REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaupiantieji antroje pensijų pakopoje turi turėti galimybę iš kaupimo pasitraukti. Tai skelbia Konstitucinis Teismas, tačiau kartu pažymi, kad pasitraukimas galimas tik dėl svarbių priežasčių, iš esmės pasikeitusių gyvenimo aplinkybių.

Kaupiantieji antroje pensijų pakopoje turi turėti galimybę iš kaupimo pasitraukti. Tai skelbia Konstitucinis Teismas, tačiau kartu pažymi, kad pasitraukimas galimas tik dėl svarbių priežasčių, iš esmės pasikeitusių gyvenimo aplinkybių.

REKLAMA

Seimo nariai jau svarsto, kaip keis antrą pakopą ir užsimena, kad dėl sveikatos ir būsto problemų lietuviams reikėtų leisti pasiimti pinigų iš antros pakopos.

Vilnietis Joris antrosios pensijų pakopos dalyviu tapo prieš metus, pradėjęs dirbti.

„Sodra““ jį į kaupimą įtraukė automatiškai, o jis, sako, dar neketinęs kaupti privačiai, tačiau pražiopsojo pusmečio terminą, per kurį kaupimo galėjo atsisakyti.

Taip paprastai priima į tą pakopą, uždaro joje, tau viskas, kaupiasi pinigai, nieko negali padaryti“, – sako vilnietis Joris.

REKLAMA
REKLAMA

Ir kiti mūsų kalbinti vilniečiai reikalauja galimybės sukauptus pinigus atsiimti ir nesulaukus pensinio amžiaus:

„Kiekvieną mėnesį nurašo nuo mažo atlyginimo, negali pasiimti, o po to išskirsto ganėtinai nesąžiningai pagal gyvenimo trukmę kai išeini į pensiją. Gal neišgyvensiu iki to, kam man kaupti?“

REKLAMA

„Nesąmonė, žmogus pats sprendžia, turėtų visada spręsti pats.“

Jei žmogui reikia dabar, tegu ima kažką nusipirkti ar vaikams padovanoti, anūkams. Turi būti laisvė.“

Gyventojams turi leisti nekaupti

Išnagrinėjęs 39 Seimo narių prašymą, Konstitucinis Teismas skelbia, kad lietuviams išties turi būti leista pasitraukti iš antrosios pakopos pensijų fondų. Tiesa, ne bet kada, o tik dėl svarbių priežasčių. O tokios priežastys, anot teismo, galėtų būti iš esmės pasikeitusios gyvenimo aplinkybės, dėl kurių tolimesnis kaupimas taptų itin apsunkintas.

REKLAMA
REKLAMA

Turi būti galimybė numatyta esant svarbioms priežastims. Ne bet kaip, bet kada, bet jei yra kažkokios pasikeitusios gyvenimo aplinkybės, žmogus turi turėti teisę pagal Konstituciją nustoti dalyvauti kaupimo sistemoje“, – teigia Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda.

Konstitucinio Teismo sprendimą sveikina Prezidentūra, jau siūliusi Seimui keisti antrą pakopą ir leisti žmonėms atsiimti bent iki ketvirtadalio sukauptų pinigų, tačiau jos projektą Seimas atmetė.

Žmonės nėra baudžiauninkai, dabartinis reguliavimas per griežtas, varžo žmonių teises į nuosavybę. Turime imtis neatidėliotinų veiksmų. Tenka pagailestauti, kad valdantieji dėl politinių sumetimų atmetė prezidento pasiūlymus, galėjome žengti labai rimtą žingsnį“, – tvirtina Prezidento patarėja Irena Segalovičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po Konstitucinio Teismo verdikto Seimas turės nustatyti pasitraukimo iš antrosios pakopos sąlygas. Tad politikai jau svarsto, kaip keistų antrą pakopą, o svarbiausiomis priežastimis išsiimti pinigus turėtų būti negandos, susijusios su sveikata ir būstu.  

„Yra šalių, kurios leidžia pasinaudoti sukaupta lėšų suma gydant tam tikras ligas ar esant tam tikroms sveikatos aplinkybėms. Arba pasiimti, arba pasiskolinti sprendžiant šeimai ar asmeniui iškilusias būsto problemas“, – teigia ministrė Monika Navickienė.

Viliasi, kad žmonės labiau pasitikės kaupimu

„Žmogaus liga, šeimos nario liga svarbu, krizė, stichinė nelaimė, gaisras, galim ir daugiau priežasčių atrasti, sveikatos problemos labai svarbios“, – sako socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.

REKLAMA

„Kosmetinių nebeužteks, reikia esminių sprendimų dėl teisės nutraukti. Seimui daug diskrecijos lieka, kokiais pagrindais, kaip nutraukimas vyksta“, – teigia frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Linas Kukuraitis.

Kai kurios vietos tikslintinos dėl galimybės pasitraukti, kai automatiškai įtraukiama, tas buvo suplanuota“, – tvirtina Seimo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.

Antrosios pakopos fondų atstovai taip pat nepeikia Konstitucinio Teismo sprendimo ir viliasi, kad leidus nutraukti kaupimą antroje pakopoje išimtiniais atvejais, gyventojai ims labiau pasitikėti šiuo kaupimu.

Matome, kad jei žmogus žinos, kad yra kritinė situacija, kai lėšomis galiu pasinaudoti nesulaukus pensijos, tai tikrai didina sistemos patrauklumą“, – sako investicinių ir pensijų fondų asociacijos vadovas Tadas Gudaitis.

REKLAMA

Beje, Konstitucinio Teismo seimo nariai prašė įvertinti ir tai, kad pagal dabartinę tvarką išėję į pensiją žmonės gauna skirtingų rūšių išmokas – visus pinigus iš karto arba mažomis dalimis kas mėnesį, tačiau teismas nusprendė, kad ši tvarka Konstitucijai neprieštarauja.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Atiduokit vagys pinigus, visus ne ketvirtadalį, tiek kiek sukaupus turiu ir baikit pezėt apie valstybės pridėtą dalį, nieko man valstybė nedavė, viską užsidirbu pati, tas 1,5 irgi pridėtas iš mano sumokėtų mokesčių, atimat iš algos po 600 eurų, gal jau gana lietuviams tylėt, reikia pagaliau kovot už savo teises, nes numaus padkutintas kelnes
Apipiso žmones kaip paskutinius
Apipiso žmones kaip paskutinius
melš pinigus visą gyvenimą,priskaičiuos po niekada neindeksuojamus keletą eur,o dėl to žmogus dar ir gaus sumažintą sodros pensiją.Kas vyksta,po velnių,kodėl žmonės tokie tylintys debilai,pasidarėm kaip kokie ruskiai,bijom pasiųst n...garsiai ir atvirai
Konstitucinis seimas iššaiškino jei tai prieštarauja konstitucijai, kad žmogus negali laisvai nutraukti sutarties ir laisvai disponuoti savo pinigais, bet matau, kad valdžia vėl žmonėms makaronus kabina ant ausų, bando vėl sukurti kažkokių pinklių labirinta, šalin rankas nuo žmonių pinigų ir nejums spresti kada jis gali jais naudotis o kada ne ir tuo labiau kada jam nutraukti kaupimą visam laikui ir kada vėl pradėti kaupti, sugalvojo vergiją . Bet greičiausiai , kad valdžia naudojasi tais pigiais pinigais, dėl to jjie čia neriasi iš kailio, kad tik negalėtų nei pasitarukti laisvai, nei pinigus pasiimti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų