Apie tai, kaip atpažinti šiuos kenkėjus ir veiksmingai jų atsikratyti, papsakojo biologas, „Dezinfa“ kenkėjų kontrolės ekspertas Liutauras Grigaliūnas.
Kaip atpažinti, kad tai – maistinės kandys?
Pasak L. Grigaliūno, lengviausia pastebėti kandžių jau užkrėstus produktus – atidarius pakuotę su kruopomis, miltais, džiovintais vaisiais ar riešutais ir pamačius viduje smulkias voratinklių gijas ar baltas kirmėlytes. Tai – aiškus ženklas, kad produktas yra užkrėstas ir jame veisiasi kandžių lervos.
„Kitas požymis – virtuvėje, ypač tamsesnėse spintelėse ar kampuose, pastebimi smulkūs margi drugeliai. Jie dieną dažniausiai tūno nejudėdami, kartais tiesiog ant sienų, o suaktyvėja sutemus.
Jei tokių drugelių pasirodo ne vienas ar du, yra didelė tikimybė, kad namuose užsiveisė maistinės kandys“, – sako specialistas.
Vis dėlto, jei drugelį matote tik vieną, tai gali reikšti, kad jis paprasčiausiai atskrido iš lauko.
Specialisto teigimu, maistinių kandžių veiklą namuose galima atpažinti ir pagal produktus, kuriuos jos renkasi:
„Jei pastebite vabaliukus, musytes ant vaisių ar daržovių – tai nėra maistinės kandys, o kokie nors kiti kenkėjai. Šios kandys renkasi būtent sausus ar birius maisto produktus.“

Iš kur atsiranda maistinės kandys?
Nors dažnai manoma, kad kandys atsiranda dėl nesutvarkytų virtuvės kampų ar sugedusio maisto, taip nėra. Biologas paaiškina, kad maistinės kandys dažniausiai į namus patenka jau su užkrėstais maisto produktais, kai atsinešame juos iš parduotuvės.
„Dažniausiai jos įsigyjamos kartu su produktais – tai gali būti džiovinti vaisiai, riešutai, šokoladas, kruopos ar net kakavos milteliai.
Užkratas gali būti vos viename pakuotės kamputyje, tačiau išplitus kandys gali greitai apkrėsti ir kitus produktus“, – pasakoja L. Grigaliūnas.
Pasak eksperto, šiais laikais į prekybos centrus patenkantys produktai yra griežtai reguliuojami įstatymų, tačiau tai nereiškia, kad į juos niekada nepatenka užkratai. Biologo teigimu, būti visiškai užtikrintam – neįmanoma.
Ką daryti pastebėjus maistines kandis?
Pirmas žingsnis – identifikavus užkrėstą produktą jį nedelsiant išmesti.
„Tokį produktą reikėtų kuo greičiau pašalinti iš namų, kad lervos nepersikeltų į kitus maisto produktus, – pataria ekspertas. – Galite jį net sudeginti, jei turite kur tai saugiau padaryti.“
Toliau būtina kruopščiai peržiūrėti visus kitus virtuvėje laikomus sausus produktus. Jei randama dar užkrėstų pakuočių – jas taip pat reikia nedelsiant pašalinti.
Spinteles ir stalčius rekomenduojama išvalyti acto tirpalu – tai gali padėti sunaikinti nematomus kiaušinėlius ir atbaidyti kenkėjus ateityje.
„Svarbu ne tik išmesti užkrėstą produktą, bet ir išvalyti vietas, kuriose jis buvo laikomas. Po to verta kurį laiką stebėti aplinką – ar neatsiras daugiau kandžių“, – sako L. Grigaliūnas.
Tam jis rekomenduoja lipnias pakabinamas vabzdžių gaudykles, ant kurių bus galima stebėti, ar namuose dar liko kenkėjų.
„Jei pamatote, kad gaudyklėje vis dar atsiranda kandžių, vadinasi, jų lervos kažkur slepiasi. Dažnai jos būna sunkiai pastebimose vietose, todėl svarbu gerai viską patikrinti“, – aiškina specialistas.
Svarbi ir prevencija: produktus rekomenduojama laikyti ne maišuose ar kartoninėse dėžutėse, o sandariuose stikliniuose induose, nes pro šiuos kandys negalės prasigraužti vidun.
Nebūtina kviesti naikintojų – kandis įveikti galite patys
Pasak L. Grigaliūno, žmonės retai kviečia specialistus maistinių kandžių naikinimui.
„Yra tokių kenkėjų, kurie kanda ar nešioja pavojingas ligas. Tokiais atvejais žmogui pavojinga prie jų lįsti pačiam, todėl kviečiami profesionalai“, – aiškina jis.
Tačiau, jo teigimu, maistinės kandys – ne tokios. Nors ir atrodo nemaloniai ir yra įkyrios, jos žmogaus sveikatai aiškių pavojų nekelia.
Vienintelė jų keliama grėsmė – maisto produktų užteršimas, sugadinimas. Tiesa, dauguma žmonių problemą sugeba išspręsti patys – tereikia šiek tiek kantrybės.
„Maistinės kandys paprasčiausiai yra drugeliai, kurių galima atsikratyti keliais gana paprastais žingsniais, – sako kenkėjų naikinimo ekspertas, – Nepasakyčiau, kad pas mus dažnai kreipiasi dėl kandžių. Palyginus su kitais kenkėjais, dėl šių beveik niekada nesikreipia.“
Pasak L. Grigaliūno, dažniausiai žmonėms pakanka vien tik pasikonsultuoti telefonu su naikintojais, kad patys susitvarkytų su užsiveisusiomis maistinėmis kandimis savo namuose.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!