dirbantys žmonės ir mamos, su kuriomis buvo kalbamasi ruošiant šį straipsnį sako, kad pranešė apie per feisbuką gautas įžeidžiančias žinutes. Daugelis tokius pranešimus pateikusių žmonių sako gavę automatinį atsakymą ir kad niekas nepasikeitė. Kiti sako, kad žinutės siuntėjui trumpam laikotarpiui buvo atimta prieiga prie feisbuko arba kad įžeidžiančios jų žinutės buvo pašalintos.

REKLAMA

Dar kiti sako, kad feisbukui apie tai pranešimo nepateikė, nes procesas jiems atrodė varginantis ir jie buvo girdėję, kad iš to vis tiek nebus jokios naudos.

Šį klausimą feisbuko atstovas komentavo taip:

„Stengiamės suteikti savo naudotojams kontrolės įrankius, pavyzdžiui, jie gali kitus naudotojus užblokuoti ir moderuoti komentarus, taigi, jų kontaktas su nepageidaujamu, įžeidžiančiu ar skaudžiu turiniu gali būti ribojamas. Taip pat raginame pranešti apie bulizmo apraiškas mūsų platformoje, kad galėtume peržiūrėti turinį ir imtis atitinkamų veiksmų.“ – rašoma atstovo elektroniniame laiške. –

„Norime, kad mūsų bendruomenės nariai feisbuke jaustųsi saugūs ir gerbiami, ir pašalinsime bet kokį turinį, kuris atrodo tikslingai nukreiptas prieš privačius asmenis su intencija juos pažeminti ar sugėdinti.“

Šnipas

Erina Costello, buvusi barmenė, dabar auginanti vaiką JAV, Niujorko valstijoje yra asmuo, pasivadinęs „Ronu“, kuris nusiuntė gedinčiai motinai žinutę su grasinimu tikėtis daugiau antivakserių puolimų. E. Costello administruoja feisbuko puslapį už skiepus „What's the Harm?“

E. Costello yra viena iš keleto už skiepus pasisakančių žmonių, kurie susikūrė netikrus feisbuko profilius, kad galėtų prisijungti prie uždarų antivakserių grupių ir juos šnipinėti.

Ji sako dažnai matanti, kaip jų nariai aptarinėja sergančių ar mirusių vaikų tėvų įrašus ir kartais „šviečia“ šiuos tėvus, skelbdami įrašus jų profiliuose.

Pavyzdžiui, grupės „Stop Mandatory Vaccination“ narė rašė apie vieną mamą, kuri feisbuke pasidalino žiniomis, kad jos vaikui po skiepų prasidėjo priepuoliai.

Ši antivakserė paragino kitus grupės narius rašyti komentarus, kad ji juos perskaitytų. Ji teigė norinti persivilioti šią mamą į savo stovyklą, nes ji labai pasitiki savo pediatru, bet tuo pačiu metu yra išsigandusi.

Kitas „Stop Mandatory Vaccination“ grupės narys perpublikavo Catherine Hughes, dėl skiepų dėka išvengiamos ligos sūnų praradusios mamos, įrašą, kuriuo raginama vaikus skiepyti.

REKLAMA

„Kas nors nori pakomentuoti šį įrašą?“ – rašė antivakserė.

Kitas grupės narys į tai atsakė: „Man labai gaila jos mirusio vaiko ir visų kitų vaikų, bet jai reikia leisti skiepus tol, kol ji mirs.“

Didžiausia mamos baimė

Matydama uždarose grupėse apie kitus tėvus kalbančius antivakserius E. Costello, už skiepus pasisakanti interneto šnipė, su šiais tėvais susisiekia ir juos įspėja, kad jie gali gauti bjaurių žinučių iš antivakserių.

Kai E. Costello susisiekė su vaiką praradusia mama, ji paaiškino, kodėl jai rašo.

„Žinau, kad greičiausiai dabar feisbuke gaunate daug siaubingų žinučių.“ – mamai rašė E. Costello. – „Būtent dėl tokių vaikų, kaip jūsiškiai, stengiuosi prisidėti prie kovos už visuotinį skiepų privalomumą bei prieš beprotiškai skleidžiamus melus ir dezinformaciją prieš skiepus.“

Vaiką praradusi mama jai atrašė.

„Labai vertinu jūsų prisiimtą tvirtą poziciją padedant apsaugoti tokias šeimas, kaip maniškė.“ – rašė ji.

Feisbuko komentaruose sulaukusi šimtų žinučių iš antivakserių, mama išjungė komentarų funkciją savo profilyje ir ištrynė daugelį jau gautų komentarų.

Tačiau dalis jų liko jos galvoje. Prisiminus tuos, kuriuos skaityti buvo sunkiausia, jai vis dar kaupiasi ašaros.

„Tie, kurie sakė, kad visa ši istorija netikra. Kad to niekada nebuvo. Kad mano vaiko niekada nebuvo.“ – sako ji. – „Nes kai miršta tavo vaikas, būtent tai yra didžiausia tavo baimė – kad jis bus pamirštas.“

 


Rašyti komentarą...
T
Taip
2019-11-07 22:02:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
Reklama gripo vakcinai
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų