Rašyti komentarą...
Nuorodą nukopijuota

Kai kuriuos šalies medikus jau pasiekė daugkartinio naudojimo lietuviški respiratoriai, kurie yra išimties tvarka gaminami ir platinami tik Lietuvoje. Net milijoną tokių kaukių-respiratorių lietuviškas verslas žada pagaminti šalies gydytojams, kovojantiems su koronaviruso pandemija. O paprasti gyventojai apsauginių priemonių ieško visur, perka juos iš spekuliantų už didžiules sumas. Prekybininkai žada spekuliacijoms padaryti galą ir greitu metu į šalį atvežti daugybę respiratorių ir kaukių, kurios, tikimasi, sumažins šių prekių kainas. Kaukės ir respiratoriai turėtų pigti.

REKLAMA

Apie 50 tūkstančių lietuvių rankomis pagamintų išskirtinių respiratorių jau yra iškeliavę šalies medikams. Tai yra daugkartinio naudojimo kaukė-respiratorius su keičiamu filtru. Prie tokios kaukės yra naudojamas ir apsauginis skydelis tam, kad virusas nepatektų į akis ar kvėpavimo takus.

Dar praėjusią savaitę Santaros klinikų medikai pirmieji gavo 8 tūkstančius tokių respiratorių, iš jų kiek daugiau kaip tūkstantis atiteko Santaros klinikų Vaikų ligoninei. Pasak Neonatologijos skyriaus vedėjo, tokie respiratoriai medikams kasdien bendraujantiems su ligoniais yra tikras išsigelbėjimas.

REKLAMA

„Kaukė, kuri labai gerai priglunda prie veido, yra ergonomiška, labai sandari. Ir prie tos kaukės yra prijungtas specialus bakterinis, virusinis filtras, kuris nepraleidžia smulkiausių virusų, tame tarpe ir koronaviruso. Todėl medikai, kurie kontaktuoja su pacientais gali būti visiškai saugūs“, – sako Neonatologijos centro vadovas Arūnas Liubšys.

Iš viso šalies medikams ketinama pagaminti milijoną tokių kaukių-respiratorių. Skaičiuojama, kad tokio respiratoriaus kaina siekia 1,5 euro. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, paklaustas, kada šias apsaugos priemones galės įsigyti ne tik medikai, bet ir paprasti šalies gyventojai, atsako lakoniškai.

REKLAMA

„Manau, kad niekada. Nes tas užsakytas milijono kiekis bus pagamintas per du mėnesius. Gyventojams tokios aukšto lygio apsaugos nereikia, jiems ir nelabai tinka“, – pasakoja sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Tuo tarpu spekuliantų godumui ribų nėra. Štai perpardavėjai internete tokius respiratorius FFP3 pardavinėja po 20 eurų. Ir dažnu atveju yra parduodama ne mažiau 10 vienetų, už kuriuos jau tektų pakloti net 200 eurų.

Pasak Šarūno Narbuto, savanoriškai padedančio Vyriausybei derinti užsakymus iš Kinijos ar Pietų Korėjos, tokių apsaugos priemonių kainos Lietuvoje yra neadekvačios.

REKLAMA

Tiesa, artimiausiu metu kainos turėtų mažėti, mat dešimtys įmonių tokias apsaugos priemones prieš kelias savaites užsisakė iš Kinijos ir greitai jos atsiras prekyboje. O rinkoje pasipylus šimtams tūkstančių kaukių ir respiratorių, jų kaina turėtų mažėti.

„Norisi žmones ir įspėti, kad neapsigautų. Natūralu, kad dabar norisi apsauginių kaukių turėti, respiratorių, bet nuėję į prekybos vietą ar vaistinę neranda ir griebiasi šiaudo. Tas tiekimas Europoje gerėja. Prieš dvi savaites tiktai buvo deficitas, o dabar jau taip nėra, kad visos valstybės prie sienų sulaiko ir neišduoda. Tai, manau, kad tas spekuliavimas kainomis turėtų baigtis“, – teigia asociacijos prezidentas Šarūnas Narbutas.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad jau nupirkta ir š šalį keliauja 1,8 mln vienetų FFP2 tipo respiratorių. Taip pat daugiau nei 15 milijonų vienetų vienkartinių pirštinių. Įsigyta ir daugiau kaip 800 tūkstančių apsauginių akinių. Beveik du milijonai apsauginių kepuraičių. Dar nusipirkta pusketvirto milijono antbačių. Tiesa, šios apsauginės priemonės Lietuvą pasiekia dalimis.

„Jos nuolat keliauja, aš galiu priminti, koks tai yra kiekis. Tai yra 2 tūkstančiai kubinių metrų, tai lėktuvai, kurie leidžiasi,jie gabena po nedidelę dalį. Tai natūralu, kad ne visas įstaigas spėjo pasiekti, ne visos priemonės dar ir atkeliavo. Tai tiesiog turėkite truputį kantrybės“, – kalbėjo A. Veryga.

REKLAMA

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas Šarūnas Narbutas tikina, kad bent minimalias apsaugos priemones turėtų gauti ne tik medikai, bet ir eiliniai gyventojai.

„Tokių kiekių užperkamų užtektų tikrai ne mėnesiui, o ilgiau. Problema tai realus poreikis nėra paskaičiuotas nei ministerijos, nei Vyriausybės. Kol kas galvojama apie sveikatos apsaugos darbuotojus, bet tai yra ta galimybė, kur valstybė perka iš mūsų visų biudžeto, aprūpindama tuos, kurie priešakinėse fronto linijose, bet turėtų aprūpinti ir pačius gyventojus“, – sako Š. Narbutas.

REKLAMA

Tačiau štai vaistinėse eiliniai gyventojai vis dar ieško paprasčiausių medicininių kaukių. Jų kol kas čia įsigyti neįmanoma. Nors šiomis dienomis kai kurias vaistines turėjo pasiekti šimtai tūkstančių medicininių kaukių iš Kinijos, vis dėlto jos taip ir neatvyko. Pasirodo, tokios kaukės turėjo būti gabenamos Lenkijos lėktuvu. Tačiau lenkų Vyriausybė lėktuvą atšaukė lietuviams iš po nosies, mat lenkams esą lėktuvo prisireikė savo reikmėms. Tikimasi, kad šios medicininės kaukės į Lietuvą atkeliaus dar šią savaitę. Tiesa, jau kalbama, kad viena elementari medicininė kaukė vaistinėse gali kainuoti ir vieną eurą.

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI