Viešieji pirkimai – ne tik maksimaliai skaidrūs, bet ir padedantys sutaupyti

Kuo daugiau gydymo įstaigų joms reikalingus viešuosius pirkimus atliks ne pačios, o įgalios tai daryti viešąją įstaigą CPO LT, tuo geriau bus visai sveikatos priežiūros sistemai ir pačiai valstybei. Kodėl? Nes tokiu būdu bus skatinama masto ekonomika ir sutaupoma daugiau lėšų, kurias bus galima panaudoti kitoms reikmėms. 

Kyšio davimas (nuotr. 123rf.com)

Taip tvirtina Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės vadovo patarėjas Danas Bakša. Jo atstovaujama ligoninė yra viena pirmųjų gydymo įstaigų, įgaliojusi viešąją įstaigą CPO LT vykdyti visus viešuosius pirkimus, kurių vertė yra didesnė nei 10 tūkst. eurų. 

„Kodėl taip nusprendėme? Atsakymas labai paprastas – pirmiausia, ši organizacija nepriklauso sveikatos priežiūros sektoriui, tad tai užtikrina jos nešališkumą ir objektyvumą viešųjų pirkimų atžvilgiu. Antra, visos procedūros nuo pirmo iki paskutinio veiksmo CPO LT yra viešai prieinamos, viešai matomos, pirkimus vykdo kompiuterinė programa, tad taip užtikrinama, kad pirkimo procesas būtų maksimaliai skaidrus. Kitais žodžiais tariant, eliminuojamas žmogiškasis veiksnys, o kartu ir subjektyvių sprendimų galimybė“, – teigia D. Bakša. 

REKLAMA

Anot pašnekovo, pastaruoju metu vis daugiau gydymo įstaigų pradėjo domėtis galimybe įgalioti CPO LT atlikti didesnės vertės viešuosius pirkimus. Taip pat būtina pažymėti, kad kol kas šis procesas dar nėra baigtinis ir labai pasistūmėjęs į priekį, tačiau tai – tik laiko klausimas. 

„Kitais metais CPO LT turėtų perimti daugiau viešųjų pirkimų iš viešojo sektoriaus, o 2021 metais – valdyti absoliučią daugumą visų viešųjų pirkimų“, – pastebi D. Bakša. 

Sutaupoma daugelyje sričių 

Kaip teigia pašnekovas, įgaliojus CPO LT vykdyti viešuosius pirkimus, ligoninė naudą pajuto gana greitai. 

„Tai leido taupyti ne tik finansus, bet ir žmogiškuosius išteklius, mat dabar reikia mažiau specialistų, dirbančių su viešaisiais pirkimais. Taip pat taupomas ir laikas, nes sudėtingas ir paprastai ilgai užtrunkančias viešųjų pirkimų procedūras atliekame nebe patys, o mūsų įgaliota viešoji įstaiga“, – pastebi D. Bakša. 

Pašnekovas priduria dar vieną svarbų dalyką: visi viešieji pirkimai, kuriuos gydymo įstaigos įgalios atlikti CPO LT, ilgainiui taps konsoliduoti, vadinasi, reikalingi vaistai, medicininės paskirties prekės, kompiuterinė ar biuro įranga, paslaugos bus perkamos bendrai kelioms įstaigoms iš karto. Tai automatiškai taupys pinigus visoms organizacijoms, kas yra be galo svarbu ir naudinga tiek PSDF lėšų išsaugojimo prasme, tiek apskritai valstybės požiūriu. 

Svarbu efektyvinti procesus 

Tačiau kalbant apie įgaliojimą CPO LT atlikti viešuosius pirkimus, be galo svarbu užtikrinti tai, kad visi perdavimo procesai būtų įvykdyti tinkamai. Bet kokią gerą idėją galima sugadinti netinkamai ją įgyvendinant. 

REKLAMA

„Mano giliu įsitikinimu, perduodant viešuosius pirkimus vykdyti CPO LT, būtina sukurti tinkamus, efektyvius bei skaidrumą didinančius procesus. Tam turėtų būti skiriamas maksimalus dėmesys, į procesų kūrimą būtina įtraukti nepriklausomas institucijas, tokias kaip Specialiųjų tyrimų tarnyba, Viešųjų pirkimų tarnyba, kitas organizacijas, kurios jau turi patirties perduodant viešuosius pirkimus CPO LT. Tik tokiu būdu įmanoma užtikrinti efektyvius ir skaidrius procesus, be kurių iš esmės ši idėja nepateisins pati savęs ir gali būti diskredituota“ – tvirtina D. Bakša. 

Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės vadovo patarėjo teigimu, sveikatos priežiūros įstaigos yra skatinamos atlikti konsoliduotus viešuosius pirkimus. Bent vieną per metus. 

„Mūsų ligoninė per metus dalyvauja keliuose konsoliduotuose viešuosiuose pirkimuose. Džiaugiamės tokia galimybe, nes kai perki didesnį kiekį prekių, paprastai perki už mažesnę kainą. Apskritai noriu pabrėžti, kad kiekvienas pirkimas, kurį už mus įgaliota atlikti CPO LT, jei įmanoma, atliekamas tik konsoliduotai. Raginu šia galimybe naudotis ir kitas gydymo įstaigas. Tai tikrai apsimoka“, – tvirtina D. Bakša. 

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

.


Rašyti komentarą...
T
Tomas
2019-11-20 15:39:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tik nekalbėkit, kad sutaupoma. Tiems, kurie nežinojote viešieji pirkimai pati geriausia plovykla. Jei galima nupirkti vos ne dvigubai pigiau, kažkodėl pirkimo sąlygos koreguojamos taip, kad gaunasi dvigubai brangiau. Ir nekalbu apie pristatymą, nes ir su pristatymu gaunasi pigiau. Tai va, žmonės atsibuskit. Pinigai ir toliau tebėra plaunami ir kas svarbiausia nėra skiriami ten, kur tikrai jų reikia, o dar kalba ale apie taupymą
Atsakyti
0

A
Artūras
2019-11-20 15:49:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir prisiminkite auksinius šaukštus. Olekas ir toliau užima šiltą vietą o ir visiem tai natūralu, kad nėra baudžiamas. Kiek buvo prisidirbę, bet jie yra neliečiamieji, kaip ir Uspachikas nuplovė milijonus ir sėdi Europos parlamente, o apie bausmę niekas nekalba. Neliečiamieji. Perkami sraigtasparniai neva karui, o ne medicinai. Kai reikia ieškoti žmonių niekas nekelia sraigtasparnio ir nekalbu apie skubią medicininę pagalbą, nes tokiem poreikiam tikrai nenaudojami sraigtasparniai žmonių gyvybėm gelbėti, gi karas ne už kalnų, reikia skraidyti ir ruoštis.
Atsakyti
0

L
LPOO
2019-11-26 13:37:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
GEROS DIENOS MANO Lietuvos žmonės
MANO TESTAS, KAIP GAUTI PASKOLĄ NAMAI PIRKTI NAMĄ IŠ TIKROS IR TIKROS PASKOLOS ĮMONĖS, KURIOS KALBĖJO „JOSE Luis“ paskolas, Aš šiandien esu labai laimingas ir dievas JOSE „jose luis“ paskolos ([email protected]) ([email protected])
Mano vardas maria, aš esu iš Lietuvos, pastaruosius 5 mėnesius ieškojau tikros paskolų bendrovės, kad nusipirktų namą, kurį gavau, buvo daugybė nesąžiningų akcijų, kurios privertė mane jomis pasitikėti ir dienos pabaigoje, jie paėmė mano pinigus nieko neduodami mainais, visos viltys buvo prarastos, susipainiojau ir nusivyliau, niekada nenorėjau turėti nieko bendra su paskolų bendrovėmis internete, todėl nuėjau pasiskolinti pinigų iš draugo, pasakiau visa tai, kas nutiko, ir ji pasakė, kad gali man padėti
ji žino paskolų bendrovę, kuri gali man padėti bet kokia paskolos suma
reikalinga man su labai žema 2% palūkanų norma, kad ji ką tik gavo
paskolą iš jų, ji nurodė man, kaip kreiptis dėl paskolos, aš padariau
kaip ji man sakė, kreipiausi į juos el. paštu: ([email protected]) ([email protected])
 , Aš niekada netikėjau, bet aš stengiausi ir, savo nuostabai, gavau paskolą per 24 valandas, negalėjau patikėti,
Aš vėl esu laiminga ir turtinga ir dėkoju Dievui, kad tokia paskola
tokių apgaulingų įmonių vis dar egzistuoja po sukčiavimo visur,
Prašau patarti visiems, kuriems reikia paskolos, el. pašto adresą
 ([email protected]) ([email protected])
  jie niekada tavęs nepavers ir
jūsų gyvenimas pasikeis taip, kaip mano. Greitai susisiekite ([email protected]) ([email protected])
šiandien ir gaukite iš jų paskolą, Dievas palaimina Jose Luis paskolas už jų tikrą paskolos pasiūlymą.
 Įsitikinkite, kad susisiekėte su savo paskolos paskolomis, nes sėkmingai gavau paskolą iš šios įmonės be streso. Apsilankykite jų el. Laiške ([email protected]) ([email protected]).
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų