Rašyti komentarą...
Nuorodą nukopijuota

Lietuvos atkirtis karantino vis nepaskelbiančiai ir galimai tikruosius susirgusiųjų bei mirusių nuo koronaviruso skaičius slepiančiai Baltarusijai. Jau nuo penktadienio vidurnakčio mūsų sienos užvertos ne tik gudams, uždarytos sienos ir su Rusija. Nors baltarusiai vis dar bando patekti į Lietuvą, prasmunka vienetai – į Lietuvą jiems leidžiama atvykti tik su darbo ar gyvenimo čia leidimais ir tik per Latviją arba Lenkiją. Na, o patys gudai baisisi, kad prezidentas Lukašenka ne tik nekontroliuoja viruso plitimo, leis surengti net ir karinį gegužės devintosios paradą, bet ir liepia medikams nuslėpti informaciją apie tūkstančius COVID-19 infekuotus žmones.

REKLAMA

„Galbūt, žvelgiant iš politinės perspektyvos, aš rizikuoju, bet aš įsivaizduoju, kas mums nutiks, kai pandemija baigsis, jeigu mes dabar sustostime kaip tai dabar daro daugelis. Kaip lietuviai, latviai ir kiti. Aš žinau, kas mums nutiks.“

Štai taip dar ketvirtadienį nacionaliniam transliuotojui Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka aiškino, kodėl šalyje neįvedamas karantinas. Anot jo, gyvenimas kaimyninėje valstybėje sustoti negali, nes, pasibaigus koronaviruso pandemijai, Baltarusiją ištiktų finansinis krachas.

Visgi, prezidento retorika COVID-19 klausimu kiek keičiasi, mat dar savaitės pradžioje jis tvirtino, kad Baltarusiją infekcija kone aplenkė. Mat tris kartus daugiau gyventojų nei Lietuvoje turinčioje Baltarusijoje susirgusiųjų esą vos 304 – daugiau nei dvigubai mažiau nei Lietuvoje, kaip ir mirčių tik 4.

Minske gyvenantis rašytojas, opozicionierius Pavelas Severinecas TV3 žinioms pasakoja, kad miestų ligoninėse daugybė sergančiųjų.

„Informacija, kuria dalinasi medikai, visai kitokia. Skaičiai gali būti kartais ar dešimtimis kartų didesni. Kalba eina apie tūkstančius susirgusiųjų ir dešimtis mirčių“, – sako rašytojas Pavel Severinec.

REKLAMA

Pasak Pavelo, valdžia bent kol kas nė negalvoja įvesti karantino. Žmonės ir toliau eina į darbus, vaikai į mokyklas. Štai į pamokas net užsuka valdininkai ir pastebėję, kad klasėje mažiau nei trys mokiniai, pedagogams praneša, kad jiems nebus mokamas atlyginimas.

„Pas mus toliau vyksta futbolo čempionatas, ruošiamasi pergalės dienos paradui gegužės 9-ąją, vyksta masiniai renginiai, metro atidarytas, veikia mokyklos, universitetai. Pasaulio mastu tai beprecedentis elgesys.“

Taigi, dėl nekontroliuojamo koronaviruso plitimo ir informacijos slėpimo Baltarusijoje, Lietuva nuo penktadienio vidurnakčio lengvajam transportui uždarė pasienio punktus su šia kaimyne, taip pat ir Rusija. Tad į šalį gal patekti tik prekes bei produktus vežantys vilkikai, diplomatai ir NATO kariai su aptarnaujančiu personalu.  

REKLAMA

Visgi, į Lietuvą ir toliau galės prasmukti ir paprasti Baltarusijos gyventojai. Tiesa, tik nedaugelis – turintys leidimą gyventi arba dirbti mūsų šalyje. O ir jiems, kaip, beje, ir kitiems užsieniečiams ir net lietuviams, teks pasivažinėti iki Lenkijos ar Latvijos. Su darbo ar gyvenimo Lietuvoje leidimais sienos atveriamos tik dviejuose – Latvijos Saločių–Grenstalės ir Lenkijos Kalvarijos–Budzisko punktuose.

O štai studentams ar čia giminaičių, nekilnojamojo turto turintiems gudams kelias visai užkirstas – teks palaukti karantino pabaigos. Beje, net ir atvykus į Lietuvą, užsieniečiams važinėti pirmyn atgal į savo gimtąsias šalis nebus leidžiama – peržengus mūsų šalies slenkstį, jų lauks privalomas 14 dienų karantinas.

REKLAMA

Pasak Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovų, srautai šiuo metu minimalūs. Ir per parą pro likusius punktus į Lietuvą bando įvažiuoti keliolika Baltarusijos piliečių, tačiau iš jų kirsti sieną leidžiama vos keliems.

„Vakar į Lietuvą buvo įleista 311 asmenų, o iš jų 250 keltais. Per pasienio punktus judėjimas buvo visiškai minimalus, o nuo šio vidurnakčio, kai liko tik du punktai, prognozuojama, kad jis dar labiau sumažės“, – pasakoja skyriaus viršininkas Giedrius Mišutis.

Pasak migracijos departamento, dar šių metų pradžioje gudų judėjimas į ir iš Lietuvos buvo itin aktyvus, mat čia legaliai, bent sausio mėnesio duomenimis,  dirbo apie 16 tūkstančių Baltarusijos piliečių, dar tūkstantis čia turi giminaičių, beveik tūkstantis Lietuvoje studijuoja. Visgi, panašu, kad prasidėjus pandemijai, gudai į gimtinę grįžti neskubėjo. O statybų verslo atstovai sako, kad dalis statybvietėse dirbusių užsieniečių visgi išvyko, tiesa, daugiausiai tai Ukrainos piliečiai.

REKLAMA

„Baltarusijos piliečių atleidimų skaičius per karantiną yra vos neryškiai didesnis nei iki karantino laikotarpio. Tai reiškia, jie lieka čia ir tęsia savo veiklą“, – teigia departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.

Manoma, kad vienas didžiausių infekcijos židinių Baltarusijoje yra Vitebske. Į sritį draudžiama atvykti net policijos pareigūnams. O medikai pasirašo dokumentus, kad viešai neskelbs tikros informacijos apie infekuotuosius. Dėl Baltarusijos valdžios aplaidumo į Pasaulio sveikatos organizaciją jau kreipėsi ir peticiją išsiuntė kaimyninės šalies aktyvistai. Jie prašo tarptautinių organizacijų pagalbos.

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI