rusų kalba

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „rusų kalba“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „rusų kalba“.

Skubiai perspėja gyventojus: sukčiai siaučia kaip monstrai – neužkibkite ant „Google“ bangos

Plintant naujai sukčių, norinčių išvilioti prisijungimus prie interneto paskyrų, bangai, vis daugiau žmonių nukenčia. Ekspertai įspėjo, kad žmonės rizikuoja prarasti ne tik asmeninius duomenis, bet ir pinigus. Pataria, kaip apsisaugoti ir išvengti sukčių pinklių.  „Facebook“ grupėje „NEPATIKIMI ASMENYS“ grupės administratorius Dainius Dainauskas pasidalino anonimiška narės, kuri sulaukė keisto sukčių skambučio, istorija.

Ketvirtadienį abiturientai laikys rusų kalbos egzamino kalbėjimo dalį

Nuo ketvirtadienio iki savaitės pabaigos abiturientai laikys rusų kalbos egzamino kalbėjimo dalį. Nuo antradienio abiturientai laiko ir anglų kalbos kalbėjimo dalį. Šią savaitę vyks ir kitų užsienio kalbų (prancūzų, vokiečių) kalbėjimo įgūdžių vertinimas. Kalbėjimo dalies trukmė vienam moksleiviui – iki 30 min., iš jų 15 min. skiriama pasirengimui. Užsienio kalbos egzaminą sudaro kalbėjimo, klausymo, skaitymo ir rašymo dalys.

Teismas nustatė, kad latvių kalbos egzaminas rusams konstitucijai neprieštarauja

Reikalavimas, kad Latvijoje ilgą laiką gyventi norintys rusai laikytų latvių kalbos egzaminus, konstitucijai neprieštarauja, nustatė aukščiausiosios instancijos teismas. Savo nuosprendyje Konstitucinis teismas nurodė, kad reikalavimas įrodyti elementarias latvių kalbos žinias, norint įgyti naują leidimą nuolat gyventi šalyje, perteklinio krūvio nesudaro.
2024-02-15

Rusakalbėse mokyklose siūloma daugiau mokyti lietuvių kalba, kad jas baigę gautų geresnius darbus

Po daugiau nei mėnesį trukusių diskusijų apie tautinių mažumų ugdymo įstaigų švietimo kokybės gerinimą, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pateikė siūlymus viešai diskusijai. Tarp siūlymų: organizuoti daugiau lietuvių kalbos pamokų, visuomenių dalykų mokymas lietuvių kalba ir didesnis savarankiškumas savivaldybėms.

ŠMSM: per pastaruosius metus 48 rusų kalbos mokytojai pasinaudojo persikvalifikavimo galimybe

Vilniaus miesto savivaldybei ketinant nuo rugsėjo nebesiūlyti rinktis rusų kalbos, sunerimta dėl šias pamokas mokiniams vedusių pedagogų likimo. Savo ruožtu Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) ramina. Pasak jos, vos prasidėjus plataus masto karui Ukrainoje ši rizika buvo įvertinta ir pedagogams suskubta pasiūlyti persikvalifikavimo galimybę. Anot ministerijos, ja pasinaudoja vis daugiau rusų kalbos mokytojų.
Aktualijos 2024-02-11

Jakštas pozityviai vertina Vilniaus savivaldybės sprendimą būsimiems šeštokams nebesiūlyti rinktis rusų kalbos

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas pozityviai vertina Vilniaus miesto savivaldybės sprendimą nuo kitų mokslo metų šeštokams nebesiūlyti rinktis rusų kalbos. „Vertinu labai pozityviai. Matau, kad labai investuoja Vilniaus miesto savivaldybė į kalbų ugdymą“, – „Žinių radijui“ teigė G. Jakštas. G. Jakštas džiaugiasi, kad vis labiau mokyklose auga vokiečių, ispanų, prancūzų kabų pasirinkimas.

Žiniasklaida: Vilniaus savivaldybė ketina nuo rugsėjo šeštokams nebesiūlyti rusų kalbos

Vilniaus miesto savivaldybė planuoja nuo rugsėjo būsimiems šeštokams nebesiūlyti rinktis rusų kalbos kaip antrosios užsienio kalbos, penktadienį skelbia LRT naujienų portalas. „Nuo rugsėjo nebesiūlysime šeštokams rinktis rusų kalbą kaip antrąją užsienio. Savivaldybė sudarys ir sąlygas jau besimokantiems rusų kalbos kaip užsienio ją pakeisti į kurią nors Europos Sąjungos kalbą“, – LRT sakė sostinės vicemeras Arūnas Šileris.

Jakštas: tikiuosi, kad po dešimtmečio rinktis rusų kalbą bus galima tik keliose mokyklose

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas teigia, kad mokyklose mažėja vaikų, norinčių kaip antrąją užsienio kalbą rinktis rusų. Dėl šios priežasties jis viliasi, kad 10 metų bėgyje tokį pasirinkimą siūlys tik kelios ugdymo įstaigos. „Norėčiau tikėtis, kad palaikant tokias tendencijas, kokias turime šiandien, rusų kalbą pasirinkti bus labai ribotos galimybės, kai maža dalis keliose mokyklose galės mokytis rusų kalbos“, – dienraščiui „bernardinai.lt“ teigė G. Jakštas.

Suomija uždaro rusakalbes mokyklas trijuose pasienio su Rusija miestuose

Trijuose su Rusija besiribojančiuose Suomijos miestuose – Imatroje, Joensū ir Lapenrantoje – bus uždarytos mokyklos, kuriose mokoma rusų ir suomių kalbomis. Rytų Suomijos suomių-rusų mokyklų fondo, valdančio švietimo įstaigas, valdyba išsiuntė atitinkamą pranešimą mokinių tėvams, rašo „Vedomosti“, remdamasi dokumentu.
161 2024-01-15

Latvijoje gyvenanti Rusijos pilietė Liudmila sunkiai laiko ašaras: gresia priverstinis išvykimas

Latvių valdžiai trūko kantrybė dėl šalyje daugybę metų gyvenančių Rusijos piliečių, kurie niekaip nesugeba išmokti latvių kalbos. Dešimtys tūkstančių žmonių dabar turi išlaikyti latvių kalbos egzaminą, kuris nėra toks lengvas. Tiesa, daug kas egzamino neišlaiko ir dabar lieja ašaras.  „Dėl to, žinoma, labai apmaudu ir labai dėl to nervinuosi, aš iki dabar negaliu ramiai kalbėti“, – sako Latvijoje gyvenanti Rusijos pilietė Liudmila Larkina.
2023-09-22
REKLAMA
REKLAMA

Abiturientai laikys rusų kaip užsienio kalbos egzaminą

Abiturientai penktadienį laikys rusų kaip užsienio kalbos egzaminą. Šiemet jį iš viso pasirinko 1895 kandidatai, pranešė Nacionalinė švietimo agentūra. Praėjusiais metais šį egzaminą rinkosi 1963 jaunuoliai, apie 99 proc. jų išlaikė. Penktadienį kandidatai turės atlikti klausymo, skaitymo ir rašymo užduotis, egzamino dalį žodžiu jie laikė anksčiau. Kiekviena egzamino dalis lemia ketvirtadalį bendro įvertinimo.
Aktualijos 2023-06-23

Siūloma neberengti rusų kalbos valstybinio brandos egzamino

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) siūlo nuo 2025 metų neberengti rusų – antrosios užsienio kalbos – valstybinio brandos egzamino. Valstybiniai brandos egzaminai būtų organizuojami tiktai iš pirmųjų užsienio kalbų: anglų, vokiečių, prancūzų, numatyta Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programų aprašo projekte. „Nuo kitų mokslo metų mokyklos pradės dirbti pagal atnaujintas programas.

Nemokamas TV kanalas TV3 Plus – laidos, serialai, pasaulinio lygio filmai bei naujienos rusų kalba

TV3 Plus kanalas pradėtas transliuoti po to, kai prasidėjus karui Ukrainoje, šalyje buvo užblokuoti propagandiniai kanalai rusų kalba. Kanalo misija – suteikti rusų kalba kalbantiems šalies gyventojams objektyvią ir patikimą informaciją. TV3 Plus žiūrovams pateikiamas aukštos kokybės, modernus, rusiškai įgarsintas, bet ne iš Rusijos Federacijos įsigytas įvairaus žanro pramoginis turinys – televizijos laidos, serialai ir pasaulinio lygio filmai.
2023-03-14

Rusų kalbos mokytojai pyksta dėl raginimų persikvalifikuoti: „Esame ne aštuoniolikmečiai“

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija susirūpino rusų kalbos mokytojų likimu: gresiant nedarbui jiems siūlo įgyti papildomą kvalifikaciją – mokyti vokiečių, prancūzų ar kitos Europos Sąjungos kalbos. Nors rusų kalba tarp moksleivių dar išlieka populiariausia antroji užsienio kalba, ministerija tvirtina, kad greitai laukia jos eros pabaiga. Tiesa, ar mokytojai bus pajėgūs ir dirbti, ir mokytis naujų kalbų – lieka neaišku, mat nemažai jų yra vyresnio amžiaus.

Rusų kalbos mokytojai raginami persikvalifikuoti dabar – jų reikės vis mažiau

Rusų kalbos mokytojai kviečiami įgyti antrą kvalifikaciją, Lietuvai siekiant nuo dominuojančio rusų kaip antrosios užsienio kalbos mokymo pereiti prie Europos Sąjungos (ES) kalbų.

Minkštoji informacinė galia: ar turime laikytis įsikibę rusų kalbos?

Rusijos valdžia rusų kalbą pavertė informacinio karo dalimi, netgi tariamą rusakalbių engimą pavertė viena iš teisinančių karą priežasčių. Nepaisant kaltinimų absurdiškumo, rusų kalbos klausimas išlieka aktualus ne tik pačioje Ukrainoje, tačiau ir kitose valstybėse, kur yra rusakalbių bendruomenės. Ukrainos karo apžvalgininkas Oleksijus Arestovyčius viename iš interviu pripažino, kad su vaikais namie kalbasi rusiškai, nors ir akcentavo, kad leidžia juos į ukrainiečių mokyklą.
2023-02-18

Kaip Putinas net ir Ukrainos rusus pavertė NATO gerbėjais ir privertė atsisakyti Puškino

Charkivo meras Igoris Terechovas vargu galėjo numatyti, kad vos užėmus postą jam teks ne tik susidurti su Rusijos kariuomenės puolimu, atlaikyti apsiaustį ir kovoti su savo tautiečiais. Dar įdomesni pokyčiai, anot jo, įvyko jo paties sąmonėje – prasidėjus karui jis tapo aršiu Ukrainos narystės NATO šalininku. Dar praėjusių metų kovo 7-ąją Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis skyrė Charkivui miesto herojaus vardą.
2023-02-18

Opūs klausimai: kodėl atrodo, kad sankcijos Rusijai neveikia ir rusų kalbos ateitis Lietuvoje

Sausio mėnesį Rusijos ekonomika sulaukė rekordinio deficito ir privertė valdžią kreiptis į vietos verslus dėl paramos. Nepaisant to, Vakarų sankcijų poveikis, rodos, nėra toks, kokio buvo tikėtasi. Situaciją Rusijoje, ir kodėl „šaldytuvas vis dar nenugali televizoriaus“, tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ aptaria tv3.lt žurnalistai Martynas Žilionis ir Andrius Jakimčuk. Laidoje buvo kalbama apie rusų kalbos įtaką Lietuvai, kuri susidūrė su panašiomis problemomis, kaip ir Ukraina.
2023-02-15

Rusų kalbą Lietuvos mokyklose galėtų pakeisti lenkų: naujoves netrukus išbandys

Premjerė Ingrida Šimonytė neseniai viename interviu pareiškė, kad rusų, kaip antros užsienio kalbos, mokymą šalies mokyklose galėtų pakeisti lenkų kalba. Esą dabar, kai mokyklose norima palaipsniui sumažinti besirenkančiųjų rusų kalbą, ją galėtų visavertiškai pakeisti kaimyninės ir draugiškos mums šalies kalba. Pasak Šimonytės, šios kalbos mokytojų rasti nesunku, mat šalyje veikia lenkų mokyklos, kurias reikia jungti, o specialistai galėtų pereiti į lietuviškas mokyklas.

Šimonytė: rusų kalbą mokyklose galėtų pakeisti lenkų kalba

Rusų kalbos, kaip antros užsienio kalbos, mokymą Lietuvos mokyklose galėtų pakeisti lenkų kalba, sako premjerė Ingrida Šimonytė. „Aš tikrai už tai, kad lenkų kalbos, kaip užsienio kalbos, būtų mokyklose kuo daugiau“, – trečiadienį radijo stočiai „Znad Wilii“ sakė ji. „Manau, kad čia labai geras pasirinkimas. Aš beveliju, kad antras pasirinkimas užsienio kalbos šalia anglų kalbos, kuri yra įprasta, būtų lenkų, o ne rusų“, – tvirtino Vyriausybės vadovė.

Algis Ramanauskas – apie užmojus drausti rusų kalbos pamokas: „Priešo kalbą reikia mokėti“

Kol Rusija negailestingai niokoja Ukrainą ir kasdien žudo šimtus nekaltų žmonių, Lietuvoje vis dažniau pasigirsta diskusijos apie tai, ar tikrai turėtume savo vaikus mokyti rusų kalbos. Kai kurie užsimoja ir dar daugiau – tikina, kad naikinti reikėtų ir rusiškas mokyklas, mat jose ugdomi nelojalūs piliečiai. Tačiau visuomenės veikėjas ir turinio kūrėjas Algis Ramanauskas sako, kad neturėtume imtis tokių priemonių staigiai, nes tai būtų neišmintinga.
798 2022-12-31

Skambant svarstymams nebemokyti rusų kalbos, atsiranda širstančių: „Tai yra durnystė“

Vis garsiau svarstoma, kad lietuviškose mokyklose reikėtų pradėti riboti rusų kalbos mokymą. Nors nemažai žmonių palaiko šią idėją, tačiau atsiranda ir vadinančių tai kvailyste ir sakančių, kad priešo kalbą reikia mokėti. Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže. Vilnietis Artūr Senkevič, išgirdęs pastaruoju metu vis garsiau skambančius raginimus pradėti riboti rusų kalbos mokymą lietuviškose mokyklose, neteko amo. Jo šeimai rusų kalba – pagrindinė šnekamoji.
2022-12-18

Rusakalbė vilnietė reikalauja įstaigose su ja kalbėti rusiškai: „Aš ką – išmaldos prašau?“

Dalis švietimo ekspertų tvirtina, kad rusų kalba ir rusiškos mokyklos – tik problemų pradžia. Lietuvių kalbos neišmokę vaikai negali gerai integruotis į visuomenę, o tai veda prie užsidarymo rusakalbių socialiniame burbule ir tapimo nelojaliais Lietuvai piliečiais. Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže. Vilniuje, šalia Halės turgaus susikalbėti lietuvių kalbos gali ir nepakakti.
3335 2022-12-17

Karštai su tv3.lt. Ar turime atsisakyti rusų kalbos pamokų ir naikinti rusiškas mokyklas?

Kol Rusija negailestingai niokoja Ukrainą ir kasdien žudo šimtus nekaltų žmonių, Lietuvoje vis dažniau pasigirsta kalbos apie tai, ar tikrai turėtume savo vaikus mokyti rusų kalbos. Kai kurie užsimoja ir dar daugiau – tikina, kad naikinti reikėtų ir rusiškas mokyklas, mat jose ugdomi nelojalūs piliečiai.
Aktualijos 2022-12-12

Buvęs žydų gimnazijos vadovas Miša Jakobas: „Nustokime žiūrėti į kitus – ką padarė Lenkija, ką nutarė Latvija“

„Į mokytojo kėdę kartais pataiko visiškai atsitiktiniai asmenys“, – sako buvęs ilgametis žydų Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos vadovas Miša Jakobas. Neretai jaunosios kartos mokytojai šią specialybę pasirenka ne iš pašaukimo – juos vilioja stipendijos, motyvaciniai priedai. Tokie pedagogai ugdymo įstaigose neužsibūna – nusprendžia keisti profesiją, pasirenka patrauklesnę, labiau gerbiamą sritį.

Buvęs gimnazijos direktorius apie rusų kalbos mokymą mokyklose: „Priešo kalbą reikia mokėti“

Rusų kalbos pamokos Lietuvos mokyklose nėra prioritetas, taip pareiškė prezidentas Nausėda. Panašios pozicijos laikosi ir ministerija, ji svarsto, kad derėtų sekti Latvijos keliu ir rusų kalbą mokyklose keisti Europos Sąjungos kalbomis.  TV3 žinių „Dienos komentare“ buvęs Šalomo Alecheimo gimnazijos vadovas Miša Jakobas atsakė, ar gyvenant agresorės Rusijos pašonėje būtų naudinga, kad Lietuvoje augtų visiškai rusų kalbos nemokantys jaunuoliai.

Gitanas Nausėda: vaikus reikia mokyti kitų kalbų, rusų kalba – ne prioritetas

Rusų kalbos mokymas mokyklose šiandien nėra prioritetas ir daugiau dėmesio reikėtų skirti Europos Sąjungos valstybių oficialioms kalboms, sako prezidentas Gitanas Nausėda. „Ar mes turime tamprius ekonominius, kultūrinius, socialinius santykius su Rusija? Veikiausiai ne. Štai kodėl manau, kad tai nėra prioritetas“, – trečiadienį žurnalistams sakė prezidentas.  „Rusų kalbų mokytojų mes turime daugiau nei pakankamai. Tada savotiškai pasiūla pradeda diktuoti paklausą.

Mokyklos yra prieš siūlymą atsisakyti rusų kalbos: „Turėsime tą kaimyną, tai žinojimas, ką jis kalba – privalumas“

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija svarsto, ar Lietuva per kelerius metus mokyklose turėtų palaipsniui atsisakyti rusų, kaip antros užsienio kalbos. Būtent tokį tikslą užsibrėžė Latvija ir planuoja jį įgyvendinti 2026 metais. Tiesa, kai kurie Lietuvos švietimo bendruomenės nariai tvirtina, kad tokie ministerijos užmojai Lietuvai kaip tik nepalankūs, mat mokėti priešo kalbą – privalumas, o ne trūkumas.
Aktualijos 2022-11-30

Prezidentūra: Lietuva palaipsniui turėtų atsisakyti rusų kalbos mokymo

Lietuva palaipsniui turėtų atsisakyti rusų kaip antrosios užsienio kalbos mokymo, sako prezidento patarėja švietimo klausimais Jolanta Urbanovič. „Aišku, dabartinė situacija, galbūt, nedžiugina, bet negalime tikėtis labai staigaus pokyčio, nes yra ankstesni mokinių pasirinkimai, reikia užtikrinti tęstinumą. Kita vertus, reikia užtikrinti, kad būtų pasirinkimas kitų užsienio kalbų: prancūzų, vokiečių ar kitų, o tam reikia pedagogų“, – antradienį Žinių radijui sakė ji.

Latvija priėmė sprendimą: mokyklose nebeliks rusų kalbos

Per ketverius metus Latvija planuojama uždrausti mokyklose mokytis rusų kalbos kaip antrosios užsienio kalbos. Latvijos Švietimo ir mokslo ministerija parengė planą, kuris numato po ketverių metų uždrausti mokyklose mokytis rusų kalbos kaip antrosios užsienio kalbos. Vietoje to, jie turės rinktis mokytis vieną iš Europos Sąjungos (ES) kalbų arba užsienio kalbą, kurios mokymąsi reglamentuoja sudaryti tarpvyriausybiniai susitarimai, skelbia TV3 žinios Latvijoje.

Leidėjai teigia neradę klaidų savo vadovėliuose, sutarta konsultuotis leidžiant naujus

Leidėjai teigia neradę klaidų savo vadovėliuose, su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) sutarta konsultuotis leidžiant naujas mokymo priemones. Kaip pranešė ministerija, antradienį vykusiame jau antrajame ministrės Jurgitos Šiugždinienės susitikime su edukacinių leidinių leidėjais šie patikino neradę netinkamo turinio. „Šiandien leidyklų atstovai patvirtino, jog daugiau tokių klaidų leidiniuose nerado.
Aktualijos 2022-10-04

Rusų kalbos mokymas kelia audras: ekspertą pribloškė Lietuvos septintokams skirtas kūrinys

Prasidėjus naujiems mokslo metams, užvirė diskusijos, kaip Lietuvos mokyklose turėtų būti dėstoma rusų kalba. Vieni ragina išvis šią kalbą uždrausti, o ekspertai atšauna, kad rusų kalba – svarbi, bet reikia atsijoti grūdus nuo pelų. Tiksliau tariant, keisti Maskvos režimui pataikaujančius rusų kalbos vadovėlius, o iš rusų kalbos ir literatūros programos pašalinti imperinę Rusiją aukštinančius autorius.

Gyventojai Donbase labiau ištikimi Maskvai: „Aš noriu, kad nustotų šaudyti. Dėl manęs mus gali užkariauti ir pats velnias“

Čia langai užbarikaduoti smėlio maišais, o fronto garsai niekada nenutyla. Tačiau daugybė vyresnio amžiaus Donecko srities gyventojų čia pasiliko. Jie linkę pasitikėti Rusija labiau nei savo pačių valdžia, nepaisant net Vladimiro Putino pradėto agresyvaus karo. Tačiau kodėl? Raketa nukrito šalia pagrindinio Kramatorsko pašto skyriaus. Iš rusų R-37 likusios nuolaužos išsibarstė tarp tuopos lapų prie vaikų žaidimo aikštelės.
Aktualijos 2022-08-14

Nufilmavo rusakalbės agresijos protrūkį: stumdė ir iškoneveikė latvę už tai, kad ji nekalba rusiškai

Socialiniame tinkle „Twitter“ ėmė plisti vaizdo įrašas iš Latvijos, kuriame moteris nufilmavo, kaip ją užpuolė rusakalbė už tai, kad su ja nebuvo kalbama rusiškai.  Liepos 28-ąją, ketvirtadienį, viena latvė savo „Twitter“ paskyroje paviešino vaizdo įrašą, sulaukusį daugiau nei 230 tūkst. peržiūrų. Jame moteris nufilmavo, kaip kita rusiškai kalbanti moteris ją užpuolė, stumdė, mušė ir iškoneveikė.
2022-07-29

Abiturientai laikys rusų kalbos egzaminą

Pirmadienį abiturientai laikys rusų, kaip užsienio kalbos, valstybinį brandos egzaminą. Nacionalinės švietimo agentūros duomenimis, šį egzaminą pasirinko laikyti 1963 kandidatai. Jį rinkosi ir dalis ukrainiečių abiturientų, siekiančių vidurinio išsilavinimo Lietuvoje. Užsienio kalbos (rusų) valstybinis brandos egzaminas susideda iš keturių dalių: klausymo, rašymo, skaitymo (šias dalis abiturientai laikys pirmadienį) ir kalbėjimo, kurio atsiskaitymas vyko pavasarį.
Aktualijos 2022-06-20

Atsibudusi nuo bombų griaudesio Lidija nusprendė nebekalbėti rusiškai: su jais nenoriu turėti nieko bendra

Tuo metu, kai prieš šešias savaites anksti ryte raketos pradėjo smogti į Rytų Ukrainos miestą Charkivą, Lidijia Kalašnykova buvo pabudinta iš gilaus miego ir nusprendė: nuo tada šiol kalbės tik ukrainietiškai. „Kad ir kaip keistai tai skambėtų, tai įvyko akimirksniu, ir visas tas stresas privertė mane visiškai atsisakyti rusų kalbos“, – sakė Kalašnykova. Kaip ir dauguma ukrainiečių, Kalašnykova vienodai gerai šneka abiem kalbomis.
2022-04-16

Ukrainos Lvovo sritis ryžosi drastiškiems pokyčiams: uždraudė knygas, filmus ir dainas rusų kalba

Vakarų Ukrainoje esančios Lvovo srities taryba trečiadienį pritarė siūlymui uždrausti regione visas knygas, dainas ir filmus rusų kalba. Įstatymų leidėjai nubalsavo, kad būtų „įvestas moratoriumas viešam turinio rusų kalba transliavimui ir naudojimui“, kol Rusija išves visas savo pajėgas iš Ukrainos. Kol kas nedetalizuojama, kaip bus įgyvendinamas toks draudimas. Maskva 2014-aisiais aneksavo Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį ir pradėjo remti prorusiškus separatistus šalies rytuose.
2018-09-19

Gyvenimas Abchazijoje: kai pensija siekia vos 8 eurus

O dabar žvilgsnis į Abchaziją – nuo Gruzijos atsiplėšusį regioną, maitinamą dotacijomis iš Rusijos ir saugomą kelių tūkstančių Rusijos pasieniečių. Ten gyvenantys gruzinai skundžiasi dėl pažeidžiamŲ teisių, kai užkertamas kelias balsuoti, gauti abchazišką pensiją ar net įsidarbinti, mokyti vaikus gruzinų, o ne rusų kalba. O riešutų ir mandarinų verslą jau dvejus metus žlugdo viską naikinanti dvokianti blakė. Abchazijoje, Galio regione, gyvena apie 40 tūkstančių gruzinų.
2018-01-07

Paskelbė užsienio kalbų egzaminų rezultatus

Lenkų kalbos mokyklinį egzaminą išlaikė 99,64 proc., o rusų, kaip gimtosios kalbos, egzaminą – 98,56 proc. kandidatų. Lenkų kalbos egzaminą iš viso laikė 844, o gimtosios rusų kalbos – 284 kandidatai. Baltarusių kalbos egzaminą šiemet laikė du asmenys, ir abu išlaikė. Tokius lenkų, rusų ir baltarusių gimtųjų kalbų mokyklinių brandos egzaminų rezultatus paskelbė Nacionalinis egzaminų centras. Lenkų mokyklinio brandos egzamino aukščiausius įvertinimus (9–10 balų) gavo 30,61 proc.
Aktualijos 2017-07-05

Ukraina stiprina savo kalbos pozicijas

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pranešė pasirašęs įstatymą, kuriuo šalies televizijos įpareigojamos transliuoti ne mažiau 75 proc. turinio ukrainiečių kalba. „Ačiū žiniasklaidos atstovams už pasiūlymus įvesti kvotas ir sugrąžinti ukrainiečių kalbą į Ukrainos žiniasklaidą. Tai yra jų iniciatyva ir pasiūlymai, kuriuos aš tik palaikiau.
2017-06-07

Vilniuje atsiras lentelės lenkų ir rusų kalbomis

Minint Europos kalbų dieną, Varšuvos ir Rusų gatvėse Vilniuje sekmadienį bus atidengtos lentelės lenkų ir rusų kalbomis. Vidurdienį iškilminga lentelės atidengimo ceremonija vyks Rusų - Maironio gatvių sankirtoje, po valandos - Varšuvos gatvės pradžioje priešais Rasų kapines. „Vilnius - daugiakultūrinis miestas, gyvena įvairių tautų atstovai. Norint parodyti pagarbą jiems, sakome, kad miestas šneka tomis kalbomis, kuriomis kalba jos gyventojai.

Akibrokštas festivalio „Granatos Live“ lankytojams: grupė „Clean Bandit“ sveikinosi rusiškai

Festivalio „Granatos Live“ festivalio lankytojus nustebino svečiai iš Didžiosios Britanijos. „Grammy“ laureatai „Clean Bandit“ su lietuvių publika pasisveikino rusų kalba. Į šį grupės veiksmą dėmesį atkreipė tik nedidelė besilinksminančių žiūrovų dalis, tačiau grupės narei Grace Chatto pradėjus kalbėti kaimynų kalba ir dėkoti už šiltą priėmimą, minioje pasigirdo garsus švilpimas. Tiesa, organizatoriams perspėjus atlikėjus, kokią klaidą šie padarė, grupės nariai nuoširdžiai atsiprašė.
2015-08-02

Pergalės dieną Lietuvoje abiturientai laikė rusų kabos egzaminą

Šeštadienį vyko rusų kalbos valstybinis brandos egzaminas. Jį laikyti pasirinko 2160 kandidatų, nurodo Nacionalinis egzaminų centras. Brandos egzaminų pagrindinė sesija prasidėjo gegužės 2 dieną ir truks iki birželio 19 dienos, o birželio 22 – liepos 7 dienomis vyks pakartotinė sesija. Populiariausi tarp abiturientų yra lietuvių kalbos ir literatūros bei anglų kalbos egzaminai. Dažnai taip pat pasirinkti matematikos ir istorijos egzaminai.

Išeitis: rusų kalbos nemoki – toliau nuo Kremliaus propagandos

Živilė Kropaitė, LRT Radijo laida „Kita tema“, LRT.lt Rusų kalbos nemokėjimas gali ir apsaugoti nuo neigiamo rusiškos propagandos poveikio, nes, nemokėdamas kalbos, žmogus tiesiog nesinaudos rusiškais informacijos šaltiniais. Taip mano Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos fakulteto docentas Mantas Martišius. „Pagal surašymo duomenis, 1 mln. gyventojų kalba rusų kalba labai gerai, supranta. Jų langas į pasaulį, į tai, kas vyksta net ne Rusijoje, bet už Rusijos ribų, yra rusiški kanalai.

KTU studijavęs tadžikas: supratau, kad lietuvių negalima kalbinti rusiškai

Į Lietuvą prieš penkerius metus tadžikas Parvizdzhonas Jusupovas atvyko siekdamas išmokti anglų kalbą. Šį uždavinį vaikinas išpildė su kaupu – šiemet jis sėkmingai anglų kalba baigė vadybos studijas Kauno technologijos universitete (KTU). Įgytas žinias ir patirtį jaunas specialistas ketina pritaikyti kurdamas eksporto tarp Tadžikistano ir Baltijos šalių verslą ir geresnį gyvenimą gimtojoje šalyje.
2014-08-12

ISM pasirašė bendradarbiavimo sutartį su „Lidl“

ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas išplėtė tarptautinių verslo partnerių ratą: prie jų prisijungė Vokietijos mažmeninės prekybos tinklas „Lidl“. Vokiečių kompanija žada, kad ISM studentai, sėkmingai baigę „Lidl“ remiamą verslo vokiečių kalbos programą „Business Deutsch, gesponsert von Lidl“, turės daugiau galimybių įsidarbinti „Lidl“ Lietuvoje ir kitose šalyse. „Mūsų įmonė šiuo metu aktyviai ieško darbuotojų įvairioms pareigybėms užimti.
2014-05-19

L. Rasutis pajuto poreikį mokytis rusų kalbos

Lidija Rasutis, dalyvaudama BTV „Muzikinėje kaukėje“, išmoko ne tik šokti ar dainuoti kaip garsiausi pasaulio dainininkai. Dėl šio šou jai teko net pradėti mokytis naujos užsienio kalbos. Žinoma, Lidijos anglų kalbos žinios – nepriekaištingos. Nepasimetė ji ir atlikdama prancūzišką Edith Piaf dainą. Tačiau kai ji sužinojo, kad teks vaidinti Latvijos žvaigždę Laimą Vaikulę.
2012-10-24

V. Janukovyčiui padovanojo bilietą į Baltarusiją, o S. Husseinas ir M. Gaddafis jam „perdavė linkėjimus“

Kijeve vykstančios neterminuotos akcijos ukrainiečių kalbai ginti dalyviai paruošė dovaną prezidentui Viktorui Janukovyčiui, kuris pirmadienį švenčia 62-ąją gimimo dieną. Kaip praneša UNIAN, mitinguotojai nupirko Ukrainos valstybės vadovui lagaminą ir traukinio bilietą į Baltarusiją. „Ukrainskaja pravda“ patikslina, kad biliete pažymėtas galutinis punktas - Vitebsko srities Janukų kaimas, kur gimė V. Janukovičiaus protėvis.
2012-07-09

Ukrainoje tęsiasi protestai dėl rusų kalbos įstatymo

Daugiau nei 200 žmonių Kijevo centre tęsia protestą dėl prieštaringai vertinamo rusų kalbos įstatymo, skelbia „RIA Novosti“. 200 žmonių iš Ukrainos opozicijos partijų susirinko šalia kultūros centro Kijeve. Mitingo dalyviai laiko plakatus „Gėda prezidento Viktoro Janukovyčiaus prieš Ukrainą nukreiptai politikai“, kituose plakatuose raginama iš parlamento išsiųsti rusų politikus. Trečiadienį daugiau nei 1 tūkst. žmonių, kuriems vadovavo opozicijos partijos, protestavo Kijevo centre.
2012-07-05

Ukrainoje neatmetama pirmalaikių parlamento rinkimų galimybė

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius neatmeta, kad politinę krizę šalyje, kurią sukėlė antradienį priimtas Kalbų įstatymas, reikės bandyti įveikti pirmalaikiais parlamento rinkimais, praneša „RIA Novosti“. Kaip informavo valstybės vadovo spaudos tarnyba, V. Janukovyčius tai pareiškė trečiadienį per susitikimą su Aukščiausiosios Tarybos vadovybe.
2012-07-04
Į viršų