Klastingą vėžį išduoda šie simptomai: įsidėmėkite juos visam laikui

Krūties vėžys – Lietuvoje labiausiai paplitusi moterų vėžinė liga. Krūties vėžiu per savo gyvenimą suserga maždaug kas devinta moteris. Dažniausiai krūties vėžys užklumpa vyresnes nei 50 metų moteris, bet kartais susargdina ir jaunesnes. Vyrai taip pat serga krūties vėžiu, tačiau retai ir sudaro mažiau negu 1% visų krūties vėžio atvejų.

Vėžys  (nuotr. 123rf.com)

Daugelis moterų jaučia, kad prieš mėnesines krūtys apsunksta, tampa jautresnės. Krūtų dydis ir forma taip pat keičiasi senstant, pastojus, netekus ar priaugus daug svorio. Kiekvienai moteriai derėtų žinoti, kaip jos krūtys atrodo, kaip jos jaučiasi, ir apie bet kokius pasikeitimus nedelsiant papasakoti gydytojui.

Apie krūties vėžį

Krūties vėžys atsiranda tada, kai normalios krūties ląstelės išsigimsta ir pradeda nevaldomai daugintis, o jų perteklius kaupiasi į darinį ar sluoksnį, vadinamą augliu arba naviku. Auglys gali būti vėžinis arba nepiktybinis. Vėžinis auglys yra piktybinis, tai reiškia, kad jis gali išplisti į kitas kūno vietas. Nepiktybinis auglys neplinta.

REKLAMA

Krūtų vėžys išplinta, kai vėžinis navikas perauga į kitus organus arba vėžio ląstelės ten nukeliauja per kraujagysles ir (ar) limfagysles. Tai vadinama metastazėmis. Krūties vėžys dažniausiai plinta į regioninius limfmazgius. Regioniniai limfmazgiai išsidėstę pažastyje, kakle, po krūtinkauliu arba tiesiog virš raktikaulio.

Vėžiui toliau plintant po kūną, jo ląstelės dažniausiai prasiskverbia į kaulus, plaučius ir kepenis. Rečiau krūties vėžys išplinta į smegenis. Baigus gydymą vėžys gali sugrįžti arba vėl kilti kur nors krūtyje, odoje, kituose krūtinės ląstos audiniuose ar bet kurioje kūno vietoje.

Krūties vėžio rūšys

Duktalinė (latakų) karcinoma. Dažniausiai krūties vėžys pradeda formuotis latakuose ar skiltyse. Beveik 75% visų krūties vėžio atvejų prasideda pieno latakų sieneles klojančiose epitelio ląstelėse. Toks vėžys vadinamas duktaline (latakų) karcinoma.

Lobulinė (skiltelių) karcinoma. Vėžys, kuris išsivysto pieną gaminančių skiltelių epitelyje, vadinamas lobuline (skiltelių) karcinoma.

Ar tai duktalinė, ar lobulinė karcinoma – nustato patologas, ištyręs per biopsiją paimtą auglio mėginuką. Patologas yra gydytojas, kuris analizuoja laboratorinius tyrimus, įvertina ląstelių, audinių ir organų būklę ir pagal tai diagnozuoja ligą.

Vyrų krūties vėžys

Krūties vėžys vyrams būna labai retai, todėl daugiausiai informacijos apie šią ligą skiriama moterims. Tačiau dalis moterims skirtos informacijos tinka ir krūties vėžiu sergantiems vyrams.

Vyrų krūties vėžio simptomai, diagnostika ir gydymas labai panašūs į moterų. Ir tik apie keletą dalykų vyrams reikia skirtingos informacijos, pavyzdžiui, apie krūtų operacijas.

Dažniausiai pasitaikanti ir vyrų, ir moterų krūtų vėžio rūšis – invazinė duktalinė karcinoma. Duktalinė karcinoma in situ vyrams diagnozuojama gana retai. Labai retai nustatomas ir uždegiminis krūtų vėžys, Padžeto liga ar kitos vėžio rūšys.

Krūties vėžio simptomai ir požymiai

Kai kurios krūties vėžiu sergančios moterys jaučia, kad krūtyse atsirado pokyčių ar kitokių simptomų, tačiau daugelis moterų nieko nejaučia ir nepastebi tol, kol joms nediagnozuojama liga. Dažnai nerimą keliančių požymių ar simptomų atsiranda ne dėl vėžio, o dėl kitų sveikatos sutrikimų.

Daugeliui moterų pirmasis krūties vėžio simptomas – krūtyje atsiradęs gumbelis. Tačiau įvairių gumbelių moterų krūtyse atsiranda dažnai ir 9 iš 10 (90%) šių gumbelių nepiktybiniai. Tai reiškia, kad juose vėžio nėra. Nepiktybiniai krūtų gumbeliai dažniausiai gali būti dariniai gruoblėtojoje krūties dalyje, gumbeliai ypač išryškėja prieš mėnesines, taip pat cistos, fibroadenoma.

Krūties vėžio simptomai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį

gumbelis ar sustorėjimas krūties srityje; pakitęs krūties dydis ir forma; odoje atsirandančios bangelės; pakitusi spenelio išvaizda, ypač jei jis įtrauktas, įdubęs į krūtį ar praradęs taisyklingą formą; kraujingos išskyros iš spenelio; spenelio ar odos aplink jį bėrimas; patinimas ar gumbelis pažastyje; sudirgusi arba susiraukšlėjusi, gruoblėta, pleiskanojanti oda ar atsirandančios naujos raukšlės;

karštos, paraudusios, patinusios krūtys, kuriose atsirado bėrimų (bėrimų gali ir nebūti), o oda primena apelsino žievelę; tokie odos pakitimai vadinami Peau d’orange simptomu;

skausmas krūtyje, ypač ilgai nepraeinantis krūtų skausmas.

Šie krūties pokyčiai nebūtinai reiškia vėžį. Įtraukti speneliai, kraujingos spenelių išskyros ar bėrimai – visa tai gali atsirasti ir dėl kitų susirgimų. Bet jeigu atsirado pokyčių, kurių anksčiau nebuvo, turite kreiptis į šeimos gydytoją. Ko gero tai nepiktybinė ir lengvai pagydoma liga.

Šeimos gydytojas pasiųs jus pas krūtų ligų specialistą, kuris išsklaidys nuogąstavimus ir suteiks reikiamą gydymą. Kuo anksčiau kreipsitės į gydytoją, tuo daugiau galimybių turėsite sėkmingai išgydyti ligą, net jei tai būtų vėžys.

Jeigu krūtyje radote gumbelį

Nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Jeigu krūties srityje pastebėjote kokių nors neįprastų darinių – išsitirkite. Nors daugelis krūtyse aptinkamų gumbelių nepiktybiniai, tačiau vis tiek būtina patikrinti, ar juose nėra vėžio.

Gydytojas jus apžiūrės ir prireikus pasiųs pas krūtų ligų specialistus atlikti nuodugnesnių tyrimų. Specialistai padarys mamogramą, ištirs ultragarsu ir nustatys, ar tai skysčio pripildyta cista, ar  sukietėjęs auglys.

Jeigu tai cista, gydytojas ar seselė skystį ištrauks plona adata ir cistą pašalins. Jeigu tai sukietėjęs auglys, paims audinio gabalėlį (biopsija), kad gydytojas patologas galėtų nustatyti, ar jame nėra vėžinių ląstelių.

Nemažai moterų pageidauja gerybinius gumbelius pašalinti, kad  daugiau nekamuotų mintys apie krūtų vėžį. Gal jos tiesiog nerimauja, kad ateityje gerybinių gumbelių nesupainiotų su kitais galbūt atsirasiančiais gumbeliais. Jeigu ir jūs, ir gydytojas įsitikinęs, kad gumbelis gerybinis, jo šalinti nebūtina, jeigu nepageidaujate,.

Jeigu gumbelis vėžinis, kuo anksčiau pradėsite krūties vėžio gydymą, tuo daugiau šansų turėsite pagyti.

Taigi, jeigu krūtyse atsirado kokių nors naujų neįprastų pokyčių, būtinai apsilankykite pas šeimos gydytoją. Kuo anksčiau krūties vėžys bus diagnozuotas, tuo lengviau bus jį gydyti, ir tuo daugiau vilties, kad gydymas bus sėkmingas.

Šaltinis: iveikvezi.lt


Rašyti komentarą...
A
Angeluna
2020-07-30 17:43:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kaip patekti pas gydytojus, kad atlikrų tyrimus, jei tik nuotoliniu būdu susisieki?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų