Pilvo pūtimas: kaip padėti mažyliui?

Pilvo (vidurių) pūtimas – beveik visiems žinoma problema. Dažniau ir intensyviau ji kamuoja kūdikius, mažus vaikus. Kol mažylis pats sau negali padėti, ta pareiga tenka jo tėvams. Vertėtų pasistengti, kad šis laikinas nepatogumas kūdikiui suteiktų kuo mažiau diskomforto – tuomet ir visa šeima bus laimingesnė, ir geriau pailsėjusi. 

Verkiantis kūdikis (nuotr. Shutterstock.com)

Pilvo pūtimas kitaip žinomas kaip meteorizmas. Tai terminas, apibūdinantis būklę, kai žarnyne susikaupia dujų perteklius ir dėl to kamuoja veržimo bei tempimo jausmas. Taip pat gali būti juntami nemalonūs spazmai, girdimas gurgėjimo jausmas. Mažiems vaikams daugiausiai nepatogumų sukelia dėl žarnyno sienelių tempimo kylantis skausmas – tai jie parodo savąja kalba – verkimu, irzlumu, neramumu, sutrikusiu miegu ir poreikiu būti nuolat raminamiems. 

REKLAMA

Apie pilvelio pūtimą informuoja šie simptomai: kieta ir išpūsta pilvo siena, suspausti kumštukai ir nugarytės rietimas atgal, raugėjimas,  stiprus verkimas, kuris praeina tik pasišalinus dujoms. Tėveliai pastebi, kad jokie raminimo būdai neveikia arba veikia tik minimaliai. Kiekvienas mažylis į nemalonius pojūčius reaguoja savaip, tačiau anksčiau ar vėliau tėveliai supranta, kas kamuoja jų vaikelį – išmokstama atpažinti pilvo pūtimą ir atrandama būdų, kaip jam padėti arba kaip išvengti dažnų meteorizmo epizodų.

Kuo kūdikis mažesnis, tuo dažniau pilvo pūtimą nulemia fiziologiniai ypatumai, o kuo vaikas vyresnis, tuo dažnesnės jau suaugusiems būdingos meteorizmo priežastys, pavyzdžiui, tam tikrų maisto produktų įtaka ar skubotas valgymas. Mažų kūdikėlių virškinimo traktas dar nebrandus, be to, jiems reikia prisitaikyti prie pasikeitusių gyvenimo sąlygų – vienaip virškinimo procesas vyko būnant mamos gimdoje, kitaip jis turi vykti jau užgimus. Kurį laiką vystosi ir skrandžio motorika bei žarnyno peristaltika, ir virškinimo fermentų veikla,taip pat ilgainiui nusistovi tam tikra mikroflora – viskam reikia laiko ir pilvo pūtimas yra tarsi požymis, kad organizme nuolat vyksta pokyčiai. 

Tyrimais įrodyta, kad gerųjų ir blogųjų (patogeninių) bakterijų balansas kūdikio organizme priklauso nuo daugelio veiksnių, vienas iš jų – gimimo būdas. Teigiama, kad vaikeliai, pagimdyti natūraliais gimdymo takais, turi palankesnį gerųjų  ir blogųjų bakterijų balansą, nei tie, kurių užgimimui prireikė cezario pjūvio operacijos. Beje, daug nulemti gali ir paveldimumas, individualus vaikelio fiziologinis ir emocinis jautrumas, maitinimas (pavyzdžiui, pilvelį dažniau pučia nereguliariai maitinamiems ir permaitinamiems mažyliams). Su virškinimo sutrikimais dažniau susiduria tos šeimos, kurios primaitinimą pradeda per anksti arba daro tai netaisyklingai, tad būtina laikytis visų mažylių maitinimo rekomendacijų. 

REKLAMA

Maždaug du trečdalius pilvo pūtimo priežasčių sudaro pernelyg didelis nuryjamo oro kiekis. Jei mažylis maitinamas per retai, tuomet labai tikėtina, kad patiriamas alkis ir jaudulys, jau gavus maisto, padidins aerofagijos (nuryjamo oro tikimybę). Maitinant krūtimi arba buteliuku būtina stebėti, kad mažylis tinkamai apžiotų rudąjį krūties laukelį arba buteliuko žinduko pagrindą. Maitinti reikia lėtai ir atsakingai, mat užsiimant papildomomis veiklomis, mažylis nepastebimai gali nuryti daugiau oro. Dujų kiekį sumažina ir panešiojimas vertikaliai po maitinimo bei reguliarus guldymas ant pilvelio, tad dėl geros savijautos tikrai verta laikytis tam tikrų taisyklių. 

Nuryjamo oro kiekius ir žarnyno peristaltiką gali keisti ir pernelyg didelis mažylio stimuliavimas, mat virškinimo procesas labai susijęs su tuo, kokias emocijas patiria mažylis. Būtina suteikti saugų ir išmintingą dienos režimą, kad mažylis galėtų pasitikėti savimi ir savo tėveliais. Tai padės išlaikyti ramybę ir sumažinti ne tik virškinimo sutrikimų, bet ir kitų negalavimų riziką. Šiltas kontaktas padeda jaustis saugiau ir sumažinti pilvo pūtimo tikimybę arba palengvinti patį pilvelio pūtimą, jei jis jau pasireiškia. 

Simptominiam pilvo pūtimo gydymui tinkamas švelnus pilvo sienos masažas, šiluma ir simetikono turintys preparatai. Espumisan L geriamoji emulsija tinkama jau nuo pirmųjų gyvenimo dienų. Tai yra malonaus skonio ir kvapo skystis, padedantis tik fiziniu būdu lengviau pašalinti žarnyne „įstrigusiems“ oro burbuliukams. Tai reiškia, kad vaistinis preparatas saugus ir jo veiklieji komponentai į kūdikio kraujotakos sistemą nepatenka. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina tartis su vaikelio gydytoju arba vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.  


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų