NATO
NATO (Šiaurės Atlanto sutarties organizacija)
Tarptautinė karinė-politinė organizacija, kurią sudaro 31 valstybė (nuo 2023 m.), daugiausia iš Šiaurės Amerikos ir Europos. Ji buvo įkurta 1949 m. balandžio 4 d. Vašingtone, siekiant užtikrinti kolektyvinę gynybą prieš galimas grėsmes, ypač Šaltojo karo laikotarpiu Sovietų Sąjungai.
Pagrindiniai NATO tikslai:
- Kolektyvinė gynyba: NATO remiasi pagrindiniu principu, kad puolimas prieš vieną iš Aljanso narių laikomas puolimu prieš visas nares (pagal Šiaurės Atlanto sutarties 5-ąjį straipsnį).
- Taikos palaikymas ir stabilumo skatinimas: NATO vykdo misijas ir operacijas visame pasaulyje, siekdama užtikrinti taiką ir stabilumą.
- Konsultavimas ir bendradarbiavimas: Organizacija skatina politinį dialogą ir bendradarbiavimą tarp narių, taip pat su kitomis šalimis bei tarptautinėmis organizacijomis.
Zelenskis padėkojo Trumpui dėl ginklų tiekimo Ukrainai
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pareiškė esąs dėkingas savo kolegai iš JAV Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) už leidimą tiekti ginklus Kyjivui su NATO šalių pagalba.
Jo teigimu, šis naujausias Baltųjų rūmų šeimininko sprendimas padės apsaugoti ukrainiečių gyvybes.
„Esu dėkingas prezidentui Trumpui už jo norą remti mūsų žmonių gyvybių apsaugą“, – sakė ukrainiečių prezidentas.
Vokietijos ministras apie Lietuvos ir NATO apsaugą: vokiečiai pasiruošę „žudyti Rusijos karius“
Vokietijos kariuomenė bus pasirengusi „žudyti Rusijos karius“, jei Rusija užpuls NATO šalį, interviu „Financial Times“ sakė Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistoriusas.
„Visada buvau įsitikinęs, kad jei nori kalbėti apie taiką ir atšilimą lygiomis teisėmis, tai gali daryti tik iš stiprios pozicijos, tik akis į akį“, – sakė jis.
Vašingtone NATO generalinis sekretorius surengs derybas su Donaldu Trumpu
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte šią savaitę surengs derybas su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kuris paskelbė apie planus parduoti ginklų Aljanso sąjungininkėms, kad jie būtų perduoti Ukrainai.
M. Rutte Vašingtone lankysis pirmadienį ir antradienį.
Šio vizito metu jis planuoja surengti derybas su Baltųjų rūmų šeimininku, JAV valstybės sekretoriumi Marco Rubio, Pentagono vadovu Pete'u Hegsethu ir Kongreso nariais.
Ekspertai įspėja: dar viena kibirkštis ir Rusija gali pradėti puolimą prieš NATO
Jei Pekinas imtųsi veiksmų prieš Taivaną, NATO gali atsidurti dviejų frontų kare su Kinija ir Rusija – tokį perspėjimą išreiškė Aljanso generalinis sekretorius. Toks scenarijus iš esmės reikštų pasaulinį karą tarp branduolinių supervalstybių, ir vis daugiau ekspertų pripažįsta, kad jis nėra toks jau nutolęs nuo realybės.
Darbą NATO pradedantis Baltrėnas: pagrindinė užduotis – užtikrinti, kad būtų sutartas grėsmių suvokimas
Darbą NATO Tarptautinio karinio štabo vadovo pareigose pradedantis generolas leitenantas Remigijus Baltrėnas tikina, kad sieksiąs užtikrinti, kad visos 32 Aljanso valstybės šalims kylančias grėsmes suvoktų vieningai.
„Jeigu grįšime į 2022 m. vasario mėnesį, Rusijos invazija į Ukrainą – grėsmės suvokimas NATO štabe ir visose NATO struktūrose aiškiai pakito.
Baltrėnas apie artėjančias „Zapad“ pratybas: NATO bus pasiruošusi reaguoti
Ketvirtadienį NATO tarptautiniam kariniam štabui pradėsiantis vadovauti Lietuvos kariuomenės generolas leitenantas Remigijus Baltrėnas sako, kad grėsmių vertinimas dėl rudenį vyksiančių Rusijos ir Baltarusijos „Zapad“ pratybų nėra pasikeitęs. Pasak kariuomenės Gynybos štabui vadovavusio kariškio, jeigu bus fiksuojami indikatoriai dėl galimų rizikų, NATO bus pasirengęs reaguoti.
Rusijos propagandos taikinyje – Baltijos jūra, kariuomenė tai sieja su pratybomis „Baltops 2025“
Birželio mėnesį Rusijos propaganda didelį dėmesį skyrė Baltijos jūrai ir skleidė klaidinančias žinutes, neva, NATO kelia įtampą šiame regione bei kelia grėsmę Rusijai, nurodo Lietuvos kariuomenės analitikai.
Vokietijoje rengiamas narystės NATO 70-ųjų metinių minėjimas
Vokietija pažymi savo narystės NATO 70-ąsias metines, ta proga sostinėje Berlyne trečiadienį rengiama iškilminga minėjimo ceremonija.
Kartu su Vokietijos kancleriu Friedrichu Merzu, gynybos ministru Borisu Pistoriumi ir užsienio reikalų ministru Johannu Wadephulu ceremonijoje dalyvaus NATO generalinis sekretorius Markas Rutte. Tikimasi, kad visi keturi politikai sakys kalbas, skirtas šiam svarbiam įvykiui pažymėti.
Reikalai rimtėja: didžiausias uostas Europoje ruošiamas galimam karui su Rusija
Roterdamo uostas Nyderlanduose pradėjo rezervuoti vietas NATO laivams su kariniais kroviniais ir planuoti ginklų pervežimo maršrutus, ruošdamasis galimam karui su Rusija, rašo „Financial Times“.
Jūrų uoste taip pat vyks desanto pratybos. Roterdamo uostas, kuris laikomas didžiausiu Europoje, anksčiau jau priimdavo ginkluotę, bet net šaltojo karo įkarštyje neturėjo specialios prieplaukos tam.
NATO naikintuvai praėjusią savaitę kartą kilo atpažinti ir palydėti Rusijos orlaivių
NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai praėjusią savaitę vieną kartą kilo atpažinti ir lydėti dviejų skrydžio taisykles pažeidusių Rusijos orlaivių, pirmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija.
REKLAMA
REKLAMA
Budrys: pagrindinis Lietuvos užsienio politikos prioritetas – užtikrinti valstybės saugumą
Su Lietuvos diplomatinių atstovybių, konsulinių įstaigų ir atstovybių vadovais susitikęs užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys aptarė svarbiausias geopolitines aktualijas ir pabrėžė, kad pagrindinis šalies užsienio politikos prioritetas – užtikrinti valstybės saugumą.
„Svarbiausias Lietuvos užsienio politikos prioritetas – užtikrinti valstybės saugumą.
Putino „pasididžiavimas“: giriasi, kad „garažuose“ rusai sukuria geresnes nei NATO technologijas
Rusija karui prieš Ukrainą naudoja tokią įrangą, kuri pralenks Šiaurės Atlanto aljanso (NATO) šalių produkciją, pareiškė Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas, rašo „The Moscow Times“.
„Kartais tiesiog tupėdami garažuose ar namų nešiojamuosiuose kompiuteriuose rusai sugalvoja tai, kas kokybe ir efektyvumu pranoksta kai kurią mūsų priešininkų iš NATO šalių techniką“, – sakė V. Putinas forume „Viskas pergalės labui!“.
„The Moscow Times“ pažymi, kad technologija, kuria greičiaus...
Nenuspėjama Trumpo politika – Europos galvos skausmas: iššūkių vis daugėja
JAV prezidento Donaldo Trumpo politika iš esmės yra nenuspėjama, kintanti ir priklausoma nuo daugelio, net epizodinių, veiksnių. Vis dėlto pasaulyje daug kas priklauso nuo JAV ir jų prezidento. Todėl ne tik Amerikos priešai, bet ir sąjungininkai – ypač Europos šalys – priversti prisitaikyti prie naujų aplinkybių ir ieškoti rakto į Baltųjų rūmų vadovo mąstyseną, rašoma „Ukrinform“.
NATO viršūnių susitikimas Hagoje buvo kupinas komplimentų ir simbolinio „švelnumo“ Baltųjų rūmų vadovui.
Vadovavimą NATO pajėgoms Europoje perėmė JAV generolas
Penktadienį Belgijos Monso mieste vykusioje ceremonijoje JAV generolas Alexusas Grynkewichas iš savo pirmtako ir tėvynainio Christopherio Cavoli perėmė antrą pagal svarbą NATO postą.
A. Grynkewichas yra patyręs naikintuvo pilotas, o pastaruoju metu dirbo JAV Jungtinio štabo operacijų direktoriumi, pranešė NATO.
A. Grynkewichas „puikiai supranta grėsmes, su kuriomis susiduriame danguje ir kitose srityse“, – teigė NATO generalinis sekretorius Markas Rutte.
Vadovavimą NATO pajėgų integravimo vienetui Lietuvoje perėmė Nyderlandai
Vadovavimą NATO pajėgų integravimo vienetui Lietuvoje ketvirtadienį perėmė Nyderlandai, pranešė Krašto apsaugos ministerija.
Vilniaus rotušėje vykusioje vadovybės pasikeitimo ceremonijoje Danijos kariuomenės pulkininkas Peteris Nielsenas oficialiai vieneto vadovavimą perdavė Nyderlandų kariuomenės pulkininkui Merlijnui Heiligeriui.
Rutte pakomentavo JAV sprendimą dėl Ukrainos: „Visa tai susiję dalykai“
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte pareiškė, kad supranta JAV administracijos norą pirmiausia rūpintis savo interesais, tačiau kartu ragina toliau teikti karinę paramą Ukrainai.
Apie tai jis kalbėjo „Fox News“, rašo „Ukrainska Pravda“.
„Tačiau kalbant apie Ukrainą, trumpuoju laikotarpiu Ukraina negali apsieiti be visos paramos, kurią ji gali gauti, kai kalbama apie šaudmenis ir oro gynybos sistemas“, – sako jis.
„Taip, suprantu, kad JAV turi pasirūpinti savo ginklų atsargomis.
Klausimas yra ne ar, o kada: Europa ruošiasi atremti Rusijos invaziją
Nors Rusija yra užsiėmusi plataus masto invazija į Ukrainą, daugelis NATO šalių ruošiasi, kad Rusijos vadovas Vladimiras Putinas vieną dieną atkreips dėmesį į rytinį Aljanso flangą, ir rengiasi karui su Maskva, rašo „Financial Times“.
Kaip rašoma leidinyje, Rusijos ekonomika jau yra parengta konfliktui, o V. Putino imperialistinės ambicijos reiškia, kad užkariavimo galimybių jis ieškos kitur.
Pažymima, kad Maskva jau dabar imasi veiksmų stiprinti savo buvimą regione.
NATO naikintuvai tris kartus kilo atpažinti ir palydėti Rusijos orlaivių
NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai praėjusią savaitę tris kartus kilo atpažinti ir lydėti skrydžio taisykles pažeidusių Rusijos orlaivių, pirmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija.
Birželio 25 dieną NATO naikintuvai kilo atpažinti tarptautine oro erdve skridusio keleivinio rusų orlaivio IL-18.
Birželio 26 dieną jie palydėjo Rusijos žvalgybinį lėktuvą IL-20 ir taktinį bombonešį SU24SM. Tą pačią dieną palydėtas ir universalus kovo lėktuvas SU30SM.
„Ar jai viskas gerai?“: internete žaibiškai plinta Giorgios Meloni veido išraiškos
Neseniai Nyderlanduose įvykusiame 2025 m. NATO viršūnių susitikime svarbiausi pasaulio lyderiai aptarė aktualius geopolitinius klausimus.
Tačiau socialinius tinklus netikėtai užvaldė Italijos premjerė Giorgia Meloni, ne dėl savo politinių pareiškimų, o dėl gyvų veido išraiškų kalbėdama su žurnalistais.
Vaizdo įrašas, kuriame G. Meloni per spaudos konferenciją atrodo nevalingai ir perdėtai judina veidą, išpopuliarėjo ir sukėlė bangą juokingų reakcijų internete.
Linas Kojala apie Hagoje vykusį NATO viršūnių susitikimą: jame Trumpą vadino „tėtuku“
Po NATO viršūnių susitikimo Hagoje Lietuva gali atsikvėpti šiek tiek ramiau. Nepaisant Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Donaldo Trumpo nepastovumo ir abejonių dėl įsipareigojimų kolektyvinei gynybai, Aljanso lyderiai patvirtino esminį 5-ojo straipsnio principą.
Misija „įtikti Trumpui“ pavyko? JAV karių kontingentas Europoje turėtų nepakisti
JAV kariuomenės vadovybė nesitiki, kad šalies vadovybė sumažins karių kontingentą Europoje. Trečiadienį vykusiame NATO viršūnių susitikime Aljanso vadovybė ir europiečiai padarė viską, kad įtiktų Donaldui Trumpui ir pasiektų patvirtinimą, kad Jungtinės Valstijos laikosi kolektyvinės gynybos principų, rašo „The Moscow Times“.
JAV karių skaičius Europoje liks nepakitęs, nepaisant to, kad Pentagonas siekia skirti daugiau pajėgų ir lėšų Azijos ir Ramiojo vandenyno regionui, pareiškė generolas Chris...
Gitanas Nausėda ragina ES lyderius įrodyti ryžtą dėl 5 proc. BVP gynybai iki 2030-ųjų
NATO viršūnių susitikime Hagoje šalims paskelbus, kad iki 2035-ųjų jos į gynybą investuos 5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), prezidentas Gitanas Nausėda ragina Europos Sąjungos (ES) lyderius per artimiausius penkerius metus dėl to padaryti „labai rimtus žingsnius“.
„Šiandien mes tikrai nemažai kalbėjome apie tai, kad NATO viršūnių susitikimas davė puikias gaires, bet jis negarantuoja, ypač, jeigu trūksta politinės valios, tų 5 proc.
Užsienio žiniasklaidoje – Kubiliaus perspėjimas Europai: turime ruoštis jau dabar
Europos Komisijos gynybos komisaras Andrius Kubilius sako, kad europiečiams reikės milijonų dronų, kad sukurtų „armiją“, kuri galėtų apsiginti nuo Rusijos. Ir tam jie turi pradėti ruoštis jau dabar. Tokias mintis A. Kubilius išsakė įtakingai Jungtinės Karalystės žiniasklaidos priemonei „Sky News“.
Karinė žvalgyba teigia, kad Rusijos pajėgos gali būti pasirengusios per artimiausius penkerius metus smogti NATO šaliai.
Marco Rubio nustebino NATO partnerius: prakalbo apie priemones prieš Rusiją
JAV valstybės sekretoriaus Marco Rubio žodžiai trečiadienį nustebino NATO užsienio reikalų ministrus, rašo „Politico“.
Antradienio vakarą per uždarą vakarienę, kurioje buvo aptariama Ukrainos padėtis, M. Rubio užsiminė, kad Senatas greičiausiai priims įstatymą dėl sankcijų Rusijai sugriežtinimo.
Anot jo, to galima tikėtis galima tuomet, kai bus baigtas darbas dėl prezidento Donaldo Trumpo „Didžiojo gražaus įstatymo“ dėl mokesčių ir išlaidų.
Karas Ukrainoje. Emocinės diplomatijos pabaiga: Zelenskis keičia bendravimo su Trumpu taktiką
Trečiadienį Nyderlanduose vykusiame NATO viršūnių susitikime Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmą kartą po ilgo laiko pasirodė vilkėdamas drabužiu, kuris daugiau ar mažiau panašus į oficialų dalykinį kostiumą.
Tai rodo, kad pasikeitė Ukrainos vadovo bendravimo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu taktika, italų leidiniui „Espresso“ sakė užsienio politikos ekspertas, buvęs Ukrainos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Valerijus Čalyj.
Volodymyras Zelenskis pateikė daugiau susitikimo su Donaldu Trumpu detalių
Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui trečiadienį NATO viršūnių susitikimo Hagoje kuluaruose pavyko susitikti su JAV vadovu Donaldu Trumpu ir aptarti svarbiausius klausimus, susijusius su daugiau nei trejus metus trunkančia Rusijos plataus masto invazija.
„Žinote, kartais esame turėję šiek tiek sunkių momentų, bet jis negalėjo būti malonesnis“, – sakė D. Trumpas apie susitikimą, matyt, turėdamas omenyje liūdnai pagarsėjusį abiejų lyderių kivirčą Ovaliajame kabinete vasario mėnesį.
Donaldas Trumpas Hagoje: Rusija gali imtis veiksmų prieš kitas šalis
Trečiadienį Hagoje vykusioje NATO spaudos konferencijoje JAV prezidentas Donaldas Trumpas sakė, kad Rusija gali imtis veiksmų ne tik prieš Ukrainą, bet ir prieš kitas šalis, rašo „The Kyiv Independent“.
Paklaustas, ar Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas turi teritorinių ambicijų už Ukrainos ribų, D. Trumpas atsakė: „Tai įmanoma.“
„Vieną dalyką žinau: jis [V. Putinas] norėtų užbaigti karą. Jis norėtų išeiti iš šios situacijos. Jam tai yra chaosas“, – sakė JAV prezidentas.
NATO 5-asis straipsnis: kaip tai veikia ir vienintelis atvejis, kai teko jį aktyvuoti
JAV prezidento Donaldo Trumpo vizitas Hagoje vykstančiame NATO viršūnių susitikime trečiadienį atsidūrė dėmesio centre dėl vienos svarbios priežasties: ar jis įsipareigos laikytis 5-ojo straipsnio?
Kolektyvinės gynybos principas, įtvirtintas Aljanso steigimo sutarties 5-ajame straipsnyje, yra NATO veiklos pagrindas.
Pagal šį straipsnį, puolimas prieš vieną narę laikomas puolimu prieš visą Aljansą.
Sutarus dėl 5 proc. gynybos finansavimo, Nausėda perfrazavo Trumpą: „Padarykime NATO vėl didžią“
Istorinis sprendimas – NATO šalys sutarė dėl 5 procentų gynybos finansavimo. Hagoje nuskambėjo nemažai liaupsių Donaldui Trumpui – būtent dėl jo toks sprendimas ir priimtas. O Trumpo retoriką perėmė ir Gitanas Nausėda. Tiesa, ne viskas taip džiaugsminga, kaip gali pasirodyti – realus gynybos finansavimo procentas mažesnis, o ir laiko šalims duota net 10 metų. Neišsklaidytos ir abejonės dėl išimties Ispanijai.
Šakalienė: NATO įsipareigojimas dėl gynybos finansavimo gali būti paankstintas
Reaguojant į besikeičiančias aplinkybes, NATO valstybių įsipareigojimas skirti 5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto gali būti paankstintas, sako krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
„Nurodymas, kad 2029-aisiais būtų vykdoma peržiūra, vertinant geopolitines aplinkybes, rodo, kad dar ir reaguojant į besikeičiančią aplinką gali ir dar kisti šie skaičiai.
TV3 Žinios. Istorinis NATO sprendimas; Kraupios avarijos Klaipėdoje detalės; Trumpo ir Zelenskio susitikimas
Istorinis sprendimas – NATO šalys sutarė dėl 5 procentų gynybos finansavimo. Hagoje nuskambėjo nemažai liaupsių Donaldui Trumpui – būtent dėl jo toks sprendimas ir priimtas. O Trumpo retoriką perėmė ir Gitanas Nausėda. Tiesa, ne viskas taip džiaugsminga, kaip gali pasirodyti – realus gynybos finansavimo procentas mažesnis, o ir laiko šalims duota net 10 metų. Neišsklaidytos ir abejonės dėl išimties Ispanijai.
Nestokojo pozityvo: Trumpas įvertino NATO viršūnių susitikimą
JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį gyrė „nuostabų“ NATO viršūnių susitikimą Hagoje, lyderiams užbaigus susitikimą, per kurį Aljansas pritarė jo reikalavimui didinti išlaidas gynybai.
„Manau, kad viršūnių susitikimas buvo fantastiškas. Jis buvo labai sėkmingas“, – Nyderlandų ministrui pirmininkui Dickui Schoofui sakė D. Trumpas.
NATO sąjungininkės trečiadienį susitarė iki 2035 m. gynybai ir susijusioms išlaidoms skirti 5 proc.
Volodymyras Zelenskis pasirodė be karinės aprangos: paaiškino, ką tai reiškia
NATO viršūnių suvažiavime Nyderlanduose Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirodė nebe su jam įprasta militaristinio stiliaus žalia apranga, bet su juodu kostiumu.
Šis pokytis neliko nepastebėtas – apie jo simbolinę ir politinę reikšmę mintimis su naujienų portalo tv3.lt pasidalijo diplomatinės mados ekspertė Marija Palaikytė.
NATO deklaracija: 5 proc. BVP gynybai, įsipareigojimas kolektyvinei gynybai ir parama Ukrainai
NATO lyderiai viršūnių susitikime trečiadienį įsipareigojo iki 2035 metų gynybai skirti 5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), patvirtino tvirtą įsipareigojimą kolektyvinei gynybai bei ilgalaikę paramą Ukrainai.
„Sąjungininkės įsipareigoja iki 2035 metų kasmet investuoti penkis procentus BVP į pagrindinius gynybos poreikius, taip pat su gynyba ir saugumu susijusias išlaidas“, – sakoma 32 šalių bendrame pareiškime.
Po Trumpo pastabų Lenkijos prezidentas Duda atmetė bet kokias diskusijas dėl NATO 5 straipsnio
Trečiadienį Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pakomentavo JAV prezidento Donaldo Trumpo teiginius dėl NATO 5 straipsnio, pareiškęs, kad vienybė yra vienas iš pagrindinių NATO principų.
„5 straipsnis yra aiškus ir nedviprasmiškas ir jis reiškia kolektyvinę gynybą, – sakė A. Duda.
NATO susitarimą dėl gynybos vadinant istoriniu, Donaldas Trumpas Hagoje demonstruoja šiltą toną
JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį NATO viršūnių susitikime demonstruoja draugišką poziciją sąjungininkių atžvilgiu, o numatomą paskelbti susitarimą dėl išlaidų gynybai didinimo pavadino „didele pergale visiems“.
Per susitikimą Hagoje viskas buvo kruopščiai suplanuota, kad neprognozuojamasis JAV prezidentas liktų patenkintas – nuo oficialios susitikimo dalies sutrumpinimo iki nakvynės karališkuosiuose rūmuose.
Nutekinta NATO viršūnių susitikimo deklaracija: užuominų apie Ukrainą NATO – nėra
Britų dienraštis „The Telegraph“ pasidalijo nutekintu NATO viršūnių susitikimo Hagoje deklaracijos tekstu. Deklaracijoje, kurią pasirašys sąjungininkių šalių aukščiausi vadovai, buvo sušvelninta kritika Rusijai, pažymi dienraštis.
Tekste neliko eilutės, kad „Ukrainos ateitis – NATO“, kuri buvo įrašyta pernykščio susitikimo Vašingtone deklaracijoje. Joje taip buvo minima „Rusijos plataus masto invazija“. Dabar kalbama tik apie „įsipareigojimus“ Ukrainai.
Ką iš tikrųjų reiškia NATO susitarimas dėl 5 proc. BVP išlaidų gynybai?
Hagoje viršūnių susitikime NATO lyderiai trečiadienį turėtų pasirašyti įsipareigojimą dėl išlaidų gynybai, kad būtų patenkintas JAV prezidento Donaldo Trumpo reikalavimas, jog šioms reikmėms skiriamų lėšų dalis sudarytų 5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
Apžvelgiame detales apie tai, dėl ko tariasi NATO:
Ar tikrai 5 proc.?
D. Trumpas primygtinai reikalavo, kad NATO šalys pasiektų 5 proc. ribą – gerokai didesnę nei šiuo metu Aljanso reikalaujamas 2 proc. bazinis lygis.
„Bloomberg“ paskelbė galimo Rusijos puolimo prieš NATO modelį: prasidėtų Lietuvoje, įsitrauktų kaimynės
Rusijos invazija į NATO gali prasidėti nuo Baltijos šalių, tačiau Rusijos smūgiai gali būti nukreipti ir į tikslus už buvusios „įtakos zonos“ teritorijos ribų. Europos išlaidos karo su Maskva atveju per pirmus metus sieks 1,3 milijardo eurų, rašoma „Bloomberg“. Agentūra sukūrė galimą šio karo eigos modelį remdamasi interviu su aukšto rango vyriausybės pareigūnais.
Rusijos invazija gali prasidėti nuo surežisuoto incidento arba hibridinės atakos.
NATO viršūnių susitikimas: žadama paskelbti dešimtmečio planą
Hagoje prasideda NATO viršūnių susitikimas, kuriame lyderiai turėtų paskelbti apie ambicingą dešimtmečio planą – išlaidas gynybai didinti iki penkių procentų.
NATO generalinis sekretorius žingsnį vadina istoriniu, o štai užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys norėtų greitesnių sprendimų.
Aljanso lyderiams ranką spaudžia ir Zelenskis, kuris jau rytoj turėtų susitikti su Trumpu. O Putinas toliau nesismulkina – surengė žiaurią ataką Dnipre. Vien sužalotų per pusantro šimto.
Trumpo lėktuvas nusileido Nyderlanduose, kur vyks NATO viršūnių susitikimas
JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį atvyko į Nyderlandus, kur vyks NATO viršūnių susitikimas, per kurį sąjungininkės bandys nuraminti Amerikos vadovą pažadu skirti daugiau lėšų gynybai.
D. Trumpo prezidentinis lėktuvas „Air Force One“ nusileido Amsterdamo Schipolio oro uoste ir ketina vykti tiesiai į Hagą.
Antradienio vakarą Nyderlandų karalius rengia vakarienę, kuria prasidės dvi dienas truksiantis transatlantinio Aljanso susitikimas.
Trumpas pasidalijo iš NATO vadovo gautu laišku: štai kas jame parašyta
Į NATO viršūnių susitikimą Nyderlanduose vykstantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas socialiniuose tinkluose pasidalijo iš NATO generalinio sekretoriaus Marko Rutte‘ės gautu laišku, kuriame nepagailėta pagyrimų.
Savo laiške M. Rutte sveikino D. Trumpą dėl jo pergalių tarptautinėje politikoje, įskaitant pasiektą tikslą, kad NATO šalys didintų išlaidas gynybai.
D. Trumpas laiško kopiją įkėlė į savo socialinį tinklą „Truth Social“, o jo autentiškumą patvirtino NATO.
Rutte: NATO kariniam pranašumui mestas iššūkis
NATO kariniam pranašumui mestas agresyvus iššūkis, antradienį pareiškė NATO generalinis sekretorius Markas Rutte per bendrą spaudos konferenciją su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.
M. Rutte priminė senovės romėnų posakį „nori taikos – ruoškis karui“. Anot jo, tai paprasta idėja – gynybos pajėgumai privalo būti tokie, kad niekas net nedrįstų grasinti.
TV3 Žinios. NATO lyderiai renkasi į viršūnių susitikimą; 19-metis automobiliu rėžėsi į žmones; Kremlius atakuoja Ukrainą
Marijampolės rajone girtas 19-metis automobiliu rėžėsi į būrį švęsti Joninių ėjusių žmonių ir pabėgo. Žuvo vyras, dvi jo dukros ir draugų sūnus išvežti į ligoninę.
NATO lyderiai renkasi į viršūnių susitikimą Hagoje. Trumpas spaudžia, bet ar pavyks šalims narėms susitarti dėl ambicingų išlaidų gynybai?
Kraupi Putino ataka Dniprui: į miesto centrą pataikiusios raketos pražudė 9 žmones, sužeistųjų skaičius artėja prie šimto.
Nausėda: parama Ukrainai galės būti įskaičiuota į išlaidas gynybai
Į NATO viršūnių susitikimą vykstantis prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad parama Ukrainai galės būti įskaičiuota į planuojamą 5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) išlaidų gynybai rodiklį.
„Ukrainos parama taip pat yra įtvirtinta, beje, taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad parama Ukrainai bus įskaičiuota į tą bendrą 5 proc. rodiklį“, – Prezidentūros vaizdo įraše antradienį teigė šalies vadovas.
Trumpas atskleidė, kur žada susitikti su Zelenskiu
JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį pareiškė „tikriausiai“ susitiksiąs su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu NATO aukščiausiojo lygio susitikimo Hagoje paraštėse.
„Taip, tikriausiai su juo susitiksiu“, – prezidentiniame „Air Force One“ lėktuve žurnalistams sakė D. Trumpas.
Vokietijos kancleris Merzas: NATO išlaidos didinamos ne dėl noro įtikti Trumpui
NATO sąjungininkų įsipareigojimas didinti išlaidas gynybai, kuris turėtų būti patvirtintas antradienį prasidedančiame istoriniu vadinamame Aljanso aukščiausiojo lygio susitikime, nėra skirtas tik JAV prezidentui Donaldui Trumpui įtikti, pareiškė Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas.
„Nedarome to, kaip kai kurie teigia, norėdami padaryti paslaugą Jungtinėms Valstijoms ir jų prezidentui“, – sakė jis Vokietijos parlamente prieš išvykdamas į susitikimą Hagoje.
Trumpas mįslingai prabilo apie NATO 5-ąjį straipsnį: yra daugybė apibrėžimų
JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį pareiškė, kad NATO kolektyvinės gynybos sąlyga turi „daugybę apibrėžimų“, o šie jo komentarai, tikėtina, sukels nerimo sąjungininkams, Hagoje prasidedant Aljanso aukščiausiojo lygio susitikimui.
Ursula von der Leyen: Europos gynyba pagaliau pabudo
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen antradienį pasveikino, anot jos, istorinį NATO įsipareigojimą didinti gynybos išlaidas, sakydama, kad Europos gynybos pramonė „pagaliau pabudo“.
„Gynybos Europa pagaliau pabudo. Rytoj viršūnių susitikime bus nustatyti išties istoriniai nauji NATO sąjungininkių išlaidų tikslai“, – teigė ji.
Per NATO viršūnių susitikimą Hagoje, Nyderlanduose, sąjungininkės ketina susitarti per ateinantį dešimtmetį skirti 5 proc.
Trumpas: manau, kad NATO viršūnių susitikimas bus sėkmingas
Prieš NATO viršūnių susitikimą Hagoje JAV prezidentas Donaldas Trumpas buvo nusiteikęs optimistiškai.
„Kaip žinote, dabar vykstu į NATO, – sakė jis antradienį Vašingtone prieš išskrisdamas. – Manau, kad susitikimas bus sėkmingas“.
Hagoje antradienio vakarą susirinks 32 NATO šalių lyderiai. Aljanso partnerės prieš viršūnių susitikimą susitarė iki 2035 m. bent 3,5 proc. savo bendrojo vidaus produkto (BVP) skirti gynybai ir 1,5 proc. – su gynyba susijusiai infrastruktūrai.