kalbos specialistai

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „kalbos specialistai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „kalbos specialistai“.

Kalbos specialistai pataria: dviguba gali būti pilietybė, o standartai – dvejopi

Būdvardis „dvigubas“ reiškia „du kartus didesnis“ arba „sudarytas iš dviejų tokių pačių daiktų“. Dviguba gali būti pavardė – sudaryta iš dviejų lygiaverčių dalių, dviguba pilietybė – kai žmogus turi dviejų šalių pilietybę, dviguba nauda – kai naudos dukart daugiau. Kai kalbama apie du skirtingus, dviejų rūšių dalykus, žodis „dvigubas“ vengtinas. Žmogaus, gyvenančio viešą ir slaptą gyvenimą, gyvenimas nepasidvigubina, o tampa dvilypis.

Kalbos specialistai pataria: žodžio „talpa“ nevartokime reikšme „indas, talpykla“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „talpa“ reiškia tūrį, talpumą, o ne indą. Taigi skystį pilame ne į talpas, o į indus, talpyklas.

Kalbos specialistai pataria: daiktai būna dar tinkami naudoti, o ne tinkami naudojimui

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodinių daiktavardžių su priesaga „-imas (-ymas)“ naudininkas nevartotinas tikslui, paskirčiai reikšti. Tokie daiktavardžiai gali būti keičiami bendratimi.
Aktualijos 2024-03-06

Kalbos specialistai pataria: nevartokime žodžio „nonsensas“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nevartotinos svetimybės „nonsensas“ pakaitai „nesąmonė“, „niekai“. Pagal kontekstą „nonseną“ galima pakeisti ir kitu žodžiu ar žodžių junginiu.
Aktualijos 2024-02-28

Kalbos specialistai pataria: posakis „valstybiniame lygyje“ yra netaisyklingas

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas nevartotinas, šiuo atveju reikėtų rinktis įnagininką.

Kalbos specialistai pataria: jei gerai praleidome laiką, nesakykime „turėjome gerą laiką“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Pasakymas „turėti gerą laiką“ yra pažodžiui išverstas iš anglų k. „to have a good time“. Jis keistinas „gerai, puikiai praleisti laiką“; „buvo malonu bendrauti“ ir pan.

Kalbos specialistai pataria: apklausti galima kaip liudytoją, o ne liudytoju

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Lyginamajam objektui reikšti įnagininkas žodžių junginyje „apklausti ką kuo“ neteiktinas, taisyklingai sakoma „apklausti ką kaip ką“....
Aktualijos 2024-01-11

Kalbos specialistai pataria: visi gyvenkime geromis sąlygomis

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Daiktavardžio vietininkas „sąlygose“ netinkamas būviui ar būdui reikšti, vartotinas įnagininkas sąlygomis.
Aktualijos 2023-12-13

Kalbos specialistai pataria: posakis „išpildyti planą“ yra netaisyklingas

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „išpildyti“ turi reikšmę „tapti tikrove, pasitvirtinti, įvykti“, todėl reikėtų sakyti ne „išpildyti planą“, o „įvykdyti planą“.    ...
Aktualijos 2023-12-06

Kalbos specialistai pataria: ne nusimato, o numatomi šalti orai

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Jeigu veiksmas negali vykti savaime, veiksmažodžio „numatyti“ sangrąžinė forma nevartotina neveikiamosios rūšies reikšme.
Aktualijos 2023-11-29
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų