genų inžinerija

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „genų inžinerija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „genų inžinerija“.

Y chromosoma nyksta, taigi kas nutiks vyrams?

Y chromosoma yra vyriškumo simbolis, tačiau tampa aišku, kad ji nėra tokia stipri ir atspari, kaip buvo manyta. Joje esantis SRY genas lemia, ar embrionas bus vyriškos (XY) ar moteriškos (XX) lyties. Tiesa, Y chromosomoje yra tik keli kiti genai, o ji pati nėra būtina išgyvenimui. Juk moterys puikiai išgyvena ir be jos. Negana to, Y chromosoma sparčiai degeneruoja, taigi moterys turi dvi normalias X chromosomas, tačiau vyrai turi sveiką X ir deformuotą Y chromosomą.
2021-03-11

Ateitis atėjo: pradėti „gaminti“ žmones patobulintais genais

Vienas Kinijos mokslininkas teigia sukūręs pirmuosius pasaulyje genetiškai pakoreguotus kūdikius, bet šis žingsnis, kuris būtų pirmas toks medicinos laimėjimas, išprovokavo kritikos laviną. Kinijos universiteto profesorius He Jiankui interneto platformoje „YouTube“ paskelbtame vaizdo įraše sako, kad prieš kelias savaites gimusių dvynukių DNR buvo pakeista, kad jos neužsikrėstų ŽIV.
2018-11-26

Genų inžinerija: problemų daugiau, nei norėtume

Po to, kai pirmą kartą buvo genetiškai pakeistas žmogaus embriono genomas, ką padarė Kinijos mokslininkai, genetikos profesorius Vaidutis Kučinskas „Žinių radijui“ penktadienį sakė, kad genų inžinerija turi dvi puses, bet kol kas problemų yra daugiau, nei norėtume. „Pirmas dalykas, kad yra paveldimosios ligos, kurias bandoma gydyti kokiais nors metodais. Tarp siūlomų metodų yra ir genų inžinerijos metodai.
2015-04-24

Augalų genų bankas – prieš klimato kaitą

Pasaulio mokslininkai teigia, kad jau šį šimtmetį dėl visą planetą apimančios klimato kaitos drastiškai sumažės daugybės augalų ir gyvūnų arealai. Pokyčiai vyksta visur, ir nors Lietuvoje plika akimi jų dar nepastebime, mūsų kraštas – ne išimtis. Lietuvoje drastiškų pokyčių dar nematyti ,,Išėję į lauką ar sodą augalų pokyčių kol kas gal ir nepastebėsite, bet jų vegetacijos periodas pailgėjo.
2014-10-28

Su vėžiu kovos genetiškai modifikuoti virusai

Novosibirsko (Rusija) universiteto Mikrobiologijos ir virusologijos laboratorijos mokslininkai pranešė sukonstravę genetiškai modifikuotus virusus, gebančius efektyviai naikinti vėžines ląsteles. Pasak laboratorijos vadovo Piotro Čiumakovo, bandymų „in vitro“ (mėgintuvėlyje) sąlygomis rezultatai buvo labai geri.
2014-04-25

Mokslininkas: genų inžinerija padalys žmones į patobulintą elitą ir likusiuosius

Martynas Tovarovas, LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt Įsivaizduokite pasaulį, kuriame nėra negražių ar silpnų žmonių. Arba pasaulį, kuriame galima užtikrinti, kad gimtų mėlynakis, tamsiaplaukis, stipresnis, protingesnis žmogus. Genų inžinieriai teigia, kad ateityje tai gali tapti įmanoma – tereikia pašalinti nepageidaujama geną ir pakeisti norimu.
2013-11-17

Genų inžinerija – žmonijos klestėjimo priežastis ar žūtis?

Viena naujausių ir turbūt daugiausia kontroversiškų nuomonių sulaukianti mokslo sritis yra genų inžinerija. Tai didžiulis XX a. atradimas, kuriuo naudojantis galima išspręsti daug globalių problemų. Kiekviename organizme yra užšifruotas genetinis kodas, kuris suranda genus, kurie yra atsakingi konkrečios ligos vystymąsi. Naujosios genų inžinerijos technologijos, leidžia tokį geną panaikinti ir taip suskaldyti DNR.
2013-09-18

Pasiūlyta biokompiuterio, kuriame naudojamas genetinis kodas, koncepcija

Izraelio Technologinio instituto chemijos fakulteto mokslininkai, bendradarbiaudami su Scrippso molekulinės biologijos instituto (Kalifornija, JAV) specialistais ir Pietų Floridos universiteto (JAV) matematikais, pristatė biologinio kompiuterio koncepciją. Jo potencialas atskleidžiamas sprendžiant užduotis, kurių skaičiavimai šiuolaikiniams kompiuteriams yra laikomi per sudėtingais.
2013-05-29

Lietuvoje jau auga genetiškai modifikuoti rapsai

Europos Sąjungoje draudžiama auginti genetiškai modifikuotus rapsus. Nustačius, kad Šiaurės Lietuvoje išaugintame derliuje yra genetiškai pakeistų rapsų pėdsakų, kontroliuojančios tarnybos aiškinasi, kaip tokie rapsai pateko į Lietuvą ir kas juos augino. Galima sakyti, kad Lietuva – rapsų šalis, mat šiemet jų prikulta maždaug 600 tūkst. tonų. Šį rudenį paimti 25 bandiniai genetinei modifikacijai tirti – lašas rapsų jūroje. Viename iš mėginių rasta genetiškai pakeisto rapso pėdsakų.
2012-10-18

Kaip genų inžinerija pakeis olimpiadą?

Mokslininkams nustatant genus, kurie padeda žmonėms tapti pasaulinio lygio sprinteriais ar rekordus gerinančiais čiuožėjais, mintis, kad medaliai uždirbami vien sunkiu darbu, prakaitu ir ašaromis, pradeda atrodyti vis labiau pasenusi. Bent jau taip žurnale „Nature“ paskelbtame straipsnyje teigia mokslininkai.
2012-07-19
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų