Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio
2019.09.02 16:53

Rudens pradžią žyminčių Sostinės dienų jau neįsivaizduojame be visos šalies neįgaliųjų miestui dovanojamos šventės „Tau, Vilniau!“ Jau 15 kartą į Katedros aikštę suplūdo beveik du tūkstančiai kuriančių, sportuojančių, vienybe gyvenančių neįgaliųjų. Šurmuliavo rankdarbių mugė, skambėjo dainos, sukosi poros – visi čia atvykę jautėsi savi, vieni kitiems svarbūs ir reikalingi.

Šventės „Tau, Vilniau!“ eisena nusidriekė nuo Rotušės aikštės iki Gedimino kalno papėdės. Tarp eisenos dalyvių – pagrindinė šventės organizatorė Viktorija Vitaitė (priekyje kairėje). Aldonos Milieškienės nuotr.

Šventės „Tau, Vilniau!“ eisena nusidriekė nuo Rotušės aikštės iki Gedimino kalno papėdės. Tarp eisenos dalyvių – pagrindinė šventės organizatorė Viktorija Vitaitė (priekyje kairėje). Aldonos Milieškienės nuotr.

Sekmadienio rytmetį į Vilniaus senamiestį užklydusius žmones džiugiai nuteikė nuo Rotušės aikštės iki Gedimino kalno papėdės nusidriekusi eisena. Jos priešakyje – Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos orkestras, už jo – rateliais riedantys, plakatais nešini, besišypsantys neįgalieji. Taip jau antrus metus iš eilės prasidėjo šventės „Tau, Vilniau!“ renginiai, kurių šiemetinis šūkis – „Už miestą tau ir man“.

REKLAMA

„Per 15 metų šio renginio tikslai ir uždaviniai šiek tiek keitėsi, – sako pagrindinė šventės organizatorė, Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ vadovė Viktorija Vitaitė. – Anksčiau raginome žmones burtis, o dabar akcentuojame bendrystę. Skaudūs įvykiai Žiežmariuose ir kitur rodo, kad mums jos dar labai trūksta – turime geriau vieni kitus pažinti, priimti, būti kartu.“

Bendrystės poreikį savo sveikinimo kalboje pabrėžė ir renginio globėjas, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Žvelgdamas į iš 120 organizacijų susirinkusius žmones, pristatančius čia savo darbo, kūrybos rezultatus, jis sakė, kad būtent šie žmonės ir yra pati didžiausia dovana Vilniui. Ministras linkėjo jiems pasklisti po miestą, aplankyti muziejus, kitas erdves, kad Vilnius pamatytų, kiek daug mūsų, kokie mes galime būti įvairūs ir kad galime būti kartu.

„Labai džiaugiuosi, kad šventė įvairėja: atsiranda sporto, diskusijų, šv. Mišios pasidarė įtraukios, suprantamos visomis kalbomis. To ir siekiame, todėl ir esame čia, Katedros aikštėje, kur vyksta patys svarbiausi įvykiai“, – sakė L. Kukuraitis.

Bendras darbas ir suvienija, ir atpalaiduoja

Šventinio renginio bendrystės idėja sklido tarsi ratilai ežere. Prie jos prisijungti kvietė ir Vilniaus psichikos sveikatos centro meno terapeuto Manto Televičiaus sumanymas – sėsti į ratą, imti vąšelį ir visiems kartu nerti bendrą darbą – spalvingą kilimą. Pasak šios idėjos sumanytojo, bendras darbas padeda atsipalaiduoti, pašalina įtampas, leidžia pasijusti geriau. „Jeigu galvoje dūzgia šimtai gluminančių minčių, pats geriausiais būdas jų atsikratyti – sumegzti į šį kilimą“, – juokavo jis.

REKLAMA

Dailės akademijoje baigęs tekstilės studijas, o vėliau ir į meno terapeuto mokslus pasigilinęs Mantas sako per beveik 10 metų įsitikinęs teigiamu šios veiklos poveikiu. „Gal tik kokiems 3–4 žmonėms nepavyko išsivaduoti iš įtampos, kitiems buvimas rate, pasikartojantys judesiai sužadina bendrystės poreikį, – džiaugiasi būdą, kaip be žodžių prakalbinti žmones, atradęs meno terapeutas. – Prinstono universitete atlikti tyrimai įrodė, kad pasikartojantis judesys (tai gali būti ne tik nerimas, bet ir mezgimas, siuvimas ir kt.) gerina serotonino ir dopamino mediatorių veiklą smegenyse ir padeda žmogui atsipalaiduoti.“

Prie Manto iniciatyvos šventėje prisijungusios moterys iš Kupiškio, Kaišiadorių, kitų miestų tikino: šių tyrimų rezultatai tikrai ne iš piršto laužti – dauguma neįgaliųjų mėgstamų rankdarbių turi tokį poveikį, todėl ir lūžta prekystaliai nuo jų nėrinių ir siuvinių, drožinių ir papuošalų. O jeigu dar vieną dirbinį kuria keliese – toks darbas labai suartina.

M. Televičius sako, kad kartu su Psichikos centre besigydančiais žmonėmis sukurtus darbus jie vadina meno kūriniais, juos eksponuoja parodose. Daugiau kaip 4 metrų skersmens spalvingas kūrinys sužavėjo ir šiuolaikinės tekstilės parodos lankytojus. „Toks kūrinys simbolizuoja žmogų, o kiekviena spalva – skirtingą nuotaiką, – pasakoja idėjos sumanytojas Mantas. – Kai šiuos darbus eksponuojame parodose, pakabinu ir paaiškinimus, kaip kiekvienas žmogus interpretavo skirtingas spalvas. Vienam geltona spalva – tai saulė, o kitam ji asocijuojasi su suknele ar smagia šeimos švente. Šiame kūrinyje viena spalva keičia kitą – kaip ir mūsų nuotaikos, kaip ir visas gyvenimas.“

REKLAMA

Prie naujo žmogaus gyvenimą įprasminančio kūrinio gimimo prisidėjusios šventės „Tau, Vilniau!“ dalyvės rankdarbių mėgėjos neslėpė: šią idėją būtinai pritaikys ir savo organizacijose.

Kiek sporto šakų sudaro Pasaulio kurčiųjų žaidynių programą?
Prašome pasirinkti atsakymą!
15
21
31
BALSUOTI
REZULTATAI
Kiek sporto šakų sudaro Pasaulio kurčiųjų žaidynių programą?
15
24%
21
60,3%
31
15,7%

REKLAMA

Dirbiniai, tampantys organizacijos vizitine kortele

Neįgaliųjų organizacijose veikiančių užimtumo būrelių dalyvės paprastai išbando daugybę įvairių rankdarbių. „Esam tikros barbės devyndarbės“, – šypsojosi ne vienos organizacijos mugės dalyvės. Vis dėlto yra ir tokių, kurios jau daugelį metų gilinasi į kokią nors vieną sritį ir taip ištobulina savo dirbinių techniką, kad net reikliausi vertintojai neranda prie ko prikibti. Trakų rajono neįgaliųjų draugijos moterys jau daugiau nei 10-metį mezga žaislus (tiesa, kasmet vis paįvairina jų asortimentą), Vilkaviškio rajono neįgaliųjų draugijos rankdarbių „Kamanės“ narės siuva dailius krepšius, o įdomesnių, iš vyriškų marškinių pasiūtų prijuosčių panorę ieško ant Jiezno žmonių su negalia sąjungos prekystalio.

Net pačiose didžiausiose mugėse su niekuo nesupainiosi ir Kaišiadorių socialinių paslaugų centro skiautininkių darbų. Jų darbai – tikra kantrybės mokykla. Tarp į šventę kaišiadoriečių atvežtų gaminių buvo ir 10 metų iš šešiakampių skiautelių dviejų moterų kantriai dėliota lovatiesė. „Pradėjo Bernadeta Medelienė, bet pablogėjus jos sveikatai darbą tęsti teko man, – sako Kaišiadorių socialinių paslaugų centro skiautinių siuvimo būrelio vadovė Lina Jotkienė. – Jau daugiau kaip 20 metų šio amato paslapčių mokomės, daugybę moterų šiuo „virusu“ užkrėtėme.“

Būrelio vadovė didžiuojasi kiekvienu darbeliu, vertina visų moterų pastangas. Rodydama kruopščiai rankomis adata sudygsniuotas visiškai negirdinčios Eglės Sabonytės servetėles, L. Jotkienė džiaugiasi, kad mergina labai imli, greitai viską perpranta, o Linos Zdanavičienės skiautiniai išsiskiria vienos spalvos ir atspalvių deriniais, be to, tą pačią techniką ji panaudoja ir iš gobeleno siūdama kosmetines bei akinių dėklus.

REKLAMA

Įtraukė edukacinės veiklos ir diskusija

Kasmet naujomis iniciatyvomis atsinaujinanti tradicinė šventė šiemet pasiūlė ir nemažai edukacinių programų. Dalyviai galėjo išbandyti ebru, arba tapybos ant vandens meną, susikurti papuošalą, netgi pabandyti nudrožti klumpę. Daugybė vaikų buvo apspitę ir spalvų muzikos instrumentus – išbandė, kaip groti skaitant skirtingų spalvų natas.

Į Pilies skverą šventės dalyvius viliojo įvairios sporto veiklos. Kauniečiai supažindino ir kvietė sužaisti bočią, vilniečiai pasakojo apie aklųjų riedulį ir paragino patiems (su raiščiu ant akių) pelnyti įvartį. Visi galėjo daugiau sužinoti ir apie neįgaliųjų tenisą, išbandyti triračio suteikiamas galimybes laisvai judėti.

Prieinamo miesto, jų erdvių tema vyravo ir pirmą kartą šioje šventėje surengtoje diskusijoje, į kurią neįgaliųjų problemomis besidominčius dalyvius priėmė viešbutis „Grand Hotel Kempinski“. Su aktyviais „Savarankiško gyvenimo“ asociacijos, Lietuvos negalios organizacijų forumo, socialinio taksi, kitų organizacijų nariais Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausioji patarėja neįgaliųjų klausimais Eglė Čaplikienė diskutavo apie Neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimą Lietuvoje. VšĮ „Sveikas miestas“ pasiūlė praktiškai įsitikinti sostinės prieinamumu ir 200 žmonių padovanojo pažintinę ekskursiją po Vilnių.

Muzika liejosi laisvai

Dar vienas šios šventės akcentas – muzika, meno kolektyvų pasirodymai. Išskirtinis šventės „Tau, Vilniau!“ bruožas – joje niekada nekoncertuoja vien neįgalieji, programą visuomet paįvairina ir nemažai profesionalių atlikėjų. Nacionalinio „Spalvų orkestro“ pasirodymą jau būtų sunku įsivaizduoti be diksilendo „Sweetband“ – nuolatinio šio renginio bičiulio.

REKLAMA

Katedros aikštėje ir Pilies skvere šventės dalyvius ir svečius džiugino ne tik daugybės neįgaliųjų organizacijų meno kolektyvų muzikavimas, Emilio Korickio, Gražvydo Sidiniausko, kitų negalią turinčių solistų dainos, bet ir grupė „Biplan“, Jurgis Brūzga, Evelina Sašenko, Vaida Genytė, kiti atlikėjai.

Renginio organizatorė V. Vitaitė sako, kad bręsta mintis tokiomis šventėmis džiuginti ne vien sostinę, bet jas rengti ir regionuose. „Šventė „Tau, Vilniau!“ galėtų visus sukviesti kas antrus metus, o kitais metais keliautų po visą Lietuvą, – ateities planais dalijasi V. Vitaitė. – Norime, kad negalią turinčius žmones ir kūrybines jų galias pažintų kuo daugiau žmonių, kad vienybės, bendrystės idėja sklistų kuo plačiau.“

V. Vitaitė dėkinga Neįgaliųjų reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Kultūros tarybai, Vilniaus savivaldybei už šio integracinio projekto palaikymą ir finansinę paramą.

Straipsnio autorė: Aldona Milieškienė.

 

Vida
2019-09-03 21:08:35
Šventė nuostabi, ačiū Viktorija Vitaitė, kad mus kiekvienais metais iš rajonų pakviečia te į sostinę, tik valdžios atstovai labai noriai dalyvauja prieš rinkimus, šiais metais tikrai pasigedome dėmesio kurio taip laukia neįgalieji, niekas nepraėjo pro palapinės, nepašnekino, ne pagyrė gražių darbelių. Ministras išspaudė kelis sveikinimo žodelius ir ristele nuskubėjo per aikštę
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vida 2019-09-03 21:08:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šventė nuostabi, ačiū Viktorija Vitaitė, kad mus kiekvienais metais iš rajonų pakviečia te į sostinę, tik valdžios atstovai labai noriai dalyvauja prieš rinkimus, šiais metais tikrai pasigedome dėmesio kurio taip laukia neįgalieji, niekas nepraėjo pro palapinės, nepašnekino, ne pagyrė gražių darbelių. Ministras išspaudė kelis sveikinimo žodelius ir ristele nuskubėjo per aikštę   ATSAKYTI
natasha 2019-09-03 18:10:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1

Aš turėjau rimtų problemų su savo vyru, ir tai lėmė tai, kad jis išsikraustė į butą pas savo draugus. Viskas pasidarė dar blogiau, nes jis dažnai pradėjo eiti į barus ir striptizo klubus su draugais, pasigerti ir išeiti. Jis visada grasino man telefonu, kai man paskambins dėl visų blogų patarimų, kuriuos jam davė draugai. Aš myliu jį ir mes buvome kartu 8 metus prieš staigų pasikeitimą, negalėjau pastoti ir sužinojau, kad tai mano kaltė. Buvau tokia liūdna ir nusivylusi, kol vieną dieną naršiau internete ir pamačiau ponią, kuri dalijasi liudijimu apie galingą riterių rašybą DR, SUNNY, kuri padėjo jai atgabenti savo vyrą su burtu, todėl nusprendžiau tai suteikti. pabandyti taip pat ir aš susisiekiau su DR. SUNNY el. Paštu [email protected] ir aš jam ir DR paaiškinau visas mano problemas. SUNNY man pasakė, kad neturėčiau jaudintis, kad jis padės man išspręsti mano problemas, mano vyras grįš namo ir DR. SUNNY taip pat man pasakė, kad jis taip pat gali priversti pastoti. Jis taip pat man pasakė, kad burtai nėra kenksmingi nei man, nei mano vyrui. Aš nusprendžiau pabandyti ir padariau viską, ką jis liepė man padaryti nedelsiant, ir jis padarė man žodį. Po 2 dienų mano vyras grįžo namo ir jis atsiprašė sakydamas, kad gailisi dėl to, kas man kainavo, o dabar esame laimingi ir laimingai gyvename kartu. Po dviejų mėnesių supratau, kad esu nėščia. Dabar esu tikrai laiminga, nes nebežinau, ką pasakyti, bet jei jūs ten skaitote tai ir turite tą pačią santykių problemą ar turite sunkumų pastojant vyrą ar vaikiną ar turite kokių nors problemų, kurios nėra medicininės galios prašome susisiekti su DR, SUNNY jo el. paštu: [email protected] arba „whatsapp jam“ +2349030731985 ir būti 100% tikras, kad jis turi jūsų problemų sprendimą.
   ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Lukas turi mylinčią šeimą. (nuotr. asm. archyvo)
Giedrės Šopaitės-Šilinskienės jaunėlio sūnaus Luko kelionė prasidėjo lygiai prieš ketverius metus, Tarptautinės neišnešiotų naujagimių dienos išvakarėse. Giedrė sako, kad tuo ...
Reda Aurylaitė įsitikinusi, kad apie toleranciją labai svarbu kalbėti. Redos Aurylaitės asmeninio archyvo nuotr.
Lapkričio 16-oji – Tarptautinė tolerancijos diena. Jau beveik ketvirtį amžiaus (UNESCO sprendimu ji paskelbta 1995 m.) šią dieną pačiomis įvairiausiomis formomis kalbame, ...
Lietuvoje važinėjantys keleiviniai traukiniai – seni, žadama įsigyti naujų. Linos Jakubauskienės nuotr.
AB „Lietuvos geležinkeliai“ negalią turintiems žmonėms pristatė viziją ir planą, kaip riedmenys bei infrastruktūra iki 2024-ųjų pabaigos turėtų būti pritaikyti riboto judumo ...
Minėdami Pasaulinę diabeto dieną šia liga sergantys ligoniai surengė piketą prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Aldonos Milieškienės nuotr.
Minėdami Pasaulinę diabeto dieną šia liga sergantys žmonės prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) surengė piketą, kuriuo siekiama atkreipti visuomenės dėmesį ne tik į ...
Slaugytoja diabetologė Juzefa Uleckienė (kairėje) ir jos mokinė Vida Navickienė. Nijolės Zenkevičiūtės nuotr.
Slaugytoją diabetologę Juzefą Uleckienę sutinku Lietuvos diabeto asociacijoje. Kiekvieną ketvirtadienį Juzefa konsultuoja sergančiuosius diabetu, moko, kaip valdyti šią ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų