Klaipėdietis Laurynas Šimkus savo feisbuko paskyroje pasidalijo moksline vaizdine medžiaga iš internetinės svetainės www.kurzgesagt.org apie koronavirusą. Vyras išvertė tekstą į lietuvių kalbą bei sutiko juo pasidalinti ir su tv3.lt portalo skaitytojais.

Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

2019-tųjų gruodį Kinijos valdžios atstovai pranešė pasauliui apie jų bendruomenėse plintantį virusą. Per kelis mėnesius virusas pateko į kitas šalis, susirgusiųjų skaičiui dvigubėjant per kelias dienas.

Šis virusas SARS Cov 2 – sunkaus ūmaus respiracinio sindromo koronavirusas 2 – sukelia ligą Covid-19. Jį visi vadina tiesiog koronavirusu. Kas iš tikrųjų vyksta, kai juo užsikrečia žmogus, ir ką mes turėtume daryti?

Virusas dauginasi tik gyvose ląstelėse

Virusas tai yra apvalkalas aplink genetinę medžiagą ir kelis baltymus. Galima sakyti, kad jis net nėra gyvas. Virusai dauginasi tik patekę į gyvas ląsteles. Korona plinta per paviršius, tačiau vis dar nėra aišku, kiek ilgai virusas išlieka pavojingas ant jų. Panašu, kad pagrindinis perdavimo būdas yra lašelinis – žmonėms kosėjant ar prilietus sergantį asmenį ir vėliau savo veidą, pavyzdžiui, pasitrynus akis ir nosį.

REKLAMA

Virusas čia pradeda savo kelionę ir keliauja gilyn į kūną. Jo kelionės tikslai yra žarnynas, blužnis ir plaučiai, kur jis gali sukelti stipriausią poveikį. Net vos keli koronavirusai gali sukelti dramatišką situaciją.

Plaučių vidų dengia milijardai epitelio ląstelių. Šios ląstelės yra jūsų kūno sieninės ląstelės, dengiančios jūsų organus ir gleivinę, kurios tik ir laukia būti infekuotos. Korona susijungia su tam tikru respiratoriumi aukos ląstelės membranoje ir įleidžia savo genetinę medžiagą. Ląstelė, kuri nežino, kas vyksta, vykdo naująsias instrukcijas, kurios yra gan paprastos: kopijuok ir gamink.

Ląstelė vis labiau užsipildo viruso kopijomis, kol, pasiekus lūžio tašką, gauna galutinį nurodymą – susinaikink. Ląstelė tarytum ištęžta paleisdama naująsias koronaviruso daleles užkrėsti kitų ląstelių. Užkrėstų ląstelių skaičius auga eksponentiškai.

Praėjus apie dešimčiai dienų, milijonai ląstelių būna užkrėstos ir milijardai virusų pasklinda plaučiuose. Virusas kol kas nesukėlė pernelyg didelės žalos, tačiau dabar jis užsiundys ant jūsų tikrąjį žvėrį – jūsų pačių imuninę sistemą.

Sutrinka imuninė sistema

Imuninė sistema, nors skirta apsaugoti, gali būti ganėtinai pavojinga mums patiems ir turi būti griežtai reguliuojama. Imuninei sistemai pasiuntus aibę ląstelių į plaučius kovai su virusu, korona užkrečia kai kurias imunines ląsteles ir sukelia sumaištį.

Ląstelės neturi nei akių, nei ausų, jos bendrauja daugiausiai per mažus informaciją perduodančius baltymus, vadinamus citokinais. Šie baltymai kontroliuoja beveik kiekvieną svarbią imuninę reakciją. Korona paveikia užkrėstąsias imunines ląsteles ir jos tam tikra prasme ima rėkti kaip išprotėjusios. Visa imuninė sistema pereina į be atodairišką kovą ir siunčia daug daugiau kareivių nei turėtų, švaistydama savo resursus ir sukeldama žalą.

REKLAMA

Du ląstelių tipai pridaro daugiausiai žalos. Pirmieji yra neutrofilai, kurių specialybė – žudyti, įskaitant mūsų ląsteles. Tūkstančiai jų vos pasirodę pradeda leisti į aplinką fermentus, kurie sunaikina tiek pat draugų, kiek ir priešų. Kitas svarbus praradusių kontrolę ląstelių tipas yra citatoksinai – limfocitai, kurie nurodo užkrėstosioms ląstelėms susinaikinti. Kadangi jie yra sutrikę, jie liepia susinaikinti ir sveikoms ląstelėms.

Kuo daugiau imuninių ląstelių atvyksta, tuo daugiau žalos jos padaro ir tuo daugiau sunaikinama sveiko plaučio audinio. Žala gali būti tokia didelė, kad, net pacientui pasveikus, išliktų negrįžtamų plaučių pažeidimų ir susijusių negalių. Dauguma atvejų imuninė sistema iš lėto atgauna kontrolę. Ji išžudo užkrėstas ląsteles, išgaudo virusus, bandančius užkrėsti kitas ląsteles, ir išvalo mūšio lauką. Prasideda atsistatymas.

Pasekmės gali būti labai skaudžios

Dauguma korona užsikrėtusių žmonių persirgs pasireiškiant palyginti lengviems simptomams. Tačiau daug atvejų taps sunkiais ar net kritiniais. Mes dar nežinome tikslių procentų, kadangi ne visi atvejai nustatyti. Tačiau saugu sakyti, kad sunkių atvejų yra daug daugiau nei paprasto gripo atvejų.

Sunkiausiais atvejais milijonai epitelio ląstelių žūva, taip sunaikinamas plaučių apsauginis sluoksnis. Tokiu atveju ambeolės – maži oro lašeliai, per kuriuos kvėpuojame, gali būti užkrėstos bakterijomis, kurių paprastai nebijome. Pacientams prasideda pneumonija – plaučių uždegimas. Savarankiškas kvėpavimas tampa sunkus ar net neįmanomas. Gyvybei palaikyti būtini ventiliatoriai.

REKLAMA

Imuninė sistema jau savaitę kovėsi iš visų jėgų ir pagamino milijonus antivirusinių ginklų. Tūkstančiams bakterijų sparčiai besidauginant imuninė sistema nebeturi jėgų priešintis. Bakterijos patenka į kraujo sistemą ir pasklinda po visą kūną, tada mirtis tampa labai tikėtina.

Korona dažnai lyginama su gripu, tačiau iš tikrųjų yra ženkliai pavojingesnė. Nors tikslų mirtingumą nustatyti sunku vykstant pandemijai, užtikrintai žinome, kad ji yra daug užkrečiamesnė ir plinta daug greičiau nei gripas.

Kas laukia ateityje?

Yra du ateities scenarijai koronos pandemijai: greitasis ir lėtasis. Kuri ateitis laukia mūsų priklauso nuo to, kaip elgsimės protrūkio pradžioje. Greita pandemija būtų siaubinga ir kainuotų daug gyvybių. Lėta pandemija tikriausiai nepapultų į istorijos vadovėlius.

Blogiausias greitos pandemijos scenarijus prasideda greitu infekcijos plitimu, kadangi nėra plitimą stabdančių priemonių. Kodėl tai taip blogai? Greitos pandemijos metu daug žmonių serga vienu metu. Jei skaičiai viršija sveikatos apsaugos sistemos pajėgumą, sistema nebesusitvarko. Nėra pakankamai išteklių, trūksta medikų ir svarbios įrangos, tokios kaip ventiliatoriai. Žmonės miršta negydomi.

Vis daugiau medikų sergant, sveikatos apsaugos sistemos pajėgumas dar ir sumažėja. Jei taip atsitiks, teks priimti siaubingus sprendimus dėl to, kas nusipelno gyventi, o kas ne. Mirčių skaičius tokio scenarijaus atveju ženkliai išaugtų. Siekiant to išvengti, pasaulis, o tai reiškia mus visus, turi daryti viską, kas įmanoma, kad pandemija taptų lėta.

REKLAMA

Pandemija gali būti sulėtinama tinkamu atsaku. Ypač tai svarbu ankstyvojoje fazėje, kai visi susirgusieji galėtų būti gydomi ir ligoninės niekada nebūtų perpildytos. Kadangi dar neturime vakcinos koronavirusui, privalome keisti savo socialinį elgesį, kad veiktume tarytum socialinė vakcina.

Svarbus visų susitelkimas

Tai reiškia du dalykus. Pirma – neužsikrėsti, antra – neužkrėsti kitų. Nors skamba paprastai, geriausia, ką galite padaryti yra plauti rankas.

Muilas yra galingas įrankis. Koronavirusas yra apsuptas riebaliniu apvalkalu, muilas suskaido tuos riebalus ir sunaikina virusą. Muilas taip pat padaro jūsų rankas slidžiomis ir leidžia mechaniškai pašalinti virusus nuo jūsų odos. Norėdami greitai nusiplauti rankas, plaukite jas taip ilgai, tarytum ką tik pjaustėte aštriųjų pipirų, o dabar norėtumėte paliesti akis.

Kitas dalykas yra socialinis atstumas, kas nėra taip smagu, tačiau yra labai geras dalykas. Tai reiškia jokių apsikabinimų, jokių rankos paspaudimų. Jei galite likti namuose – likite namuose siekdami apsaugoti tuos, kurie privalo išeiti ir atlikti būtiniausias funkcijas. Gydytojai, parduotuvių darbuotojai, pareigūnai – jūs esate priklausomi nuo jų, jie kliaujasi jumis, kad nesusirgtų.

Aukštesniu lygiu gali būti įvesti karantinai, kurie gali reikšti skirtingus dalykus. Nuo kelionių ribojimų iki griežto nurodymo būti namuose. Karantinai nėra smagi patirtis ir nėra populiarūs, tačiau jie suteikia mums, o ypač tyrėjams, kurie kuria vaistus ir vakcinas, neįkainojamo laiko. Taigi, jei esate karantine, turėtumėte suprasti, kodėl ir tai gerbti. Čia nėra nieko smagaus, bet žiūrint į bendrą vaizdą matyti, jog tai tėra maža kaina.

Pandemijos baigtis priklauso nuo to, kaip ji prasideda. Jei ji prasideda staigiai, stačiu kilimo šlaitu, ji baigiasi blogai. Jei ji prasideda lėtai, ne tokiu stačiu šlaitu, jos baigiasi pusėtinai gerai. Šiandien išties viskas yra mūsų rankose. Tiesiogine to žodžio prasme ir perkeltine.

Kuk
2020-03-23 19:49:48
Gerb. Prezidentė, kvieskite kariuomenė į talką daryti tvarkai lietuvoi. Žmonės nesiklauso sveikatos ministro draudimu ir nesilaiko karantino. Ypatingai tie kurie gryze iš užsienio šalių. Kitaip virusas isguldys visa Lietuva ir mūsų medikus!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Bravo 2020-03-31 01:27:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką galima pasakyti,gerai kunigas sakė-banko kortelės į kapus nenusiteikę,belieka tik pridurti,laikas būtų pasirūpinti,visiems sergantiems ,mano sąskaitą,į kurią galima pervesti,savo aukas...   ATSAKYTI
Vyciūnia 2020-03-25 07:04:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Supratau straipsnio autoriaus minti, giminės artimieji pasilieka atmatos ant laužo   ATSAKYTI
... 2020-03-24 06:50:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reumatoidinis artritas, kuris turi tuos pačius simptomus, kai negydomas, turi tas pačias pasekmes! Reta imuninės sistemos liga. Nėra vaistų gydymui ir kiekvienam neprieinamas
gydymas, prie ko privedė visą pasaulį.   ATSAKYTI
W 2020-03-30 07:16:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Reumatoidinis artritas turi vaistus palengvinančius būseną- biologinė lašinė. Statoma kartą į mėn., bet prieš tai atliekami kraujo tyrimai + žmogus tuo momentu turi būti visiškai sveikas: neturėti temperatūros, net slogos.  
Kuk 2020-03-23 19:49:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Gerb. Prezidentė, kvieskite kariuomenė į talką daryti tvarkai lietuvoi. Žmonės nesiklauso sveikatos ministro draudimu ir nesilaiko karantino. Ypatingai tie kurie gryze iš užsienio šalių. Kitaip virusas isguldys visa Lietuva ir mūsų medikus!    ATSAKYTI
Lina 2020-03-24 07:09:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kol nebus įvesta kariuomenė tvarkos nebus.  
Je 2020-03-24 13:40:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Je ,karantino sąlygomis turėtų veikti ir sukarinta civilinė gynyba. Neikia čia baimės skleidimo.  
Argi 2020-03-25 12:56:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prie ko cia kariuomene?kariuomene skirta kitoms funkcijoms!cia yra POLICIJOS darbas uztikrinti tvarka valstybes viduje!o kur musu policija?kodel nepaturuliuoja?nei Italijoj,nei ispanijoj nemaciau,kad kariskiai gatvese patruliuotu.Visur ta daro policija ir viesosios tvarkos tarnybos.  
Jonas 2020-03-25 14:48:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O nuo kada p. pas mus dvivaldystė?.. Kau dakniso, grybauskaitė ne prezidentė o exprezidentė! Gal laikas būtų imti skirti nesuderinamus dalykus, ar čia jauLT pirmoji šalis kur po kelis vadovus turi?..   
Loreta 2020-03-25 20:55:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visai reikėjo siena uždaryti kaip Kinijoje o nezti karantiną izs užsienio kaip valdžia kvietė lietuvius gryzti tada niekas nenorėjo o kaip virusą parvežti savo lietuvelei visi panoro taip kurie parvazevo jokios meilės Lietuvai nejaučia ir neturi tik šaiposi tokiu elgesiu   
anon 2020-03-28 23:10:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ą...e šiuo metu ne prezidentė, o prezidentas  
w 2020-03-30 07:12:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manot, kad prezidentas sėdėdamas karantine skaito kiekvieno rašynėtojo atsiliepimus?.  

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Sergantis vaikas (nuotr. shutterstock.com)
Nors vasarą daugelis žmonių atostogauja, mėgaujasi gyvenimu, infekcinės ligos atostogų neturi ir gali užklupti bet kada. Jos ypač suaktyvėja, kai pamirštami higienos įpročiai, ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad per paskutinę parą fiksuota 7 naujų susirgimų koronavirusu. Bendras skaičius išaugo iki 1694. Patvirtintų ligos atvejų ...
Gydytojai (nuotr. Fotodiena.lt)
Nuo šiol informacija apie vidutinį vieno etato gydytojų, slaugytojų darbo užmokestį net tik skirtingose savivaldybėse, bet ir skirtingose gydymo įstaigose bus prieinama vienoje ...
Ligoninė (nuotr. stop kadras)
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad savo veiklą ėmėsi atnaujinti beveik 72 proc. šalies ligoninių, t. y. 7 iš 10 stacionarines paslaugas teikiančių jau atvėrė ...
Gražina Belian
Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas (Fondas) inicijuoja informacinę kampaniją Lietuvos nacionalinėje ir regioninėje žiniasklaidoje, skirtą kovai su koronaviruso ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų