REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Prasidėjus kalendoriniam pavasariui būtina pasirūpinti savo sveikata. Be įprastų pavasariui peršalimo ligų kyla ir daugiau grėsmių: šylant orams bunda ir įvairūs parazitai, pavyzdžiui, erkės.

Prasidėjus kalendoriniam pavasariui būtina pasirūpinti savo sveikata. Be įprastų pavasariui peršalimo ligų kyla ir daugiau grėsmių: šylant orams bunda ir įvairūs parazitai, pavyzdžiui, erkės.

REKLAMA

Ne paslaptis, kad Lietuvoje erkių platinamos ligos fiksuojamos pakankamai dažnai, pavyzdžiui, 2021 m. Lietuvoje erkiniu encefalitu susirgo 365 žmonės, o Laimo liga, kitaip vadinama borelioze – dar 1780 žmonių.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad priešingai nei nuo erkinio encefalito, nuo Laimo ligos skiepų dar nėra. Tikimasi, kad skiepais išvengti šios ligos jau bus galima po kelių metų, kol kas vienintelis būdas jos išvengti – saugotis parazitų ir negerti nepasterizuoto pieno.

Laimo ligos simptomai bei ligos eiga, kaip aiškina Santaros klinikų Infekcinių ligų gydytoja, gali būti labai panašūs į erkinį encefalitą. Be to, net ir persirgęs Laimo liga žmogus nuo jos neįgyja imuniteto, o tai reiškia, kad ja gali būti užkrėstas vėl ir vėl.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos, kurios pažeidžia ne vieną, o daugelį sistemų“, – įspėjo infekcinių ligų gydytoja Daiva Radzišauskienė.

REKLAMA

Pirmiausia ten, kur įsisiurbia užkrėsta erkė, parausta oda.

„Bakterijos gali pažeisti ne tik odą, bet ir gali pažeisti nervų sistemą. Ir sukelti taip vadinamą limfocitinį meningitą, kur dažniausiai jokių simptomų pradžioje nebūna. Pažeisti galvinius nervus, dažniausiai veidinį nervą, ir taip pat sukelti smegenų ir galvos, ir nugaros smegenų uždegimą“, – aiškina D. Radzišauskienė.

Nors tokie atvejai yra retesni atvejai, bet jie būna sunkūs. Gali paralyžiuoti ir veido raumenis, galimas ir koordinacijos sutrikimas, galūnių parezės, kitaip nusilpimai. Žmogui pasveikti gali prireikti metų ar daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistai paskaičiavo, kad pasveikti nuo Laimo ligos visiškai – galima, o štai nuo erkinio encefalito visiškai pasveiksta keturi iš dešimties sergančių šia liga. Likusiems pasireiškia vienokie ar kitokie liekamieji reiškiniai.

BTA Asmens draudimo rizikų vertintojas Andrius Žilėnas pastebi, kad gyventojai, kurie draudžiasi Asmens draudimu, susirgę parazitų platinamomis ligomis, dėl papildomų išlaidų gali jaudintis kiek mažiau.

„Mūsų draudimo išmokų statistika panaši, kaip ir Lietuvos – dažniausiai klientai sulaukia išmokų susirgę Laimo liga, rečiau erkiniu encefalitu. Be to, esame fiksavę atvejį, kai tas pats asmuo Laimo liga susirgo du kartus. Išmokos dėl tokių susirgimų gali siekti ir 1000 eurų, na, o pačios išmokos dydį klientui lemia jo paties pasirinktos draudimo sumos, kuo tos sumos didesnės, tuo didesnė ir išmoka“, – vardijo jis.

Tad ekspertai pataria: pavasarį reikia aktyviau saugotis tiek nuo infekcinių, tiek nuo parazitų platinamų ligų, pasitarus su gydytoju – pasiskiepyti, vykstant į gamtą – tinkamai apsirengti ir pasiimti repelentų nuo parazitų, o norintiems jaustis saugiau – ir apsidrausti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų