naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl žarnyno vėžio navikų lokalizacijos, šios ligos simptomai dažnai pasireiškia pilve. Tačiau panašiai gali pasireikšti ir daugelis kitų nevėžinių susirgimų – nuo celiakijos iki dirgliosios žarnos sindromo.

Dėl žarnyno vėžio navikų lokalizacijos, šios ligos simptomai dažnai pasireiškia pilve. Tačiau panašiai gali pasireikšti ir daugelis kitų nevėžinių susirgimų – nuo celiakijos iki dirgliosios žarnos sindromo.

REKLAMA

Tai puikiai žino Ryanas McDonaldas, kuriam, būnant 37-erių, buvo diagnozuotas žarnyno vėžys, rašo express.co.uk.

Žarnyno vėžio simptomai – nuo pilvo skausmo iki nuovargio – ne visada priverčia nerimauti. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į bet kokius neįprastus organizmo pokyčius, kad pro akis nepraslystų rimtos sveikatos problemos.

Pajautė penkis įspėjamuosius simptomus

R. McDonaldas iš Mančesterio nedvejodamas apsilankė pas gydytoją, kai pajautė penkis įspėjamuosius vėžio požymius.

„Bowel Cancer UK“ jis sakė: „2021 m. pradžioje pradėjau jausti deginimo pojūtį pilvo apačioje, tuštinimasis pasidarė nereguliarus, pasireiškė pilvo pūtimas, virškinimo sutrikimai, be to, nuolat jaučiau nuovargį.

REKLAMA

Apsilankiau pas savo šeimos gydytoją, tačiau man buvo pasakyta, kad tai gali būti dirgliosios žarnos sindromas, glitimo netoleravimas arba alergija jam.“

REKLAMA

Šie simptomai, kurie pasireiškė Ryanui, būdingi mirtinai ligai – žarnyno vėžiui. Pasak NHS, „pagrindiniai“ žarnyno vėžio simptomai yra šie:

- nuolat pastebimas kraujas išmatose (be jokios akivaizdžios priežasties arba susijęs su pakitusiais tuštinimosi įpročiais);

- tuštinimosi įpročių pokyčiai (tenka dažniau tuštintis, išmatos gali būti skystesnės, nei įprastai);

- nuolatinis pilvo apačios skausmas, pilvo pūtimas ar diskomfortas (jaučiamas valgant);

- apetito praradimas;

- žymus nepaaiškinamas svorio kritimas.

Sveikatos priežiūros tarnyba rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją, jei bet kuris iš anksčiau išvardytų simptomų kankina tris savaites ar ilgiau.

REKLAMA

Ryanas 2021 m. birželį vėl apsilankė pas savo šeimos gydytoją ir tiesiogiai paklausė, ar tai negali būti žarnyno vėžio požymiai.

Jis sakė: „Jie teigė nemanantys, kad tai galėtų būti vėžys ir kad tai, greičiausiai, yra viena iš sveikatos problemų, kurias jie įtarė anksčiau.

Man buvo sunku tuo patikėti, nes po pirmojo apsilankymo pas gydytojus pakeičiau savo mitybą, norėdamas patikrinti, ar ji turi įtakos simptomų pasireiškimui.“

Tik rugsėjo mėnesį, kai Ryanas su žmona ir dviem mažais vaikais išvyko atostogauti, skausmas tapo toks „nepakeliamas“, kad jis atsidūrė skubios pagalbos skyriuje.

REKLAMA
REKLAMA

„Skubios pagalbos skyriuje man atliko kompiuterinę tomografiją, po to skubos tvarka atliko kolonoskopiją, kurios metu aptiko 45 mm dydžio auglį storojoje žarnoje“, – pasakojo jis.

Jis buvo skubiai paguldytas į ligoninę, kur jam buvo sėkmingai atlikta auglio šalinimo operacija. Ryanas pridūrė: „Būdamas 37 metų, galiu nuoširdžiai pasakyti, kad tai buvo sunkiausias iššūkis, su kuriuo teko susidurti.

Laimei, man buvo pasakyta, kad nereikės tolesnio gydymo, pavyzdžiui, chemoterapijos, ir jie tiesiog stebės išoperuotą vietą.“

REKLAMA

Kaip sumažinti žarnyno vėžio riziką

Gera žinia ta, kad, anot mokslininkų, maždaug 54 proc. žarnyno vėžio atvejų būtų galima išvengti, jei gyventumėte sveikiau, teigia organizacija „Bowel Cancer UK“.

Nuo sveikos mitybos iki rūkymo metimo – yra įvairių gyvenimo būdo pokyčių, kurie gali padėti sumažinti mirtinos ligos riziką.

Mitybos racione turėtų liti mažiau žalios ir perdirbtos mėsos, nes jos vartojimas gali padidinti riziką, taip pat padidinti skaidulinių medžiagų kiekį.

Jungtinės Karalystės Sveikatos saugumo agentūra teigia, kad sumažinus alkoholio vartojimą ir reguliariai sportuojant galite sumažinti žarnyno vėžio riziką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų