• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rinkėjai, dar neapsisprendę, už kurį kandidatą balsuoti Europos Parlamento (EP) rinkimuose, greitu metu galės tai nesunkiai padaryti – žinoma, jei sutaps jų ir kandidatų deklaruojamos vertybės. Laukiant rinkimų, buvo sumąstyta tarptautinė iniciatyva „Šeima – Europos turtas“. Gegužę paaiškės, kurie kandidatai įsipareigojo ginti šeimos vertybes.

Rinkėjai, dar neapsisprendę, už kurį kandidatą balsuoti Europos Parlamento (EP) rinkimuose, greitu metu galės tai nesunkiai padaryti – žinoma, jei sutaps jų ir kandidatų deklaruojamos vertybės. Laukiant rinkimų, buvo sumąstyta tarptautinė iniciatyva „Šeima – Europos turtas“. Gegužę paaiškės, kurie kandidatai įsipareigojo ginti šeimos vertybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje buvo pristatyta minėta iniciatyva. Ji vykdoma visose ES valstybėse. Tikslas dvejopas: savaime paskatinti Lietuvos ir Europos šeimas aktyviai dalyvauti rinkimuose ir rinkti kandidatus, kurie yra pasirengę priimti šeimai palankius sprendimus; o kandidatai į EP raginami įsipareigoti rinkėjams.

REKLAMA

Tarptautinės kampanijos iniciatorė – Europos katalikų šeimų asociacijų federacija. Ji siekia užtikrinti, kad EP būtų priimami šeimai palankūs sprendimai. Šeimos Europos Sąjungos (ES) valstybėse sudaro didžiausią rinkėjų grupę.

Laisvos visuomenės instituto vadovė Toma Bružaitė pabrėžė, kad Europos Sąjungos sprendimai turi įtakos kiekvienai šeimai. „Kiekviena šeima kuria Europą. Tačiau ji dažnai lieka neatrastas Europos turtas, neatsižvelgiama į jos poreikius. Pavieniai europarlamentarai bando siūlyti iniciatyvų, kurios grubiai kišasi į šeimos gyvenimą. O šeimos – tai valstybės pagrindas, ir valstybė turi gerbti šeimą. Remiant ją nereikia peržengti ribų“, – teigė T.Bružaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Dvylika punktų

Vilniaus arkivyskupijos šeimos centro vadovas Algirdas Petronis papasakojo, kad kampanijos idėja kilo pernai ir ja buvo siekiama sudaryti kandidatams į EP galimybę pareikšti savo nuomonę. Akcija vykdoma daugiausia savanorišku darbu.

„Manifestas sudarytas iš dvylikos punktų. Jame kalbama, kad vyrai ir moterys lygūs, bet kartu ir skirtingi; išreiškiama pagarba santuokos institutui; tėvai, anot manifesto, yra pagrindiniai vaikų ugdytojai; šeima – irgi tam tikrų teisių subjektas, nors teisėje tai nėra aiškiai apibrėžta; įstatymus reikia derinti; labai svarbu pripažinti nematomą darbą, kurį žmonės atlieka namie. Taip pat manifeste nurodyta, kad motinystės atostogos turi būti bent minimalios ir priderintos ne tik prie ekonominių galimybių, bet ir prie kūdikio poreikių. Ne visur Europoje motinos išleidžiamos metams, kaip tai daroma Lietuvoje. Esminiai dalykai, kurių tikėtumėmės, yra, tai, kad Europa nesikištų į klausimus, kuriuos sprendžiame vietoje – savo šalyje. T.y. darbo, vaikų ugdymo klausimais.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasirašiusių manifestą – tik šeši

Iniciatyva „Šeima – Europos turtas“ vyksta kaip akcija: visoje Europoje siūloma EP kandidatams įsigilinti į manifestą ir supažindinti rinkėjus su juo. Pastarieji gali pasitikrinti, už ką balsuoja.

Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos vadovas Tomas Šalkauskas teigė paskutiniu metu susidūręs su keliais atvejais, kai EP mėgina griauti šeimą. „Norime stabdyti destruktyvias iniciatyvas. Šeimoms galėsime rekomenduoti, už ką jie galės balsuoti. Mūsų indėlis bus informacijos platinimas. Manifeste yra atskiras punktas, kad jį pasirašęs narys privalo klausyti šeimų organizacijų balso“, – argumentavo T.Šalkauskas.

REKLAMA

Nuo gegužės 15 d., tarptautinės Šeimos dienos, bus galima pamatyti pavardes visų Europos kandidatų, kurie pasirašė šį manifestą. Iki tol bus galima pažiūrėti, tik kiek ir iš kokių šalių yra kandidatų pasirašiusių. Kol kas tik 5 kandidatai iš Portugalijos ir 1 iš Prancūzijos pasirašė manifestą. Jį galima rasti www.voteforfamily2014.eu, manifestas yra išverstas ir į lietuvių kalbą.

REKLAMA

Tradicinė šeima – gerai, o kaip likusios?

Spaudos konferencijoje pasisakė ir Petras bei Alanta Masiuliai, kurie buvo pristatyti kaip „šeima“. Masiulių šeima daugiausia apeliavo į tai, kokie vaikai užauga nestandartinėse šeimose – t.y., kai vaiką augina nesusituokę tėvai, vienišos motinos ar vieniši tėčiai.

„Yra padaryta daugybė tyrimų, kad pilnoje santuokinėje šeimoje vaikas jaučiasi saugesnis, o užaugęs jis gali duoti daug naudos savo šaliai. Anot tyrimų, tokių vaikų karjera daug greitesnė, nei tų, kurie augo tik su mama arba su tėčiu. Jungtinėje Karalystėje (JK) 10 metų darė tyrimą ir nustatė, kad pilna šeima sukaupė žymiai daugiau turto, nei išsiskyrusių tėvų ar šiaip kai nėra vieno iš narių. Taigi valstybė turi daug mažiau pinigų skirti tokiai šeimai, nei tiems, kurie nepajėgia išlaikyti vaikų. Būtų labai neišmintinga neremti šeimos jau vien iš finansinės pusės. Kiekvienas politikas privalo remti šeimą – tai naudinga. Valstybė turi padėti šeimoms išlikti ir būti kartu“, – dėstė P.Masiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors Lietuvoje nėra atlikta tyrimų, kaip auga vaikai standartinėje ir nestandartinėje šeimose, P.Masiulis drąsiai teigia, kad Lietuvoje situacija tokia pati.

„Ekonominiai svertai labai svarbūs valstybei, bet man, kaip motinai, labai svarbūs kiti faktoriai: vaiko stabilumas, psichinė būsena, džiaugsmas, liūdesys, – pridūrė A. Masiulienė. – JK daug metų atliko tyrimus, kurie parodė, jog tose šeimose, kuriose vyras ir moteris vaikus augina nesusituokę, vaikui daug blogiau, jis gali nueiti klystkeliais. Vienišos mamos ar vieniši tėčiai prieš vaikus daug dažniau smurtauja. Vaikai dažniau paliekami po pamokų ar antrais metais, jei tėvai nesusituokę. Su vienu iš tėvų augantys tėvai turi daug daugiau šansų susirgti psichinėmis ligomis, tapti narkomanais ir t.t. Taigi turime puoselėti šeimą, kurioje auga sveiki vaikai, turintys abu tėvus. O skaudžią vaikystę išgyvenę vaikai bijo santuokos, nenori įsipareigoti ir bijo susilaukti vaikų. Džiugu, kad kalbame apie pilną šeimą ir jos reikalingumą.“

REKLAMA

Balso.lt paklaustas, kodėl tiek daug kalbama apie standartinę šeimą, susituokusius tėvus, o kiti tarsi paliekami nuošalyje, T.Šalkauskas pabrėžė, kad pastaruoju metu ir taip daug dėmesio buvo skiriama netradicinėms šeimoms. Iniciatyva siekiama priminti apie standartines šeimas, parodyti, kad jos yra ne mažiau svarbios ir joms reikalingas dėmesys bei parama.

„Žmogus, augantis netradicinėje šeimoje, tai priima natūraliai, ir kiekvienas išgyvena savo dramą savaip. Reikia neužmiršti, kad statistikos rodo bendras tendencijas ir nekalba apie konkrečius atvejus. Turime rūpintis visomis šeimomis, jos tikrai svarbios, tačiau norime priminti ir tai, kas yra gėris“, – paaiškino Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų