Žiniasklaida: Navalnas turėjo mirti lėktuve, išgelbėjo tik piloto ir medikų reakcija

Kovos su korupcija fondo įkūrėjas Aleksejus Navalnas, kuris siekė tapti Rusijos prezidentu 2018-aisiais, buvo apnuodytas nauja Rusijos spec. tarnybų laboratorijose sukurta „Novičiok“ modifikacija, rašoma vokiečių leidinyje „Die Zeit“. Leidinio teigimu, politiką norėta nužudyti, tačiau, dėl sėkmingai sutapusių aplinkybių, to nepavyko padaryti. 

Vokiečių ekspertų manymu, su bandymu nužudyti Aleksejų Navalną rugpjūčio 20-ąją yra susiję FST arba GRU darbuotojai. Numanoma, kad jie apnuodijo arbatą arba sutepė nuodais puodelį, iš kurio šį gėrimą gurkšnojo opozicionierius. Anksčiau jau buvo nustatyta, kad prieš skrydį A. Navalnas gėrė arbatą „Vienos kavinė“ užeigoje Tomsko oro uoste. 

Išgelbėjo atsitiktinumai ir profesionalus aplinkinių darbas

Laikraščio kalbintų ekspertų teigimu, A. Navalnas turėjo mirti skrydžio lėktuvu metu. Tačiau įvykių grandinė sugriovė pirminį planą: skrydžio metu šalia A. Navalno sėdėję asmenys greitai suprato, kad su juo vyksta kažkas negero ir atkreipė į tai lėktuvo personalo dėmesį, orlaivio kapitonas akimirksniu apsisprendė tupdyti jį Omske. 

Oro uosto dispečeris suteikė tokį leidimą, nors kaip tik tuo metu kažkas melagingai pranešė apie lėktuve esantį sprogmenį; lėktuve buvę asmenys sugebėjo išlaikyti A. Navalną sąmoningu iki pat nusileidimo, o greitosios pagalbos medikai akimirksniu nustatė, nuo ko pradėti gydymą ir suleido jam priešnuodžius (atropiną).

REKLAMA

Bundesvero farmakologijos ir toksikologijos instituto specialistai nustatė, kad A. Navalno nuodijimui buvo naudojama naujausia „Novičiok“ modifikacija, kuri yra dar mirtingesnė ir pavojingesnė už ankstesnes, tvirtinama „Die Zeit“. Šios medžiagos likučius mokslininkai aptiko ant paties A. Navalno rankų, o taip pat ir ant plastikinio buteliuko, iš kurio jis gėrė vandenį kakliuko. 

Laikraščio duomenimis, Vokietijos valdžia jau neabejoja, kad už viso to stovi Rusijos spec. tarnybos, kurios gauna įsakymus iš Kremliaus. Tokio pavojingo ir sunkiai pagaminamo cheminio ginklo panaudojimas yra įmanomas tik turint spec. tarnybų galimybes, įsitikinę vokiečių ekspertai. Pats faktas, kad buvo panaudota naujausia „Novičiok“ modifikacija, sudaryta iš dviejų komponentų, leidžia atmesti versiją apie oligarchų užsakytą žmogžudystę. Šį cheminį ginklą gali pagaminti tik speciali karinė laboratorija. 

Vokietijos ekspertai atmetė ir Rusijoje plintančią teoriją, kuria teigiama, kad A. Navalno nuodijimo operacija – užsienio žvalgybos provokacija. Tokią versiją iškėlė ir Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas. Vokiečių ekspertų teigimu, užsienio žvalgybos agentai vargu ar būtų galėję prisiartinti prie A. Navalno taip, kad to nepastebėtų FST, žinant, kokį totalų sekimo tinklą išvystė Kremlius prieš opoziciją. 

Visa tai leidžia teikti tik vieną logišką išvadą – būtent Kremlius įsakė atsikratyti nepatogaus kritiko, rašoma „Die Zeit“.

Cheminio ginklo kūrėjų nuomonės išsiskyrė

Vienas iš „Novičiok“ kūrėjų Leonidas Rinkas „RIA Novosti“ aiškino, kad „Die Zeit“ ekspertų nuomonė „negali būti teisybe“. „Absoliuti nesąmonė. Aš, aišku, visus „Novičiok“ variantus žinau. Tačiau šis teiginys neturi nieko bendro su veikimo mechanizmu, su tuo, kaip turi pasirodyti simptomai. Jų nėra. Nors sprok, ką nori sakyk, o simptomų nėra. Nieko negalima padaryti. Nėra mirties, (todėl) pamirškite apie „Novičiok“, – aiškino vienas iš cheminio ginklo kūrėjų Rusijos valstybinei naujienų agentūrai.

REKLAMA

Remiantis paties L. Rinko parodymais vienoje iš nuodijimo „Novičiok“ medžiaga bylų, jis kelis dešimtmečius dirbo karinėje laboratorijoje, kur, kontroliuojant spec. tarnyboms, gamino „Novičiok“. 1994-aisiais jis pardavė, anot jo paties, šį cheminį ginklą už 1,5 tūkst. dolerių asmenims, kurie vėliau panaudojo jį bankininko Ivano Kivelidžio nužudymui. Byloje jis šis cheminio ginklo kūrėjas dalyvavo kaip „liudininkas“, jokios bausmės už cheminio ginklo platinimą jis negavo. Maža to, spec. tarnybos niekaip nesikiša į jo gausų bendravimą su žiniasklaida ir atvirus pasakojimus apie slaptus tyrimus, nors jau ir praėjo 20 metų.

Kitas buvęs „Novičiok“ kūrėjas, Vilas Mirzajanovas, dar praėjusio amžiaus pabaigoje migravęs į JAV, neatmeta galimybės, kad prieš A. Navalną buvo panaudotas būtent šis cheminis ginklas, ir kad tai nužudymą užsakė Rusijos valdžia. 

„Galimai, prieš jį buvo panaudota ne ta pati medžiaga, kuri buvo panaudota prieš Skripalius. „Novičiokai“ turi daug modifikacijų, jie gali būti būti ir kristalizavęsi, taip jie dar greičiau įsisavinami. Kartais tai yra beveik kieta substancija. Jeigu tai patenka į virškinimo traktą, tai pavojaus kitiems žmonėms nebus. Jeigu užtepama ant paviršiaus, kaip Skripalių atveju, tai aišku, kelia grėsmę ir aplinkiniams ir bet koks kontaktas su tokiu paviršiumi galėjo baigtis nunuodijimu“, – pasakojo jis „Amerikos balsui“.

Ekspertas pažymėjo, kad „Novičiok“ pagaminti įmanoma tik Rusijoje, Valstybiniame organinės chemijos mokslinių tyrimų institute. Tam reikia itin aukštos kvalifikacijos personalo, kuris sugebėtų sintetinti šią medžiagą. „Darbas čia ne diletantams ar mėgėjams.  <...> Sintetinant ją kur nors kitur, galima ir save pražudyti. <...> Abejonių, kad ši medžiaga sukurta Rusijoje, aš neturiu“, – aiškino buvęs „Novičiok“ kūrėjas, pridūręs, kad viso yra apie 20 šio cheminio ginklo modifikacijų. 

REKLAMA

Jis taip pat mano, kad atropinas, kurį Omsko medikai suleido A. Navalnui, „iš esmės padėjo išgelbėti Navalną“. Pasak jo, „Novičiok“ kūrę chemikai visada šalia turėjo afino – medžiagos, kuri dešimtis kartų stipresnė už atropiną – ampules. 

Rusijos valdžia ir toliau įnirtingai neigia patį A. Navalno nuodijimo faktą. Omsko ligoninės, į kurią buvo atvežtas A. Navalnas iš oro uosto, atstovai dar rugpjūčio 21-ąją pareiškė, kad opozicionieriaus organizme jokių nuodų nėra.

Rusijos prokuratūra taip pat „nustatė“, kad nėra jokių A. Navalno nuodijimo požymių. 

„Charite“ klinikoje Berlyne, į kurią A. Navalno artimieji išsiuntė sunkiai apnuodytą vyrą, iškart buvo nustatyta, kad opozicionierius yra apnuodytas. Net kelios laboratorijos, įskaitant ir Vokietijos kariuomenės, nustatė, kad jo organizme yra „Novičiok“ pėdsakų.

Ketvirtadienį buvo paskelbta, kad Aleksejus Navalnas atgavo sąmonę ir gali bendrauti su jį lankančiais asmenimis po to, kai vokiečių medikai nutraukė dirbtinę komą.


Rašyti komentarą...
A
As
2020-09-12 11:47:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Yra rusai ir yra kremlius, va kur ta logika tavo
Atsakyti
-6

A
As
2020-09-12 10:49:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tu daktaras, chemikas?
Lektuvai del visu mirtinguju leidziasi..
Va koks pavyzdys kai 6 klases baiges kazka bando pasakyti
Atsakyti
-4

B
Balionas
2020-09-12 10:50:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei nušautų, butų akivaizdi žmogžudystė. Keistas faktas, kad dar prieš skrydį rusų naujienų agentūros pranešė, kad Navalnas išvakarėse gėrė samagoną. Įdomu, ką jos tuo norėjo pasakyti :):):)
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (20)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų