Išsklaidė mitus apie ultragarso tyrimą: nurodė, kada galite sužinoti vaiko lytį

Ultragarsinis tyrimas – vienas pagrindinių tyrimų nėštumo metu, apie kurį vis dar sklando nemažai mitų. Ką apie jį žinoti yra būtina?

Ultragarsinis tyrimas  (tv3.lt fotomontažas)

Apie tai, koks tai tyrimas, kada atliekamas ir kaip jam pasiruošti pasakoja Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Vaisiaus medicinos centro vadovė gydytoja, akušerė-ginekologė docentė Eglė Machtejevienė.

Ultragarsinis tyrimas yra vienas pagrindinių nėštumo metu atliekamų tyrimų. Tai yra neinvazinis tyrimas, jo metu yra įvertinami vaisiaus augimas ir raida. Docentės E. Machtejevienės teigimu, šio tyrimo metu yra tiriama, ar nėra nukrypimų nuo normalios nėštumo eigos ir raidos.

Vertina vaisiaus anatomiją 

Gydytoja išskiria, kad ultragarsinis tyrimas nėštumo metu yra atliekamas du kartus. Pirmasis tyrimas atliekamas 11–13 nėštumo savaitę, tai vadinamoji pirmojo nėštumo trečdalio ultragarsinė patikra.

„Šį tyrimą jums gali atlikti jus prižiūrintis akušeris-ginekologas toje moterų konsultacijoje, kurioje jūs lankotės. Jeigu nėra jokių nukrypimų nuo normalios nėštumo eigos, to gali ir užtekti. Ultragarsinio tyrimo metu gydytojas akušeris-ginekologas tirdamas echoskopu įvertins, kiek yra vaisių, ar vaisius yra gyvas, pasakys, kur yra placenta, kiek yra vandenų.

Taip pat įvertins vaisiaus anatomiją bei pamatuos patį vaisių. Tai yra labai svarbu vertinant nėštumo trukmę, patikslinant gimdymo datą“, – pasakoja docentė.

REKLAMA

Nėščioji ligoninėje

Tačiau jeigu jūs priklausote padidintos rizikos grupei, tokiais atvejais jus turėtų konsultuoti gydytojas akušeris-ginekologas. Tai patvirtina ir E. Machtejevienė:

„Pavyzdžiui, jeigu jums yra daugiau nei 35-eri metai gimdymo metu arba jūsų vyras yra vyresnis nei 42-ejų metų. Jeigu praeiti nėštumai buvo komplikuoti, naujagimis gimė su įgimta raidos yda arba jeigu šeimoje yra tam tikros patologijos, tuomet jus prižiūrintis gydytojas ginekologas arba šeimos gydytojas turėtų duoti siuntimą ir jus turėtų konsultuoti gydytojas akušeris-ginekologas arba genetikas perinataliniame centre, tarkime, Kauno klinikose.“

Pasako vaiko lytį

Gydytoja priduria, kad antrasis ultragarsinis tyrimas nėštumo metu privalomas yra 18–20 nėštumo savaitės patikra arba vadinamoji antrojo nėštumo trečdalio ultragarsinė patikra.

„Jos metu taip pat vertinama vaisiaus anatomija. Kadangi vaisius šiuo metu jau yra didesnis, mes atidžiai tiriame visas vaisiaus anatomines struktūras, vaisiaus smegenis, širdį, galūnes. Taip pat šio nėštumo metu, jeigu jūs pageidaujate, dažniausiai galime pasakyti ir vaisiaus lytį, nes dažnai moterys apie tai klausia. Šis laikotarpis yra turbūt vienas tiksliausių, kada galime tai įvardinti“, – sako gydytoja.

Šio ultragarso tyrimo metu labai svarbu dar kartą patikrinti nėštumo trukmę, įvertinti, kaip vaisius auga bei sudaryti tolimesnio nėštumo ir gimdymo priežiūros planą.

Ruošis specialiai nereikia 

Daugeliui moterų vis kyla klausimas, kaip gi pasiruošti ultragarsiniam tyrimui? Docentė sako, kad šiam tyrimui ruoštis specialiai tikrai nereikia:

REKLAMA

„Ultragarsiniam tyrimui kažkaip specialiai ruoštis nereikia. Jums reikia atvykti paskirtu laiku pas gydytoją akušerį-ginekologą ir jums bus paskirtas šis tyrimas. Žinoma, prieš tyrimą bus supažindinama, kas bus tiriama, mes visada aptariame, ką pacientė nori žinoti ir ko nenori žinoti. Galbūt pacientė nenori žinoti vaiko lyties arba kažkokių nukrypimų, jeigu mes juos pastebėsime“, – priduria moteris.

Į šį tyrimą atvykti gydytojai visada rekomenduoja su vyru ar partneriu, tačiau koronavirusui sukausčius visą pasaulį, medikai dabar nėščiosioms rekomenduoja vyrų nesivesti, o jiems viską transliuoti nuotoliniu būdu.

„Šiam tyrimui visada rekomenduojame atvykti kartu su vyru arba partneriu. Žinoma, šiuo laikotarpiu, kai yra Covid-19 infekcija, mes rekomenduojame to nedaryti, bet būtų smagu, jeigu vyras galėtų prisijungti prie konsultacijos nuotoliniu būdu. Mes leidžiame daryti nuotraukas ir filmuoti ekraną, kol yra tiriamas vaisius“, – sako gydytoja.

Ultragarso nagai

Mažamečių vaikų vestis nerekomenduoja

Tiesa, docentė pabrėžia ir dar vieną svarbų momentą. Jeigu ultragarsinį tyrimą rekomenduojama atlikti kartu su vyru, tai štai mažamečių vaikų medikai pataria į tokią apžiūrą nesivesti:

„Ko tikrai nerekomenduojame ultragarsinėms patikroms – į šias patikras atsivesti ir mažų vaikų. Ultragarsinės patikros metu yra vertinama vaisiaus anatomija, tiriama, ar viskas yra gerai. Kartais rasti nukrypimai gali neigiamai paveikti mažametį vaiką, todėl to tikrai nerekomenduojame.“

Ultragarsinio tyrimo metu gydytojai visada vertina vaisiaus augimą. Tam, kad jį įvertintų, medikai matuoja vaisiaus galvą, pilvą, šlaunikaulį ir pagal tai skaičiuoja, koks yra numatomas vaiko svoris.

REKLAMA

Gali būti ir paklaida 

Docentė sako, kad kiekvienas ultragarsinis tyrimas turi tam tikrą paklaidą ir ją medikai visada nurodo. Dažniausia kuo didesnis nėštumas, tuo didesnė bus ir paklaidos tikimybė:

„Paklaidos dydis priklauso nuo kelių dalykų. Pirmiausia, nuo ultragarsinės aparatūros, kuri yra naudojama, nuo tiriančio specialisto patirties ir nuo tam tikrų nesusijusių specifinių problemų.

Pavyzdžiui, kartais sunku nustatyti vaisiaus augimą, kuomet yra mažai vaisiaus vandenų. Kartais vaisiaus padėtis būna nepalanki tiksliai pamatuoti vaisių.“

Vertinant vaisiaus augimą, ko gero, pats svarbiausias momentas yra vaisiaus augimas dinamikoje. Gydytoja pasakoja, kad ultragarsiniai tyrimai dinamikoje yra atliekami, kai yra įtarimas, kad vaisius yra per didelis ar per mažas.

„Tai reiškia, žiūrime, kaip vaisius paauga, nustoja augti arba keičiasi vaisiaus augimas. Vaisiaus augimo nerekomenduojame vertinti dažniau nei kas dvi savaites.

Dinamikoje tas tyrimas vaisiaus augimo dažniausiai teisingiausiai mums parodo, kaip vaisius auga. Vaisiaus augimas normalus, kuomet jis yra nuo 10–90 procentilio”, – paaiškina gydytoja akušerė-ginekologė.

Vaikas ligoninėje

Gali aptikti vaisiaus raidos ydą

Atliekant ultragarsinį tyrimą ir vertinant visas vaisiaus anatomines struktūras, medikai gali pamatyti ir įvairių nukrypimų nuo normalios nėštumo eigos, pavyzdžiui, aptikti vaisiaus raidos ydą. Tai gali būti širdies, smegenų patologijos.

„Dažnai šiuos tyrimus ultragarso metu reikia patikslinti, pavyzdžiui, kitais tyrimais. Kartais patikslinti reikia ir gimus naujagimiui, kokio dydžio tai patologija ir ar ji rimta.

REKLAMA

Pirmojo ir antrojo nėštumo trečdalio metu mes tiriame vadinamuosius vaisiaus chromosų anomalijų žymenis. Juos atradę, tariamės su šeima, kaip elgtis. Dažnai tenka siūlyti ir kitus tyrimus, pavyzdžiui, genetinius“, – sako ji.

Docentė džiaugiasi, kad daugumoje ultragarso tyrimų metų medikai gali nudžiuginti būsimus tėvelius ir pateikti geras žinias, kad nėštumo eiga yra sklandi.

Tačiau jeigu jums kažkas kelią nerimą, įtariate mažesnį augimą, mažesnį vandenų kiekį ar kažkokius pakitimus, turite žinoti, kad visada galite atvykti į Kauno klinikas, gavę šeimos gydytojo arba gydytojo akušerio-ginekologo siuntimą.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų