REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įprastai gripo sezonas šalyje prasideda apie 40-ąją metų savaitę, t. y. rugsėjo pabaigoje–spalio pradžioje. Sausi ir šilti orai šiais metais gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sezoną pavėlino, tad dabar puikus metas pasitikrinti, ar esate jam pasiruošę.

Įprastai gripo sezonas šalyje prasideda apie 40-ąją metų savaitę, t. y. rugsėjo pabaigoje–spalio pradžioje. Sausi ir šilti orai šiais metais gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sezoną pavėlino, tad dabar puikus metas pasitikrinti, ar esate jam pasiruošę.

REKLAMA

Vaistininkas Marius Lukštaraupis sako, kad ruošiantis ligų sezonui reikia atidžiai patikrinti namų vaistinėlę. Kartais joje užsiguli vaistai, kurių galiojimo laikas seniai pasibaigęs.

„Namų vaistinėlę reikia laikyti vaikams nepasiekiamoje, tačiau jums matomoje vietoje – nereikėtų jos nukišti į giliausią spintelės kampą, nes pamiršite reguliariai peržiūrėti vaistus.

Svarbu, kad vaistinėlėje neužsiliktų preparatų su pasibaigusia galiojimo data – netyčia suvartoję tokių vaistų galite sau pakenkti. Jeigu savo vaistinėlėje radote vaistų su pasibaigusia galiojimo data, juos reikėtų nunešti į vaistinę utilizuoti“, – primena M.Lukštaraupis.

REKLAMA
REKLAMA

Reguliariai peržiūrima vaistinėlė ne tik užtikrins, kad po ranka turėtumėte svarbiausių medikamentų pirmiesiems simptomams lengvinti, bet ir leis sutaupyti – susirgę nepirksite vaistų, likusių nuo ankstesnio gydymosi.

REKLAMA

Ką reikėtų turėti

Gripas ar užkrečiama ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija prasideda staiga: pakyla aukšta temperatūra, atsiranda sausas kosulys, gali skaudėti gerklę, galvą, raumenis, jaustis nuovargis ir silpnumas. Susirgus gripu taip pat gali atsirasti šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas ar viduriavimas, nors tai nėra būdingi gripo simptomai.

Pajutus pirmuosius simptomus, rekomenduojama vengti kontakto su artimaisiais ir aplinkiniais. Tam patogu namuose turėti vaistų, padėsiančių palengvinti šiuos simptomus iki konsultacijos su šeimos gydytoju.

REKLAMA
REKLAMA

Vaistininkas M.Lukštaraupis pataria peržiūrėti namų vaistinėlę ir pasitikrinti, ar turite šių preparatų:

Vaistai nuo karščiavimo. Pakilusi temperatūra ar karščiavimas (38 °C ir daugiau) – pirmasis gripo simptomas. Temperatūra pakyla ir kitų ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atveju, tačiau ji nebūna tokia aukšta. Naudinga žinoti, kad pakilusi temperatūra – taip pat būdingas COVID-19 simptomas.

Karščiavimui malšinti skirtų vaistų veikliosios medžiagos gali būti paracetamolis arba ibuprofenas. Šių vaistų yra įvairiomis formomis: tablečių, miltelių karštam gėrimui, sirupų. Namuose užtenka turėti vieną preparatą. Vaistininkas karščiavimui malšinti pirmiausia rekomenduoja rinktis preparatus su paracetamoliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistai kosuliui lengvinti, gerklės skausmui malšinti. Gripui būdingas sausas kosulys, gerklės skausmas, be to, šie simptomai dažni ir peršalimo ligų palydovai. Nors preparatų šiems simptomams lengvinti pasirinkimas labai didelis, namų vaistinėlėje nereikėtų jų kaupti.

Pasak M.Lukštaraupio, vaistinėlėje užtenka turėti vieną pakuotę čiulpiamų pastilių nuo gerklės skausmo, taip pat vaistų kosuliui lengvinti. Sausam kosuliui, atsiradusiam dėl gerklės perštėjimo ir dirginimo, pakanka pastilių gerklės skausmui ir uždegimui malšinti.

„Jei vargina itin sausas kosulys, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju – jis paskirs vaistus, malšinančius kosulį“, – pataria vaistininkas.

REKLAMA

Vaistai skausmui, uždegimui, temperatūrai malšinti. Jie padės esant galvos, danties, raumenų, menstruacijų skausmui. Šių preparatų veiklioji medžiaga yra ibuprofenas, acetilsalicilo rūgštis, analgetikas skausmui ir temperatūrai – paracetamolis (skirtingos grupės). Greitesnį poveikį turi preparatai, kuriuos reikia ištirpinti vandenyje.

Vaistai slogai lengvinti. Nors sloga nėra būdingas gripo simptomas, ji dažnai užklumpa šaltuoju metų laiku. Tad namų vaistinėlėje pravartu turėti ir preparatų slogos simptomams lengvinti. Nosiai plauti slogos metu galite turėti jūros vandens.

Preparatai imunitetui stiprinti. Organizmo apsauginė funkcija natūraliai saugo nuo infekcijų, padeda jas greičiau įveikti, todėl svarbu ją stiprinti. Šaltuoju metų laiku vaistinėlėje naudinga turėti imunitetą aktyvinančių preparatų, pvz., vitamino C, ežiuolės, vitamino D, ir reguliariai juos vartoti.

REKLAMA

Vaistai virškinimui ir skrandžio veiklai gerinti. Virškinimo ir skrandžio veiklos sutrikimai taip pat yra tarp dažnai pasitaikančių negalavimų, todėl naudinga turėti preparatų, kurie suaktyvintų skrandžio veiklą, pvz., fermentai arba augaliniai analogai kovotų su virškinimo sutrikimais.

Virškinimą gerina fermentai, o esant tokiems negalavimams kaip vėmimas ar viduriavimas, pasitaikantiems ir susirgus gripu, naudojami adsorbentai: aktyvuota anglis, silicio gelis, diosmektitas. Namuose vaistininkas pataria turėti ir elektrolitų tirpalų mineralų balansui atkurti.

Dezinfekcijos priemonės. Koronaviruso pandemija jau išmokė dažnai plauti rankas, dėvėti kaukes, naudoti dezinfekcijos priemones. Visos šios priemonės naudingos ir gripo sezono metu – jos padeda užkirsti kelią gripo ir kitų infekcijų, pvz., rotavirusinio enterito, plitimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad M.Lukštaraupis pataria pasitikrinti, ar namuose turite pakankamai dezinfekcijos priemonių rankoms ir paviršiams dezinfekuoti, taip pat veido kaukių. Jos padės saugotis ne tik nuo COVID-19, bet ir nuo kitų infekcinių bei užkrečiamųjų ligų, pvz., gripo, rotavirusinio enterito, plitimo.

Vaikų vaistinėlė. „Jeigu šeimoje turite mažų vaikų, rekomenduoju turėti ir vaikų namų vaistinėlę. Joje reikėtų jau minėtų vaistinių preparatų, tik skirtų vaikams. Taip pat artėjant žiemai turėkite tepalo nuo šalčio, kuris padės apsaugoti jautrią vaikų odą, kai eisite į lauką“, – pataria vaistininkas M.Lukštaraupis.

Jis primena, kad namų vaistinėlę būtina laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių, šilumos, drėgmės. Netinkamas vaistų laikymas trumpina jų galiojimo terminą, gali keisti vaistų cheminę sudėtį. Ir niekada neišmeskite vaistų pakuotės su informaciniu lapeliu – jame nurodyta svarbi informacija, kaip vartoti vaistą ir iki kada jis galioja.

REKLAMA

Gelbės ir vaistiniai augalai

Vaistininkas-žolininkas, knygos „Vaikai vaistažolių pasaulyje“ autorius Marius Lasinskas ruošiantis infekcijų sezonui pataria į namų vaistinėlę įtraukti ir vaistažoles. Pirmiausia jis atkreipia dėmesį į šeivamedį.

„Tai pirmo būtinumo, vienas stipriausių augalų, padedančių įveikti peršalimą. Šeivamedžio žiedai gali būti vartojami vieni arba lygiomis dalimis maišomi su liepų žiedais. Dabar dar galima suskubti rinkti prinokusias uogas. Šeivamedžio žiedai ir uogos padės sumažinti temperatūrą, kosulį, visus kitus peršalimo ar gripo simptomus“, – sako jis.

Šeimoms su vaikais jis pataria būtinai turėti čiobrelių. Tai klasikinis augalas, suskystinantis bronchų sekretą ir padedantis išsikosėti.

REKLAMA

Ramunėlė – plataus veikimo vaistažolė, kovojanti prieš bet kokį uždegimą, mažinanti temperatūrą, malšinanti pilvo skausmus.

„Aš dar labai mėgstu gaurometį. Jis stiprina imunitetą, turi temperatūrą mažinančių, priešvirusinių, antioksidantinių savybių. O rudenį, žiemą, kai trūksta saulės šviesos, blogėja nuotaika, jis veikia net kaip antidepresantas. Gaurometis lengvina atsikosėjimą, padeda nuo gastroezofaginio refliukso, skrandžio rūgštingumo, sunkumo jausmo persivalgius“, – pasakoja žolininkas.

Kaip vieną geriausių augalų, peršalimo ligų sezono metu reikalingų namų vaistinėlėje, jis pamini ir vingiorykštę bei priešvirusinių savybių turintį šalaviją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vingiorykštė, anot M.Lasinsko, pagelbės ne tik nuo peršalimo ar gripo, bet ir nuo nugaros ar net danties skausmo.

Dar ne vėlu prisikasti kiaulpienės šakų. Pasak vaistininko-žolininko M.Lasinsko, tai švaros karalienė, padedanti išvalyti kepenis, inkstus, žarnyną.

„O jei dar rasite nenukritusių dilgėlių sėklų, prisirinkite jų. Tai įvairių naudingų mikroelementų ir makroelementų šaltinis. Šiomis sėklomis galite pagardinti sriubas, košes. Galima kasdien po šaukštelį sukramtyti jų vienų, galima sumalti kartu su saulėgrąžomis ir šį skanumyną duoti vaikams vietoje chalvos“, – pataria M.Lasinskas.

Birutė Litvinaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų