Šis mišinys pašalina geltonas prakaito dėmes: prireiks kelių priemonių

Po švenčių tvarkant namus, šeimininkėms nemažą galvos skausmą kelia dėmės, likusios ant staltiesių, kilimų, drabužių. Jas reiktų valyti kuo skubiau, tačiau ir po savaitės kitos dar įmanoma jas pašalinti.

Prakaitas (nuotr. 123rf.com)

Raudonasis vynas

Raudonojo vyno dėmes sunku išvalyti, bet įmanoma. Pirmiausia dėmę reikia ne plauti, o iš abiejų pusių kuo greičiau nusausinti servetėle. Paskui ant dėmės užpilkite verdančio vandens.

Vyno dėmes valo ir vandenilio peroksidas (3 proc. vandenilio peroksido yra pirkti vaistinėse), kurį reikėtų sumaišyti su ūkiško muilo tirpalu (1:1). Pašlakstę dėmę, palaikykite kelias minutes ir išskalbkite. Panašiai veikia ir actas – arbatinį šaukštelį acto sumaišykite su dviem puodeliais šilto vandens ir trupučiu muilo. Jei dėmė vis dar ryški, procedūrą pakartokite.

Jei vynas išsiliejo ant kilimo, ant dėmės užpilkite gazuoto vandens ir pabarstykite soda ir keletą minučių palaukite, kol gazuotas vanduo ir soda padarys savo darbą. Po to popieriniu rankšluosčiu spausdami iš viršaus (jokiu būdu netrinkite!) nusausinkite dėmę. Šį veiksmą kartokite, kol susigers visas vanduo. Tada sumaišykite indų ploviklio su vandenilio peroksidu ir užpilkite ant dėmės. Dar kartą kruopščiai nusausinkite valomą vietą, tada išsiurbkite.

Parafinas, vaškas

Kai ant staltiesės ar kilimo nuo žvakės užtykšta parafino arba vaško, jį galima išvalyti karštu lygintuvu ar plaukų džiovintuvu. Pirmiausia reikia peiliu nugramdyti sustingusį vašką, kad ant audinio jo liktų kuo mažiau. Paskui iš abiejų dėmės pusių patieskite servetėlę ar popierinį rankšluostį ir lyginkite, kol vaško ar parafino nebeliks. Žvakių pėdsakus galima kaitinti ir plaukų džiovintuvu. Juo galima tirpinti vaško dėmes tiek audiniuose, tiek likusias ant kietų paviršių, pavyzdžiui, sienų, grindų ar baldų.

REKLAMA

Jei vaško dėmė atsirado ant dirbtinio kailio ar pūkuotos medžiagos, nuo kurios nugramdyti vašką nėra paprasta, padės šaldymas. Vašku aptaškytą daiktą įkiškite į plastikinį maišelį ir 30 minučių palaikykite šaldymo kameroje. Jei medžiaga stipriai sutepta, gali prireikti palaikyti ir ilgiau, apie 1–2 valandas. Stipriai sušalęs vaškas turėtų nutrupėti.

Riebalai

Riebalų dėmes reikėtų valyti kuo skubiau. Riebalus gerai naikina indų ploviklis. Įtrinkite juo dėmes, palaikykite kelias minutes ir išskalbkite. Kitas būdas – dėmes gerai išmuilinkite ūkišku muilu ir pamerkite į karštą vandenį.

Augalinių aliejų paliktas dėmes patrinkite žibalu ir išplaukite karštu vandeniu su muilu.

Žuvų taukų dėmes pašalina vandens ir acto tirpalas.

Jei riebalais sutepėte vilną ir praėjo nemažai laiko, dėmę valykite benzinu, palikite 5 minutėms ir palyginkite per popierinį rankšluostį.

Vaisiai, daržovės

Daržovių ar vaisių sultimis suteptas vietas reikia iš karto pabarstyti druska ir po to išskalbti.

Baltus audinius, suteptus sultimis ar vynu, galima valyti audinių balikliu.

Arbata, kava

Jeigu apsipylėte arbata, išskalbkite drabužį šiltame muiluotame vandenyje. Jeigu dėmė išdžiūvo, pasikliaukite glicerino ir amoniako mišiniu (4:1).

Kavos dėmes valo 3 proc. amoniako tirpalas su tokiu pat kiekiu šilto vandens. Mišinys tiks bet kurios rūšies audiniams.

Prakaitas

Geltonas prakaito ir dezodoranto dėmes pažastyse padės pašalinti stiklinė acto, pusės stiklinės sodos, vienas valgomasis šaukštas druskos ir vienas šaukštas vandenilio peroksido. Į dubenį supilkite actą ir dvi stiklines šilto vandens. Šiame tirpale audinį mirkykite apie 20 minučių.

Kol drabužis mirksta, išmaišykite sodą, druską ir vandenilio peroksidą iki vientisos lipnios masės. Nugręžkite drabužį, o dėmėtas vietą įtrinkite pasigamintu mišiniu ir po 20 minučių išskalbkite.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų