• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš 200 mln. eurų kasmet kainuojančias keliones į Europos Parlamento (EP) sesijas Strasbūre sukilo ir patys parlamentarai.

REKLAMA
REKLAMA

Europarlamentarai daugiausia darbo nudirba ES institucijų sostinėje Briuselyje, tačiau kas mėnesį jie kelioms dienoms traukiniais, lėktuvais ir limuzinais keliauja į plenarines sesijas Strasbūro mieste, esančiame Prancūzijos ir Vokietijos pasienyje. Milijonus dokumentų iš Briuselio čia 12 kartų per metus veža vilkikų vilkstinė.

REKLAMA

Tokia dar 1992 metais priimta darbo tvarka seniau piktinosi EP darbe nedalyvaujantys ekspertai ir žurnalistai, bet dabar tuo nėra patenkinti ir patys parlamentarai, rodo vasario pradžioje Ciuricho universiteto atliktas tyrimas.

200 mln. eurų

Apklausos duomenimis, 91 proc. EP narių mano, kad parlamento posėdžiai turėtų vykti tik Briuselyje. Skaičiuojama, kad 736 parlamentarų, tūkstančių jų patarėjų ir milijonų dokumentų kelionės į Strasbūrą ES mokesčių mokėtojams kasmet kainuoja maždaug 200 mln. eurų, per jas į orą išmetama apie 20 tūkst. tonų anglies dvideginio – panašų kiekį „šiltnamio dujų“ į atmosferą išmetama per 13 tūkst. skrydžių į abi puses iš Londono į Niujorką. Vien parlamento rūmų Strasbūre apšvietimas per metus kainuoja 2,25 mln., o vanduo – 158 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Du penktadaliai parlamentarų taip pat teigė esantys nepatenkinti darbo Strasbūre aplinka – skurdžia transporto sistema, apgyvendinimu. Į Strasbūrą tiesioginius skrydžius vykdo tik šešios skrydžių kompanijos, tad kelionės į parlamentines sesijas ir viešbučio paieškos paskutinę minutę kelia stresą. Ne veltui kas mėnesį kelioms dienoms ten skrendantys EP nariai ir darbuotojai miestą vadina „Stressbourg“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apklausos rezultatai pasirodė jautriu momentu: ES šiuo metu pradeda svarstyti ateinančių septynerių metų biudžetą ir keletas ES valstybių ragina jį projektuoti kuo taupiau.

„Kai žmonės visoje Europoje taupo, mažiausiai nori, kad jų sumokėtais mokesčiais būtų finansuojamos parlamentarų kelionės į Strasbūrą, – AFP sakė EP narys britas Syedas Kamallis. – Mes viską galime puikiai padaryti Briuselyje.“

REKLAMA

Prancūzijos įgeidis

Raginimų naikinti „atgyvenusią“ sistemą pasigirsta dažnai, bet daugumai ES valstybių paskelbus taupymo programas, į kasmėnesines keliones žvelgiama ypač kritiškai. Parlamento darbo tvarkos reformos nelabai įmanomos – joms įteisinti reikėtų keisti ES sutartį.

Tai vėl lėtai vyktų pagal ES derybų tradicijas. Pakeitimus turėtų ratifikuoti visos 27 ES valstybės, bet tikriausiai akivaizdu, kokį sprendimą pateiktų Prancūzija. Neoficialiai kalbama, kad ji sutiko su kitų ES institucijų veikimu Briuselyje tik su sąlyga, jog parlamentas posėdžiaus Strasbūre. Parlamento posėdžiai kas mėnesį Strasbūro verslui atneša milžiniškų pajamų.

REKLAMA

EP narių apklausa taip pat parodė, kad 9 proc. parlamentarų norėtų EP sesijas perleisti išskirtinai Strasbūrui. Galbūt tai sutapimas, bet būtent 72 parlamentarai, arba 9 proc., EP atstovauja Prancūzijai.

„Šis tyrimas patvirtina ne tik tai, kad sesijos Strasbūre yra laiko ir lėšų švaistymas, bet ir tai, kad auga ir tam pritariančių parlamentarų skaičius“, – sakoma Didžiosios Britanijos Vyriausybės pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EP nariai šį klausimą turėtų svarstyti per ateinančius mėnesius, tačiau dar neaišku, kiek laiko užtruks šios diskusijos ir ar jos bus perkeltos į valstybes nares.

Ne parlamentarų reikalas

Prancūzijos užsienio reikalų ministerija (URM) po apklausos pateikimo savo parlamentarams paskelbė, kad tai ne jų reikalas.

„Parlamento darbo tvarka nustatyta ES sutartyse, o jų laikytis privalo ir ES valstybės, ir institucijos“, – viešame laiške teigė Prancūzijos

REKLAMA

URM atstovas Bernardas Valero. Jis taip pat priminė, kad ES institucijų išskaidymas atspindi Europos valstybių skirtumus.

EP pirmininkas Jerzy Buzekas į atgimusias kalbas dėl parlamento darbo nesikišo. Jo patarėjų komanda žiniasklaidai teigė, kad jis „žino apie naują kritikos bangą, tačiau tai valstybių narių reikalas.“

Skaičiuojama, kad EP darbą palikus vien Briuselyje būtų panaikinta 371 darbo vieta. O likę milžiniški stiklo pastatai puikiai tiktų šiuolaikiškam universitetui ar ne tokiems dažniems euro zonos valstybių susitikimams.

REKLAMA

Faktai: Europos Parlamentas

Per metus Strasbūre vyksta 12 EP plenarinių sesijų.

Iš viso EP nuolatos dirba per 6000 žmonių, iš jų Strasbūre tik – 371.

EP narių atlyginimas, neatskaičiavus mokesčių, yra 7956,87 eurai.

Už kiekvieną parlamentinės sesijos Strasbūre dieną EP narys gauna 304 eurus dienpinigių.

Kas mėnesį dokumentus į Strasbūrą gabena 8 vilkikų vilkstinė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų